Anija vallavolikogu otsustas vähendada volikogu esimehe tasu 2024. aastaks 10 protsenti ja aseesimehe tasu 50 protsenti.
Anija vallavolikogu möödunud neljapäeval, 25. jaanuaril toimunud istungi päevakorras olid volikogu esimehe, aseesimehe, liikmete ja komisjonide liikmete tasude vähendamine 2024. aastaks. Töötasude-hüvitiste ajutine alandamine kerkis päevakorda mullu detsembris seoses vajadusega käesoleva aasta vallaeelarve tasakaalu saamiseks kulusid kärpida.
Seni oli Anija vallavolikogu esimehe töötasu 50 protsenti vallavanema palgast ehk 1925 eurot, aseesimehe töötasu 10 protsenti volikogu esimehe töötasust ehk 192,50 eurot, volikogu lihtliikme tasu 45 eurot istungist osavõtu eest, komisjoni esimehe või aseesimehe tasu 45 eurot komisjoni koosoleku läbiviimise eest ning komisjoni liikmete tasu 35 eurot komisjoni koosolekust osavõtu eest.
Kokkuhoiukohtade leidmiseks volikogu arengu- ja eelarvekomisjoni 4. jaanuaril toimunud koosolekul tegi volikogu aseesimees Margus Nõlvak ettepaneku vähendada aseesimehe töötasu 50 protsendi võrra. Pärast seda tehti teiste komisjonide koosolekutel ettepanekud vähendada ka volikogu esimehe, liikmete ning komisjoni liikmete tasusid.
Volikogu eelmise nädala istungil arutati esimesena esimehe ja aseesimehe töötasude kärpimist. Volikogu esimees Jaanus Kalev Keskerakonna ja aseesimees Margus Nõlvak Anija Ühenduse fraktsioonist taandasid end arutelust, seetõttu juhatas istungit esimese päevakorrapunkti ajal volikogu vanim liige Toomas Tõnise. Ta selgitas, et tasude vähendamised on 2024. aasta keerulise eelarvesituatsiooni lahendamiseks.
„Kui on kokkuhoiuaeg, siis on ettepanek, et volikogu aseesimehe tasu väheneb poole võrra ja volikogu esimehe tasu 10 protsendi võrra. See kehtiks tagasiulatuvalt alates jaanuarist ja 2024. aastal,“ lausus Toomas Tõnise.
Marek Suik volikogu opositsioonis olevast Reformierakonna fraktsioonist soovis 5minutilist vaheaega ning pärast seda tegi ettepaneku vähendada volikogu esimehe töötasu üheks aastaks 50 protsenti. Ta rääkis, et kuus keskmiselt 170 tundi töötavate õpetajate palga alammäär on 1803 eurot ning nende töömaht on oluliselt suurem kui vallavolikogu esimehel.
„Oleme eelnevalt kärpinud vanurite sünnipäevatoetusi kokku 8200 eurot, noorte sporditreeningutelt 4200 eurot, vabaühendustelt 20 000 eurot ja vähendanud ka õpilaste tunnustamise eelarvelisi vahendeid. Nende otsustega oleme puudutanud suurt hulka inimesi Anija valla kogukonnast,“ märkis Marek Suik.
Ta lausus, et vallavolikogu esimehe palga 50protsendilise vähendamisega ehk 962,50 euroni hoiaks vallaeelarves aastas kokku 15 361 eurot, millega saaks katta osaliselt puuduoleva raha laenu tagasimakseks 2024. aastal.
„Selle otsusega puudutame väga väheseid kogukonnaliikmeid, ainult vallavolikogu esimeest, ja hoiame väga suure raha kokku. Oleme võtnud igalt poolt mujalt, kus on kahjusaajaid palju rohkem. Mõelge selle peale,“ ütles Marek Suik.
Triinu Allipere volikogus samuti opositsioonis olevast EKRE fraktsioonist toetas Marek Suigi ettepanekut. Ta lisas, et volikogu esimehe palga 10protsendilise kärpega hoitakse vallaraha kokku 3000 eurot, kui seda vähendada 50 protsenti, on kokkuhoid üle 15 000 euro, millest 6500 eurot on maksud.
Marina Petrova koalitsiooni kuuluvast Keskerakonna nimekirjast rääkis, et volikogu esimees ei tee tööd poolteist-kaks tundi päevas nagu istungil osalevad volikogu liikmed, vaid on tööl 24 tundi.
Peep Kask Reformierakonnast sõnas, et ka tema selja taga on päris suur valijaskond ning kui volikogu on teinud ebapopulaarseid otsuseid, tuleb ka temal ja teistel volikogu liikmetel vastata paljude inimeste kõnedele.
Marek Suik lisas, et volikogu esimehe tööülesanded on sätestatud valla põhimääruses, kui ta töötab rohkem, on see vabatahtlik. Ta tõdes, et nii kõrget palka ei saa isegi ametnikud, kes töötavad 23 päeva kuus.
Istungi juhataja pani otsuse eelnõu hääletusele. Selle poolt, et vähendada volikogu esimehe töötasu 10 protsenti ja aseesimehe töötasu 50 protsenti, olid 8 liiget, vastu 7 liiget opositsioonist. Nii esimehe kui aseesimehe tasu 50protsendilise vähendamise poolt olid 7, vastu 8 liiget. Seega on Anija vallavolikogu esimehe töötasu käesoleval aastal 1732,50 eurot ja aseesimehe töötasu 96,25 eurot kuus.
Toomas Tõnise: „Selleks, et volikogu toimiks, peab volikogu olema juhitud. Mida pädevamad on juhid, seda tulemuslikum on kogu valla töö.“
Volikogu ja komisjoni liikmete töötasu ei muudetud
Teisena oli istungi päevakorras volikogu tööst osavõtu eest makstava tasu ja hüvitise maksmise korra kehtetuks tunnistamine ehk volikogu ja selle komisjonide liikmetele tasude maksmise lõpetamine. Volikogu lihtliikmete tasudeks kulub aastas 11 000-12 000 eurot, koos komisjoniliikmete tasudega olenevalt koosolekute arvust ja neist osavõtmisest ligikaudu 27 000 eurot.
Pärast 5minutilise vaheaja võtmist tegi Marek Suik ettepaneku lükata volikogule esitatud eelnõu tagasi, sest otsuse vastuvõtmisega jääks tasu saamata volikokku ja selle komisjonidesse kuuluvatel kokku 30-40 inimesel. Miks nemad peavad seda tööd tegema tasuta, küsis ta.
Marek Suigi ettepanekut toetasid Triinu Allipere ja Veiko Mägi EKREst. Nad kinnitasid, et olid valmis volikogu liikme tasust loobuma, kui volikogu esimehe tasu oleks vähendatud 50 protsenti. Triinu Allipere hinnangul ei ole volikogu liikmete ega komisjoni liikmete suhtes aus, kui nemad peavad nüüd tööd tegema täiesti tasuta. Ta märkis, et volikogu ja komisjoni liikmete tasudele kulub umbes sama palju, kui oleks kokku hoitud, kui volikogu esimehe tasu oleks vähendatud 50 protsendi võrra.
Margus Nõlvak tegi ettepaneku vähendada volikogu ja komisjonide liikmete tasu 50 protsenti.
Pärast diskussioone ja veel üht vaheaega võttis volikogu esimees Jaanus Kalev eelnõu volikogu ja komisjoni liikmete tasu kehtetuks tunnistamise kohta tagasi. Volikogu ja komisjonide töö eest selle liikmetele hüvitiste korra muutmist arutatakse uuesti komisjonide koosolekutel veebruaris. Volikogu liige Sirle Sirel Reformierakonna fraktsioonist tegi istungile eelnenud nädalal, 16. jaanuaril avalduse, et loobub tasust volikogu töö eest.