29. augustil süüdatakse muinastuled

1008

Veebiportaal Mereblog ja Rannarahva Koda kutsuvad kõiki eestimaalasi laupäeva, 29. augusti õhtul mere äärde, et süüdata küünal, tõrvik või lõke ja üheskoos tähistada Muinastulede ööd. Tuled palutakse süüdata õhtul kell 21.30 kõikjal Läänemere ääres. Eestvedajad on seadnud eesmärgiks, et tulesid süüdataks nii palju, et igas mereäärses kohas oleks näha vähemalt kahte tuld.

Muinastulede öö traditsiooni Eestis õhutav Mairold Vaik loodab, et tuled aitavad inimestel paremini mõista enese ja mere seost: „Eestil on unikaalne positsioon, meil on sadu kilomeetreid rannajoont. Oleme igas mõistes mereriik, ometi pole enamik inimesi isegi paadiga merel käinud.“

Märgutulesid kasutati muistsel ajal kodutee näitamiseks neile, kes merel kui ka sõnumite edastamiseks. Vanimad kirjalikud andmed tuledega teadete edastamisest Läänemere regioonis pärinevad viikingite ajast. Siis toimis Eesti, Rootsi ja Soome ranniku laevateede ääres ühtne, ulgumerelt sisemaani ulatuv sõnumite edastamise süsteem.

Muistsete märgutulede taas­­­elustamine algas Soome rannikul 1992. aastal.

Muinastulede ööga soovitakse tugevdada Läänemere ranna- ja maarahva ühtsust, säilitada mere-äärset kultuuripärandit ja taaselustada rannarahvaste traditsioonid.

Muinastulede ööga on liitunud juba kõik Läänemere-äärsed rahvad. Igal aastal augusti viimase laupäeva õhtul kell 21.30 süüdatakse tuled Soomes, Ahvenamaal, Rootsis, Taanis, Poolas, Leedus, Lätis ja ka Eestis. Tuled süüdatakse ka siseveekogude kallastel.

Korraldajad ootavad infot Muinastulede ööst osavõtjate ja kõikide planeeritud muinastulede kohta veebilehel www.rannarahvakoda.ee. Korraldajad paluvad samuti eelnevalt tutvuda lahtise tule tegemise reeglitega samal veebilehel või infotelefonil 1524.

Lisainfo: Mereblog: Mairold Vaik, mairold@mereblog.com, 521 9785

Eelmine artikkelPolitsei palub kaasabi
Järgmine artikkelARTUR TALVIK avas Leader-raha toel rändkino