
Kuusalu volikogu arengu- ja eelarvekomisjoni esimees ANDRES HEINVER juhtis Tallinnas 21 aastat tervishoiuasutusi, oli aastaid Selveri kaubandusketi juhatuses, nüüd töötab Kulinaaria OÜ direktorina.
Andres Heinveri nimi sai Kuusalu vallas laiemalt tuntuks 2001. aastal, kui Kolgas avati rekonstrueeritud kivisild. Tema oli silla restaureerimise algataja ja eestvedaja, taotles maanteeametilt toetusraha, korraldas kohalike elanikega talguid ja jälgis professionaalsete restauraatorite tööd.
Sild oli varisemisohus, taastamistööde ettevalmistused algasid 1998. aastal, 1999 ja 2000 tehti kokku hulgaliselt talgupäevi. Kõik osalejad, töötunnid ja ettevõetud tööd on talletatud protokollidesse. Peakorraldaja lubab kivisilla taastamise materjalid edaspidi anda Kolga muuseumile.
Aastal 1881 üle Kolga jõe rajatud kivisild asub Andres Heinveri kodu lähedal. Tema kodumaja on ehitatud Sillaotsa kinnistule – praeguse sauna kõrvalt läks varem üle jõe mõisamoonakate sild, suur kivisild oli vaid härrastele.
„Ostsime kinnistu, ehitasime suvemaja, mida nüüd kasutame saunana. Kodu hakkasime kõrvale ehitama 2012 mais, sisse kolisime detsembris, enne sõitsime perega kümme aastat Tallinna ja Kolga vahet, siis jäime paikseks,“ räägib ta.
Kuigi on üles kasvanud Tallinnas ja õppinud Tallinnas 43. keskkoolis, peab Andres Heinver ennast lapsest saadik Kolga inimeseks, sest sealsamas Sillaotsa koha kõrval Sireli talus elavad tema isa Ovardt Heinver ja ema Tiia Heinver, talu kuulus varem vanatädile Emmi Poltovile, majas asus omaaegne kuulus Poltovi pood.
Heinverite suguvõsa juured on Kuusalu vallas Kõnnus Kopli talus, vanaisa Kaarel Heinver (enne eestistamist Uurmann) oli esimene Kõnnu vallavanem ja Eesti maaomavalitsuste esindajana Riiginõukogu liige.
„Olen „Kodulinna“ poiss, korrastasime meie juhi Tiina Mägi eestvedamisel Tallinna vanalinna. Nõukaajal ajal olid ETVs samanimelised telesaated, kus kajastati meie tegemisi. Kuna olin restaureerimisvaldkonnaga kokku puutunud, siis oli loomulik, et algatasin kivisilla kordategemise,“ lausub Andres Heinver.
Jõululaadad, raamatuklubi, rahvamaja tantsuplats
Kui Andres Heinver ja abikaasa Janne Kerdo jäid Kolga paikseteks elanikeks, soovisid hakata kohalikku ellu rohkem panustama ning asutasid MTÜ Kolga Arendus. Mullu detsembris oli Kolga Arenduse organiseerimisel tennisehallis viies jõululaat, mis on kujunenud piirkonna suurimaks jõuluaegseks ettevõtmiseks koos mitme müügipäeva ja pika kultuuriprogrammiga. Laada perenaine on Janne Kerdo.
Nad algatasid ka Kolga raamatuklubi, mille raames on toimunud praeguseks 26 kokkusaamist kirjanikega.
Kolga Arendus on pannud õla alla Kolga karapite korraldamisel. Kaasa on aidatud Kolga rahva maja ümbruse korrastamisele, MTÜ eestvedamisel on rajatud tantsuplats.
Kui osutus sügisel valituks Kuusalu vallavolikogusse, astus Andres Heinver Kolga Arenduse juhatusest tagasi.
Elektrikupaberid ja TPI diplom
Andres Heinver jutustab, et koolipoisina käis Tööjõureservide maadluskoolis ning pärast keskkooli õppis Tallinna 6. kutsekoolis, kus sai elektriku kutse. Edasi õppis Tallinna Polütehnilises Instituudis, tookordses TPIs, nüüdses TTÜs, kust sai 1989. aastal diplomi tööstuse planeerimise erialal.
Ent tööstuse asemel sattus töötama meditsiinivaldkonda: „Juhuse tahtel kutsuti mind Tallinna Merimetsa haiglasse, alguses peaarsti asetäitjaks majandus alal. Hiljem hakkasin juhtima haiglat direktorina, peaarst oli alluvuses. Nüüd on see Eestis tavaline, siis oli täiesti uus. Paar aastat kulus mul, et direktorina end arstide ees kehtestada. Käisin Helsingi Ülikooli Kliinikus praktiseerimas, et mis tähendab, kui tuleb juhtida kogu kliiniku majanduspoolt – sööklat, transporti, pesumaja, laboratooriumi ja paljut muud. Kokku olin 21 aastat tervishoiusüsteemis.“
Kui sealne tegevus lõppes, proovis paaril aastal omal käel ajada äri Tšehhi õlle vahendamisega. Siis kutsuti Selveri kaubandusketi juhatajaks Eestis ja Lätis.
„Olen Eestis avanud kokku 21 Selveri kauplust. Nüüd juhin kolmandat aastat Selveri tütarettevõtet Kulinaaria OÜ,“ sõnab Andres Heinver.
Volikogusse kandideeris esmakordselt
Oktoobris toimunud kohalike valimiste tulemusena kogus Andres Heinver valimisliidu Üks Kuusalu Vald liikmena valijatelt 84 häält, vallavolikogu valis ta arengu- ja eelarvekomisjoni esimeheks.
Ta kommenteerib, et Kolga rahva nii suur poolehoid oli üllatus: „Hakkan valijatele kahel korral aastas oma tegemistest volikogus kindlasti aru andma, kevadel ja sügisel. Saab tulla kuulama ja küsima.“
Andres Heinver on Kuusalu valla majandus- või eelarvekomisjoni kuulunud ka kolmel varasemal perioodil: „Esimesel korral kutsus mind volikogu majanduskomisjoni Katrin Lellep. Vahepeal neli aastat ei olnud komisjonis ja viimasel valimisperioodil kutsuti taas. Just see viimane aeg oli põhjus, miks otsustasin volikogusse kandideerida. Meie komisjoni töö vajus ära, nagu vajus ära ka mitmes teises komisjonis. Selline korralagedus oli vastuvõetamatu, kirjutasin sellest ka lehes – et pöörake näoga rahva poole. Hindan viimast valimisperioodi Kuusalu valla ajaloo halvimaks juhtimiseks, inimesed ei olnud enam motiveeritud, passiivsus oli nagu protest. Tahtsin selle asja kindlasti ära lõpetada. Tegime eelarvekomisjoniga ettepanekuid, vallavalitsus otsustas sageli aga isemoodi.“
Esmalt oli Andres Heinver valmis moodustama oma valimisliitu, broneeris selle reklaamimiseks Sõnumitoojas lehekülje. Kokku tulid 10-12 mõttekaaslast, aga mida lähemale valimised jõudsid, seda enam sai selgeks, et õigem oleks liituda paralleelselt loodud seltskonnaga, kuna paljud mõtted kattusid. Et mitte broneeringut tuulde lasta, kujundas leheküljest enda reklaami, kirjeldab ta valimiste-eelset aega.
„Liitusime pragmaatilistel kaalutlustel, kandideerisime ühiselt valimisliidus Üks Kuusalu Vald. Nimekirjaga saime volikogusse viis kohta, kõik meie volinikud on väga tublid, südamega valla eest seisvad inimesed. Arvasimegi, et 5-6 kohta vast õnnestub võita. Peaasi oli ja on, et valimisliidul Ühine Kodu ei tekiks võimalust valda üksi juhtida, et hakataks teistega arvestama, saaksime seisakust üle. Praegu näeme, et samm-sammult selgitades on võimalik kivinenud seisukohti muuta.“
Valimisliidud Üks Kuusalu Vald, Ühine Kodu ja Arenev Kuusalu Vald ning Reformierakond on allkirjastanud Kuusalu valla avatud juhtimise kokkuleppe. Sellega on 19st volikoguliikmest liitunud 16 volinikku.
Kuusalu valla juhtimisega seoses on olnud viivitusi ja kordusvalimisi, ent Andres Heinver on optimistlik: „Nimetan seda nukkide mahalihvimise perioodiks. Paar kuud läbirääkimisi ja selgitamisi pole halb, Saksamaal on läbirääkimised kestnud mitu kuud. Meie aeg on kulunud pidevaks selgitamiseks, uute olukordade kehtestamiseks, aga iga nädalaga läheb paremaks. Räägime vallaeelarvest, uuest juhtimismudelist, abivallavanemate valimiseks korraldame konkursid. Lepime kokku nelja aasta suuremad projektid vallas.“
Veel märgib ta, et komisjoni liikme hüvitise on kogu aeg annetanud Kolga vabatahtlikule päästekomandole ja kavatseb seda teha ka tulevikus.
Hobid: jahipidamine ja Baierimaa
Andres Heinver on jahimees. Ta ütleb, et asutas Kahala piirkonnas Eesti ühe esimese jahinduse-MTÜ – Pühameeste jahiseltsi. Nimi on võetud polügooni veerel asuva Pühameeste järve järgi, kuna sealkandis on seltsi jahimaad. Ta juhtis jahiseltsi 9 aastat. Jahimees on edasi ka pärast ameti mahapanekut.
Teine suur hobi on abikaasaga ühine – on Baierimaa fännid, meeldib Alpide piirkonna kultuur. Mitu korda aastas sõidavad Lõuna-Saksamaale, kust on saadud ka kiindumus selle maakonna rõivaste vastu.