Avalikud bussiliinid lähevad Anija vallale kallimaks

1261

Järgmisel aastal peab Anija vallavalitsus ühistranspordi eest rohkem maksma, kuid piletihinda ei tõsteta.

2012. aasta suvel valiti riigihankega Anija valla üheks ühistransporditeenuse osutajaks OÜ Radix Hooldus, tänavu veebruaris firma jagunes ning nüüd on vallavalitsusel leping osaühinguga Radix Transport. Kolmeaastane leping kehtib 31. augustini 2015.  Lepingus on kirjas, et kord aastas vaadatakse liinikilomeetri teenustasud üle. Oktoobris esitas Radix Transport hinnatõusutaotluse, vallavalitsus leidis, et see on põhjendatud ning otsustas alates 1. jaanuarist 2015 hindu tõsta.
„Liinikilomeetri hinna muutmisel arvestame kütusehinna muutust, keskmise brutopalga ja ka tarbijahinnaindeksi muutust. Hinnatõus on minimaalne, üks-kaks senti liinikilomeetri kohta,“  ütles vallavalitsuse  majandusspetsialist Toomas Reisi.
Anija piirkonnas hakkab liinikilomeeter maksma 1,02 eurot senise 1,01 euro asemel, Alavere piirkonnas 73 senti senise 72 sendi asemel,erivajadustega õpilaste veol 35 senti senise 33 sendi asemel. Vallaeelarvest kulub täiendavalt 1340 eurot. Vald maksab tänavu Radix Transpordile bussiteenuse eest 79 208 eurot.
Peamiselt veab Radix Transport Anija valla küladest õpilasi Alaverre ja Kehrasse kooli ning koju tagasi. Teise õppeveerandi algusest väljub Kehra gümnaasiumi juures asuvast peatusest buss Alavere suunal reedeti senisest 5 minutit hiljem ehk kell 14.55.
Noorsootöö spetsialist Tuuliki Rohtla selgitas, et see oli vajalik, kuna varem ei jõudnud Alavere lapsed pärast tunde bussile: „Gümnaasium tuli vastu ja muutis tunniplaani nii, et reedel lõpeb koolipäev ühe õppetunni võrra varem ning kokkuleppel firmaga väljub buss kooli juurest viis minutit hiljem. “
Erivajadustega laste veoks erikoolidesse peab vedajal lepingujärgselt olema 7kohaline sõiduk, kuid sel õppeaastal piisab abivallavanem Marge Raja sõnul ka väiksemast: „Peame arvestama  võimalusega, et lapsi on rohkem ning nad võivad vajada saatjat. Praegu ei ole tugiisikut vaja ning õpilaste transportimisel erikoolidesse piisab viiekohalisest autost.“
Kuigi peamiselt sõidavad Anija valla bussiliinidel õpilased, ei ole tegu päris õpilasliinidega, sest nendega saavad sõita ka täiskasvanud. Neil tuleb osta valla kõigil avalikel liinidel, ka üks kord nädalas Piibe maantee lähistel asuvatest küladest inimesi Kehrasse ja tagasi transportival OÜ Alukvik bussiliinil, 77sendine pilet. See hind kehtis juba krooni-ajal ning hinda pole ka praegu kavas muuta.
„Piletihind sai kunagi kehtestatud Harjumaa Liinide keskmist piletihinda arvestades ning on nüüd jäänud aastateks samaks. Kulusid see kindlasti ei kata, kuid eesmärk on, et bussisõit oleks meie inimestele jõukohane, peame arvestama nende sotsiaal-majanduslikku olukorda ja maksevõimet,“ rääkis Marge Raja.
Ta lisas, et igapäevaseid sõitjaid on vallaliinidel kümmekond, enamik kasutab seda Kehrasse poodi, arsti juurde, vallamajja sõitmiseks või rongile minemiseks.

Eelmine artikkelAnija vallas käis Sõmeru valla delegatsioon
Järgmine artikkelRaasiku vallamaja aknad vahetatud