Eesti esimene parlament

119

Eesti riigikogu eelkäija, Asutav Kogu, tegutses rahvaesinduse ja seadusandliku võimuna 23. aprillist 1919 kuni 20. setsembrini 1920. Asutav Kogu võttis 19. mail 1919 vastu Eesti iseseivuse deklaratsiooni, hiljem maaseaduse ja põhiseaduse. Asutava Kogu esimene kokkusaamine oli Estonia kontserdisaalis, kus esimeheks valiti sotsiaaldemokraat August Rei. Enamik istungeid toimus Toompea lossis.

Asutava kogu valimised olid sada aastat tagasi aprilli alguses. Valimistel osalesid kümme parteid ja rühma, olulisemad olid Maaliit, Rahvaerakond, Tööerakond ja Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööliste Partei.

Eelmisel nädalal koguneti üle Eesti kohtadesse, kus on sündinud Asutavasse Kogusse sada aastat tagasi valitud saadikud. Ida-Harjust, Kuusalu ja Raasiku vallast, on neist pärit kolm – Johan Ploompuu, Mait Johannes Püümann ja Johannes Ernesaks. Avaldame ülevaate mälestusüritustest ning tutvustame kõigi kolme riigimehe eluteed lähemalt. Tuleval aastal möödub sajand sellest, kui asendusliikmena sai Asutavasse Kogusse ka Jakob Ploompuu Koitjärvelt.