ANNE EENPALU,
Aruküla Hellema talu
perenaine
Pühapäeval suples Aruküla päikeses ja lauluväljakul korraldas Garina Toomingas suurepärase mõtte ja teostusega kogukonnapäeva. Eesti taasiseseisvumisest on möödas mitu aastakümmet ja rohkemgi, sest oleme südames ju ammu kandnud lootusesädet.
Minu sünnikoht on Andrejevka küüdiküla Siberi taigas Tomski oblastis. Peres, mille Nõukogude võim oli määranud surema. Imekspandav, et eri rahvustest küüditatud püüdsid näljas ja üleloomulikult muserdavates tingimustes ellu jääda. Siberi vangilaagrites hukkusid minu mõlemad vanaisad. Riigimees, kõrge saagikuse ja töökultuuriga Hellema õppe-katsetalu peremees Kaarel ning Pärnu väikese vorstivabriku asutaja ja peremees Jüri Armei uskusid Eesti Vabariigi loomisesse, önnestumisse ja kestmajäämisesse, perekonna pühadesse väärtustesse ja põlvkondade tulevikku.
KGB valvsast kontrollist hoolimata oli Siberis noorte ellujäänute armastamise kihk nii suur, et heideti ühte, abielluti ja saadi lapsi. Ühteheitmise all pean silmas vaimset kokkuhoidu – piinatud hinged otsivad tuge, et ellu jääda.
Pärast Stalini surma läks pinge leebemaks ja isa Georg Manivalde tahus taigasse palkidest maja, loomapidamisruumid, sauna ja ilmavalgust nägin mina. Ema Mai-Linda esiklaps Enn uppus ja olin pere ainuke silmarõõm.
Taasiseseisvunud Eestis valdas mind tohutu ülesehitamise ja võitluse kirg, geenides peituv kohustus otsida mälestusi, mis Siberiteest puutumata Aruküla julgete elanike piltides ja mälus.
Ennesõjaaegne Eesti oli relv käes võidetud vabadusega väärtuslik aare. Vanavanemad olid tublid, töökad, julged eestlased, kes väärivad tunnustamist. Muidugi kartsin ma Arukülla tulla, hirmsasti kartsin, sest hirm on geenides. Olen tänulik oma perele, kes on kogu südamest ja oma võimalustega toetanud selles hirmsas eluvõitluses, mis on nüüd vaid mälestus.
Tänan Aruküla põhikooli pedagooge, kes lubavad mul tegeleda noortega. Iseseisev Eesti on ainus paik, mille perenaised-mehed me oleme. Tänan põllumehi, ka oma poega Ivot, kes harivad meie maad. Võib arvata, et nad tegelevad ühe majandusharuga. Tegelikult maa ja selle harijad on suur rahvuslik rikkus.
Minu emake ütles ikka: Aruküla oli minu kodu. Mõni päev tagasi möödus aasta ta lahkumisest. Enne seda meenutas ta, milliseid suuri seedreid oli vaja 18 aastat Siberis saagida ja laasida. Me peame teadma oma lugu, sest sellele saame toetuda. Midagi head ei tule valu ja vaevata.
Arukülas on palju noori peresid, kel kindlasti värskeid mõtteid. Oleks tore, kui siin oleks tootmisüksusi, kus leida töö, et mitte iga päev mujale sõita. Peaks korraldama mõttetalgud uute elanikega, kel pealehakkamist ja laiemat silmaringi. Paljud on käinud teistes riikides tööd ja leiba otsimas, ehk on nüüd julgust siin riske võtta. Südame alt läheb soojaks, kui vaadata meie aedlinna. Huvitavad kodumajad hooldatud aedadega. Pitsabaar Kolm Juustu on tore algatus. Loodame, et saab valmis varjualune, kus halva ilma korral mõnusat suupistet nautida. Tore, kui saaks pitsat ka koju tellida. Kahju, et endises veinitööstuses Tarko enam tootmist pole.
On väga ilus laulusalm: „Me kuulume ühte, nagu meri ja tuul, ei iial siit lahku, tasa sosistab huul.”