
Harju maavanem
Praeguseks pole enam kellelegi uudis, et valitsus on otsustanud sulgeda maavalitsused uue aasta alguses. See aga, mis edasi saab või kuidas praegused ülesanded ära jagatakse, on endiselt kohati selgusetu. Ministeeriumites käib kiire töö, seaduste ettevalmistamine ning ülesannete kaardistamine.
Mida aga paljud ilmselt ei tea, on see, et Harju maavalitsus saab sel aastal 100aastaseks. Tegelikult on põhjust tähistamiseks juba sel neljapäeval, 30. märtsil. 30. märtsi 1917. aasta määruse alusel loodi Harju maakonna omavalitsus. Harju maakonnanõukogu liikmed olid valdade volitatud isikud. Harju maakonnanõukogu avamise koosolek toimus 1. juulil 1917 Tallinnas Toompea valges saalis. Harju maakonnanõukogu esimeheks valiti Johannes Reinthal ning asjaajamise keeleks võeti eesti keel.
Harju maakonnavalitsuse (maavalitsuse) struktuuris on olnud algperioodil üldosakond (organiseeris mitmete erinevate komisjonide tööd) ja toitlustusosakond (toiduainete tagavarade arvelevõtmine ning elanikkonna ja sõjaväe varustamine). Samuti oli maakonnavalitsuse struktuuris teede osakond (hiljem moodustati ehitus- ja teedeosakond), tervishoiuosakond (ühendati vahepeal majandusosakonnaga ja hiljem moodustati sotsiaalosakond), maakoolivalitsus (hiljem moodustati haridusosakond) ning administratiivosakond.
1941. aasta jaanuaris moodustati Harju Maakonna Rahvasaadikute Nõukogu Täitevkomitee, mille tegevus katkes saksa okupatsiooni ajal 1941. aasta sügisest kuni 1944. aasta sügiseni.
Seoses maarajoonide moodustamisega Eesti NSVs 1950. aastal likvideeriti Harjumaa Töörahva Saadikute Nõukogu Täitevkomitee ja moodustati Harju Rajooni Töörahva Saadikute Nõukogu Täitevkomitee.
1990. aastal moodustati Harju maakonnavalitsus ja 1993. aastal Harju maavalitsus.
Võrreldes algusperioodiga on maavalitsuse ülesanded kõvasti muutunud ja täiustunud. Harju maavalitsuse põhitegevus on praegu maakorraldus-, maareformi-, sotsiaal- ja tervishoiu-, haridus-, noorsoo-, kultuuri-, spordi-, regionaalarengu-, planeeringu-, ettevõtlus-, majandus-, ühistranspordi-, rahvastiku toimingute, perekonnaseisu-, infrastruktuuri- ja keskkonnaalaste ülesannete täitmine, regionaalse arengu programmide elluviimine ning Euroopa Liiduga seonduv riigisisene teavitustegevus maakonnas.
Märgilise tähendusega on ka Roosikrantsi 12 hoone Tallinnas. See maja on algusest peale olnud maavalitsuse asukoht.
Mäletan, et ütlesin oma aastalõpukõnes, et 2017. aasta tuleb ajalooline ja ega ma ju eksinudki – tulebki, aga ehk veidi teistmoodi, kui me esialgu arvasime. Kuid tagasiteed enam pole. Otsus maavalitsuste sulgemise kohta on tehtud. Mul on hea meel, et meie maavalitsus saab oma tegevuse sellises väärikas eas lõpetada, kuid kahju on sellest, et oma riigi 100. aastapäeva me kahjuks ei näe.
Sellele vaatamata ei lase me sel kõigel end heidutada, vaid töötame edasi selle nimel, et vähemalt aasta lõpuni anda panus nii Harjumaa kui ka kogu Eesti elu arendamisse ning paremaks muutmisesse!