Harju pensionärid pidasid Kolgakülas kevadpidu

2498

Kümme aastat tagasi alustatud ühispeod on seni toimunud Lääne-Harjus, esmakordselt koguneti Ida-Harjusse.

Kolgaküla rahvamajas oli eelmisel laupäeval, 23. mail koos esinejatega paarsada inimest.

Loksa pensionäride ühenduse Rannamännid juht VAIKE REINLA ja Harjumaa Pensionäride Ühenduse esinaine OLVI SUURKÜTT.

Külalisi maakonna pensionäride ühendustest võõrustasid Loksa eakate ühendus Rannamännid ja MTÜ Kuusalu Pensionäride Ühendus.

Peo avas Kuusalu vallavanem Kalmer Märtson, kes ütles pidulisi tervitades, et Kolgaküla rahvamaja ja eesti rahva saatus on sarnane – ka rahvamaja on palju kannatanud, kuid uuesti tõusnud tuhast.

Eeskava eest hoolitsesid vastuvõtjad. Kontsert kestis üle kahe tunni.

Esinesid Loksa Rannamemmede tantsurühm ja pensionäride ansambel Käbilind, Vihasoo tantsumemmed, Kuusalu vanaemade rahvatantsurühm Tiiud, ansambel Kuusealused, Kolga kooli kapell õpetaja Anu Dieneri juhendamisel, Loksa muusikakooli vilistlaste akordioniansambel õpetaja Erika Kasetalu juhendamisel, line-tantsurühm Kolgaküla Lainerid, Reet Kivi Pärispealt, Elissa Kaarmann Loksalt ning Tapa kõhutantsijad seltsingust Asra. Pärast kontserti keerutati Kuusealuste saatel tantsu.

Rahvamaja teisele korrusele oli üles seatud näitus Rannamändide käsitööringi liikmete valmistatud esemetest: põrandavaibad, linikud, sallid, sokid-kindad, padjad, looduslikest materjalidest pildid.

Kella kolmeks sai pidu läbi. Maakonna pensionäride ühenduse juht ja Saue vallas tegutseva Ääsmäe eakate MTÜ „Sügis” eestvedaja Olvi Suurkütt tänas korraldajaid ning kiitis aastaid tagasi tekkinud mõtet pidada ühist pidu eri kohtades – nüüd said paljud näha ka rahvast teisel pool Tallinna. Ta kutsus eakaid augustis Ääsmäele, kus toimub traditsiooniline suvelõpupidu.

Harjus 37 pensionäride ühendust
Maakonna pensionäride ühendusse kuulub 37 eakate organisatsiooni, liikmeid on kokku 2792. Olvi Suurkütt rääkis Sõnumitoojale, et ühistel ettevõtmistel osalevad tavaliselt esindajad 22-24st.  Suurimad eakate ühendused on Keila linnas – 497 liiget ja Viimsi vallas – 451.  Kõige väiksem ühendus on 11-liikmeline.

Ühenduse juhatus on kolmeliikmeline, peale tema veel Agnes Makuhhina Loksalt ja Viiu Nurmela Viimsi vallast.

Eakate maakonnaorganisatsioon kuulub Eesti Pensionäride Ühenduste Liitu, mida rahastatakse sotsiaalministeeriumi kaudu. Liit jaotab tegevusraha maakondlikele ühendustele, Harju ühendus on saanud alates 2003. aastast 12 000-16 000 krooni aastas. Peale selle kirjutatakse projekte kohaliku omaalgatuse programmi. Ka Kolgaküla peo raha saadakse projektiga.

Maakonnaühendus korraldab Harju pensionäridele peale pidude veel bussiekskursioone teistesse riikidesse. Eelmisel suvel käisid ka Loksa linna ja Kuusalu valla eakad sedasi Hispaanias ning Palanga Nidas. Sel suvel on plaanis sõita Saksamaale Baierisse.
Veel korraldatakse koolitusi – on kohtutud tohtrite ja riigikogulastega, õpitud MTÜde raamatupidamist.

Pensionäride ühendustes tegeldakse ka mujal maakonnas enamasti laulmise ja tantsimisega, tehakse käsitööd, võimlemist ja kepikõndi, käiakse ujumas.

Olvi Suurkütt: „Meil on oma vallas peaaegu igas külas eakate-MTÜ. Ääsmäe „Sügis” hakkas koos käima 15 aastat tagasi. Eakad saavad kokku selleks, et eluga sammu pidada. Paljud on jäänud leseks, neil on suhtlemisvajadus. Kui meie 15 aastat tagasi asutasime MTÜ, mõtlesime, et tuleb selline nutunurk ning hea, kui ühe suve koos käime. Aga kümme aastat tagasi alustasime maakondlike pidudega, kui väsisime sellest, et ainult meie veame, pakkusime ka teistele korraldada.”

Loksa käsitööring sai 15-aastaseks
Loksa eakate ühenduse Rannamännid käsitööring tähistas mai alguses 15. sünnipäeva. Ringi juht Linda Talvi rääkis, et pidu peeti väiksemas ringis, igaüks tõi näha ühe asja, mille oli möödunud talvega valmistanud. Käsitööringis on 18 pensionäri. Neist 7 on tänavu alustanud uue huvipakkuva tegevusega – vaibakudumisega.

Koostöös Loksa abilinnapea Laivi Kirsipuuga kirjutati projekt, mille abil saadi kohaliku omaalgatuse programmist 25 000 krooni kangastelgede ostmiseks.

Vaibakudumist juhendab Marge Metsar. Esialgu õpiti lõimeloomist ja sidumist, siis mustriskeemide lugemist. Esimesed vaibad kooti koos, nüüd on naised asunud endale eraldi vaipu tegema ning on kokku lepitud ajad, millal keegi saab kangastelgede taha istuda.

Linda Talvi: „Aastatega on mõnel tervis läinud kehvemaks, ei saa enam ise käsitööd teha, kuid kutsume neid ikka endi sekka – oleme koos, räägime. Hea on kodust välja saada, tuttavaid näha.”

Memme-Taadi pidu
27. juunil sõidavad Harju pensionäride kollektiivid Padisele Memme-Taadi peole. Loksa, Vihasoo ja Kuusalu tantsumemmed esinevad seal ühiste tantsunumbritega ning osalevad ka kõigi rühmade ühistantsimises.

MTÜs Kuusalu Pensionäride Ühendus on liikmeid üle 130. Juhatuse esimees on Silvi Talpsepp.

MTÜsse Rannamännid kuulub üle 90 pensionäri. Mullu novembrist juhib MTÜ tegevust Vaike Reinla.

Eelmine artikkelVargus Kehra linnas
Järgmine artikkelVihasoo teaduspäevale kogunes saalitäis rahvast