KATRIN VENE, Raasiku valla keskkonnaspetsialist
Jäätmete taaskasutusega väheneb looduslike materjalide kasutamise vajadus. Raasiku valla jäätmehoolduseeskiri peatükk 3 sätestab nõuded ehitusjäätmete ning ehitus- ja lammutustöödel tekkivate jäätmete käitlemiseks.
Ehitus- ja lammutusjäätmed on jäätmed, mis tekivad ehitiste või nende osade rajamisel, lammutamisel, renoveerimisel või restaureerimisel. Nende käitlemise eest vastutab jäätmevaldaja – ehitise omanik, kui tema ja ehitusettevõtja või kinnisvaraarendaja vaheline leping ei näe ette teisiti, või muu isik, kelle valduses on jäätmed.
Ehitusjäätmeid ei tohi anda käitlemiseks, seahulgas vedamiseks üle isikule, kellel puudub vastav jäätmeluba või registreerimistõend, mille on väljastanud keskkonnaamet.
Jäätmekäitluskohad realiseerivad ehitus- ja lammutusjäätmete ümbertöötlemisel saadud materjale: asfaltbetoonkillustik (erinevad fraktsioonid), betoonkillustik (erinevad fraktsioonid), purustatud silikaatkivi, sõelutud haljastusmuld, täiteks sobiv mineraalpinnas, väljasorteeritud silikaattellis.
Jäätmevaldajal tuleb ja on otstarbekas (ka majanduslikult) sortida ehitusjäätmed liikide kaupa nende tekkekohal.
Eraldi tuleb sortida: puit, kiletamata paber ja kartong, metall (eraldi must- ja värviline metall), mineraalsed jäätmed (kivid, ehituskivid ja tellised, krohv, betoon, kips, lehtklaas jne.); raudbetoon- ja betoondetailid, tõrva mittesisaldav asfalt, kilematerjal.
Juhul, kui ehitusjäätmete tekkekohas puudub võimalus jäätmete sorteerimiseks või see osutub majanduslikult ebaotstarbekas, tuleb ehitus-segajäätmed sorteerimiseks üle anda vastava jäätmeloaga jäätmekäitlejale, eelistatult ettevõttele, kes tagab jäätmete täieliku taaskasutamise.
Pinnase ja ehitusprahi kõrvaldamine väljaspool ametlikke ladestuspaiku nende taaskasutamise eesmärgil, sealhulgas territooriumi planeerimiseks, on lubatud ainult kehtivate nõuete kohaselt vormistatud ehitusprojekti ja ehitusloa ning keskkonnaameti väljastatud vastava jäätmeloa või registreerimistõendi alusel.
Raudbetoon- ja betoondetaile, asfalti, puitu ning nende segusid ei ole lubatud ladestada prügilasse. Sideainet mittesisaldav asfalt tuleb üle anda purustamiseks ja materjalide taaskasutamiseks vastava jäätmeloaga jäätmekäitlejale. Raudbetoon- ja betoondetailid ning eelsorditud ehituskivid ja tellised tuleb kas taaskasutada, anda purustamiseks ja materjalide taaskasutamiseks üle vastava jäätmeloaga jäätmekäitlejale või kasutada maapinna täiteks jäätmekäitlejale keskkonnaameti väljastatud registreerimistõendi alusel ja kooskõlastatult vallavalitsuse haldus- ja arendusosakonnaga.
Töötlemata puit tuleb kasutada küttena või anda puiduhakke valmistamiseks üle vastava jäätmeloaga jäätmekäitlejale.
Ohtlike ehitusjäätmete hulka kuuluvad asbesti sisaldavad jäätmed (eterniit, asbesttsement plaadid, asbesttsementtorud, isolatsioonimaterjalid ja muu), värvi-, laki-, liimi-, ja vaigujäätmed ning neid sisaldanud tühi taara ja nendega immutatud materjalid, naftaprodukte sisaldavad jäätmed (tõrvapapp, immutatud isolatsioonmaterjalid, tõrva sisaldav asfalt ja nii edasi) ning saastunud pinnas, mis sisaldab ohtlikke aineid üle kehtestatud piirnormide.
Ohtlikud ehitusjäätmed, välja arvatud saastunud pinnas, tuleb koguda liikide kaupa eraldi konteineritesse ning anda selleks kehtestatud korras üle vastavat ohtlike jäätmete käitluslitsentsi ja jäätmeluba omavale ettevõttele. Konteinerid peavad olema lukustatavad või valve all. Infot ettevõtete kohta, kellel on õigus ehitusjäätmeid käidelda leiab keskkonnaameti kodulehelt avaliku info alt.
Ehitus- ja lammutusjäätmete käitlemine tuleb kooskõlastada Raasiku valla haldus- ja arendusosakonnaga. Ehitus- või lammutusprojekt peab sisaldama jäätmekava. Jäätmekava peab sisaldama andmeid vastavalt Raasiku valla jäätmehoolduseeskirja paragrahv 17 nõuetele. Jäätmeõiendi vorm on kättesaadav Raasiku valla kodulehel aadressil https://raasiku.kovtp.ee/jaatmeoiend.
Ehitiste lammutamiseks peab olema kehtivatele nõuetele vastav lammutusprojekt, mis on kooskõlastatud Raasiku vallavalitsusega.
Lähim prügila, kuhu ehitusjäätmeid saab viia, on Jõelähtme vallas Looväljal asuv Tallinna Jäätmete Taaskasutuskeskus. 16. mail toimub Raasiku vallas ohtlike jäätmete kogumine, samuti ka asbesti sisaldusega jäätmete kogumine kinnistult. Selleks on vajalik eelregistreerimine vallavalitsuses. Lehtklaasi kogutakse Arukülas Sügise tänav 2b vastuvõtupunktis kuni 16. maini kolmapäeviti ja neljapäeviti kell 12-18, reedeti 12-15, laupäeviti 10-15. Lehtklaas ei tohi sisaldada plastikust, metallist ega puidust aknaraame. Materjali hulka ei tohi panna lamineeritud klaasi (autoklaas) ega ka peegli materjal. Lisainfot saab Raasiku valla kodulehelt.