ANTS MIIDLA
Süütute inimeste teadlik saatmine laagritesse ja kaugetesse piirkondadesse külma ja nälja kätte oli Venemaal toimunud juba alates 1920ndatest aastatest. 1941. aastal kasutati vanu kogemusi. Uudne oli see, et Eestis, Lätis, Leedus, Moldaavias, samuti Venemaa ja Valgevene lääneoblastites toimus küüditamine hiljuti okupeeritud territooriumil. NSVL Julgeoleku Rahvakomissari asetäitja Ivan Serov viseeris 11. oktoobril 1939 salajase instruktsiooni operatsiooniks „Nõukogudevastase elemendi väljasaatmine Leedust, Lätist ja Eestist läbiviimise kord”. Kord nägi ette perekonnapea lahutamist perekonnast. Perekonnapead tuli juba äraviimisel hoiatada, et isiklikud asjad pakitaks eraldi. Perepead eraldati perest ja enamik neist lasti varsti maha. 14. juunil 1941 küüditati Lätist 17 171, Leedust 15 851 ja Eestist 9156 inimest, seega Baltimaadest kokku 42 178 inimest. Anija vallast küüditati rohkem inimesi Pikva, Lilli ja Loo küladest.
Lilli külast küüditati Kure talu pere – 47aastane peremees Kristjan Kuusmaa, 40aastane Alide Kuusmaa ja lapsed: 16aastane Ülo, 15aastane Valdek, 12aastane Lembit ning 7aastane Liia. Pere aeti autole laupäeval, kui asuti Vanaperesse pulma minema. Autoga viidi pere Raasiku jaama. Vistermäe metsa vahel oli vene püssimees isale öelnud: „Hüppa maha ja põgene, sinu pihta me ei lase.“ Võibolla see sõdur juba teadis, milline on peremehe saatus. Kuid Kristjan Kuusmaa ei saanud peret jätta. Kolmandal päeval võeti isa pere juurest ära.
Talle mõisteti surmaotsus, ta lasti maha 21. aprillil 1942. Ehk oleks ta veel kunagi oma perega kokku saanud, kui oleks Vistermäe metsa vahel autost maha hüpanud ja end varjanud. Kuusmaad viidi Tomski oblastisse Tšainski rajooni Andrejevka külasse. Seal pidid nad tegema rasket tööd, lapsed käima isegi kerjamas. Keskmise venna Valdeku tappis Tomskis vene ohvitser. Kuna Valdekul polnud talle suitsu anda, peksis ohvitser ta surnuks. Ema Alide ja lapsed vabanesid asumiselt 4. märtsil 1958. Tütar Liia abiellus Venemaal, tal sündis 1958. aastal tütar. Aasta hiljem tuli Liia mehe ja väikese lapsega Eestisse, vennad jäid Venemaale.
Ka Sae talu rahvas tolleaegsest Kõrve külast küüditati Siberisse. 48aastasele peremehele Aleksander Muugamäele määras erinõupidamine 10 aastat ja ta suri Sverdlovski Sevurallagis 11. augustil 1942. 1895. aastal sündinud perenaine Amalie Muugamäe suri Tomski oblasti Tšainski rajoonis Makarjevkas 1942. aastal. Sae talust küüditati veel lapsed, 13aastane Endla Muugamäe, kes suri asumisel 1946, ja temast kolm aastat noorem Jakob, kes vabanes juulis 1947. Vanem tütar Helja jäi küüditamata.
Loo küla Teraksemäe talu 36aastasele peremehele Johannes Terasmaale mõistis erinõupidamine 21. märtsil 1942 surmanuhtluse ja ta hukati täpselt kuu aega hiljem. Perenaine Aino Terasmaa küüditati Tomski oblasti Tšainski rajooni Andrejevka külla, sealt vabanes ta 21. märtsil 1957. Küüditamise ajal 17aastane tütar Aino suri asumisel juulis 1944, temast kolm aastat vanem vend Harald vabanes 27. mail 1958.
Pikva külas olid talude omanikud kuulsad vennad Joakim ja Aleksander Puhk. Pikaveski üle 185 hektari suuruse talu ja Jaaniveski talu, mille suurus oli üle 70 hektari, omanik oli Joakim Puhk. Talude maa asus Jägala jõe ääres. Joakim Puhk tõi Eestisse esimese spinningu, millega püüdis Jägala jõest forelle. Joakim Puhk oli Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees, oli delegatsiooni esimees kaubanduskodade konverentsil Kaunases ja Stockholmis 1927. aastal ning Amsterdamis 1929. Enne 1936. aastal toimunud Berliini olümpiamänge esitati Joakim Puhk Rahvusvahelise Olümpiakomitee liikmeks. Ta ehitas Jägala jõele 1934. aastal teedeinsener August Wellneri projekti järgi tammi. Selle kandepostil on siiani alles mälestustahvel silla ehitamisest. Tahvel on säilinud tänu sellele, et oli vene ajal kinni müüritud. Joakim Puhk ehitas Pikaveskile ka elektrijaama. Selle lasid venelased õhku enne seda, kui pidid sakslaste pealetungi tõttu 1941.aastal Eestist lahkuma.
Loomulikult ei saanud Nõukogude võim sellist meest vabadusse jätta. Joakim Puhk ja tema kolm venda arreteeriti 31. augustil 1940. Joakim Puhk lasti maha Kirovi vanglas 14. septembril 1942. Tema abikaasa Anna Vilhelmine Puhk ning tütred Eva Agne ja Anna Mirjam küüditati 1941. aastal. Anna Vilhelmine Puhk oli Kirovi oblasti Molotovski rajoonis ja vabanes 27. juunil 1958. Eva Puhkil sündis 12. augustil 1950 Polomi rajoonis tütar Kristiina, nad vabanesid 12. aprillil 1956. Joakim Puhki teine tütar Anna Mirjam tuli loaga Eestisse 4. veebruaril 1947.
Joakim Puhki vend Alexander Feliks Puhk oli Pikva külas ligi 21 hektari suuruse, Jägala jõe ääres looduslikult kaunis kohas asuva Raastu talu peremees. Tema pere küüditati 1941 aastal Nižni Novgorodi kubermangu Muhhino rajooni. Abikaasa Getrud Marie Puhk oli asumisel Kirovi oblastis Molotovski rajoonis, vabanes 24. juunil 1958 küüditamisest, kuid asumiselt vabanes 1968. Poeg Jaak Kaarel Puhk oli Muhhino rajoonis, kust vabanes 1958, kuid asumiselt vabanes samuti alles 1968. Tütar Õie Ester Marie Puhk lubati Eestisse 1968. Kolmas laps Alexander Peet Puhk pääses küüditamisest. Venemaal sündisid 1950ndatel Puhkide kolm lapselast.
Küüditamispäeval, 14. juunil 1941 arreteeriti ka Pikva küla Salumäe talu peremees Johannes Kaljula. Ta oli kinnipidamisel Sverdlovski oblasti Sosva laagris. Süüdistuskokkuvõtte järgi oli ta Kaitseliidu pataljoni komandör, põllumajandusministeeriumi kõrge ametnik, suurmaapidaja Salumäe ja Kubja talus, kokku 45 hektari maa omanik. Teda oli autasustatud Valgetähe ja Kotkaristi ordeniga. Erinõupidamisel 12. märtsil 1942 mõisteti Johannes Kaljulale surmaotsus, mis viidi täide sama aasta 4. mail. Siberisse küüditati ka kogu tema pere: ema Anna Kaljula, abikaasa Alma Kaljula, lapsed Ellen ja Endel. Nad viidi Tomski oblasti Tšainski rajooni Andrejevka külla, kus Alma Kaljula 1942. aastal suri.
Salumäe tallu läksid 1945. aastal elama Ivan Paulman ja Elisabeth Paulman ning nende poeg Robert. Robert Paulman käis Pikva koolis ja lõpetas hiljem Kehra keskkooli 3. lennu. Seejärel õppis õigusteadust ja töötas hiljem prokurörina. Robert Paulmani vanemad vennad Elmar ja Fjodor olid sõjaväelased. Elmar Paulman oli aastatel 1951-1956 Eesti laskurkorpuse polgukomandör, 1964-1976 ENSV Tsiviilkaitse staabi ülem, 1968. aastal omistati talle kindralmajori auaste. Vend Fjodor Paulman oli auastmelt polkovnik, pärast sõda diviisi suurtükiväe ülem. Ta on kirjutanud raamatu „Lahingud Velijkie Luki pärast”.
Omapärane on Kungla talu perekonna saatus. Talus elasid kuni juuniküüditamiseni Otto ja Elisabeth Raid, nende tütred Evi ja Ruth ning leibkonnas olid veel Otto isa, endine Pikva mõisa kutsar Gustav Reindorf, ja Elisabeth Raidi tädi Amanda Mielberg. Talus, mille suurus oli rohkem kui 27 hektarit, olid 1941. aastaks olemas kõik vajalikud hooned ja põllutööriistad ning Otto Raid oli kuni talu rajamiseni Pikva mõisa agronoom-valitseja.
Kuna Otto Raid oli eeskujuliku talu peremees, aktiivne ühiskondlikus elus osaleja, Isamaaliidu liige ja Kaitseliidu propagandapealik, siis arreteeriti ta 14. juunil 1941 ja saadeti Põhja-Uuralisse laagrisse. Erikomisjoni otsusega määrati ta 10 aastaks ja 5 kuuks asumisele. Samal ajal küüditati Siberisse ka Otto Raidi abikaasa ja tütred. Tütar Evi ei pidanud Siberi karmidele oludele vastu ja suri seal 1944. aastal.
Tütar Ruth abiellus Siberis Kalle Arumäega ning neil sündisid kaks tütart. Pere vabanes asumiselt 28. aprillil 1958. Otto Raid oli asumisel Kasahstanis Koktstovi oblastis. Seal oli ta kolhooside Rusaevka ja ka Luts agronoomi. Kolhoosid ühinesid ja ühinenud kolhoosi Luts Sela agronoomi Otto Raidi ülesanne oli vastutada uudismaade ülesharimise eest T. S. Maltsevi meetodil. Maltsevi meetod seisnes selles, et künd asendati põllu sügavkobestamisega. Peale agronoomi tööülesannete täitis Otto Raid ka farmides zootehniku kohustusi. Teda autasustati tulemusliku töö eest Tööpunalipu ordeniga ja üleliidulise põllumajanduse näituse väikese kuldmedaliga. Kahel korral on Otto Raid valitud Ruzajevka rajooni TSN saadikuks. 1959. aastal valisid Borovski sovhoosi töötajad ta seltsimeheliku kohtu aseesimeheks. 10. juulil 1959 vabastati Otto Raid Borovski sovhoosi agronoomi ülesannetest seoses tema siirdumisega pensionile. Ta oli siis 73aastane. Kodumaa pinnale astus Otto Raid koos abikaasaga Veriora raudteejaamas 20. augustil 1959. Alates 16. aprillist 1966 puhkab Otto Raid Pindi (algselt Kotkapalu) kalmistul.