Otse Tootjalt Tarbijale kutsub ostma Raasikul, Kuusalus ja Kolgas

4245
Raasiku OTTi korraldaja MEELI TEDER (keskel punases) organiseerib igal neljapäeval müügiplatsil paika paarkümmend müüjat.

Kuusalust alguse saanud talukaupade otsemüük käib kord nädalas ka pimedatel talveõhuttel.

Eestis on viie aasta jooksul tööle hakanud 12 OTTi (Otse Tootjalt Tarbijale) kaubakohtumist. MTÜ Raasiku Valla OTT on viinud tootjaid ja tarbijaid kokku alates jaanuarist 2010. Kohtumispaik on plats Aruküla aleviku keskel Tallinna maantee ja Linnu tee ristumispunktis, puu- ja juurviljakioski ümber neljapäeviti kella 18.30-19.30.
Raasiku OTTi eestvedaja Meeli Teder kinnitas, et turg on toimunud hoolimata ilmast igal neljapäeval ning möödunud sügisel oli kauplemine eriliselt hoogne.
Köögiviljade, piima, liha, munade jm tootjaid on MTÜ kodulehel kirjas paarkümmend, müüjate hulk turupäevadel varieerub – algusest peale on müümas käinud Virma talu Anija vallast Lükati külast, Valgesoo talu Saha külast Jõelähtme vallast ja Kiviloo kõrts Raasiku vallast. Hilisemad liitujad on Kõrgemäe talu Pikaverest ning OÜ Maheleib Jürist. Meeli Teder märkis, et niiöelda ühekorramehi on olnud, kuid nendega on töömahukam – ei saa paika tellimussüsteemi, ostjad ei tea, mis kaupa on turupäeval saada.
Tooted on kirjas internetis OTTi kodulehel, kus saab neid endale valida, ette tellida ning seejärel turuplatsile järele minna. Kõiki müüjaid kodulehel pole, on ka neid, kes ei soovi enda nime kirja panna. Müüjatest, kes tulevad turule oma kaupa müüma, annab Meeli Teder enne neljapäeva teada Facebookis.
„Enne pühi tahavad kõik ette tellida, et olla kauba saamises kindel. Kui toojal kaupa ei jätku, võetakse tellijaga ühendust. Kui on lootust, et on piisavalt, ei hakata ette tellima, inimene on mugav,“ sõnas ta.
Tellitakse ka väljapoolt Raasiku valda – viimati soovis Läänemaa üks lasteaed Raasiku OTTi veebi kaudu Koksvere veski jahu. Kõige kaugem tootja on Loona talu Võrumaalt. Nemad käivad Arukülas müümas kord kuus.
Meeli Teder jutustas, ta peab korraldajana tulema kohale vähemalt pool tundi enne turu algust, et aidata kõikidel kauplejatel koht leida: „Olen lubanud vallavalitsusele, et turg ei ummista tänavaid. Vahel on seda raske tagada, sest inimesed käituvad erinevalt, kui palun oodata, kuni müüja paneb oma kauba välja. Paraku on ka läbi turuplatsi sõitjaid.“
Kui müüjad saabuvad, läheb Meeli Teder neid tervitama ning organiseerib, kes kuhu müügiletiga mahub: „Alguses tuli müüjaid ise leida ning selgitada, mis eelised on neil kaubapäeva kasutades. Müüjaid olen leidnud tuttavate jutu põhjal, laatadelt, Maalehest. Olen vaadanud, et oleks kõiki kaubagruppe. Kuna meil polnud lihamüüjat, võtsin enda peale Rey lihatööstuse kauba vahendamise. Nüüd oleme juba nii tuntud, et ei pea enam müüjaid otsima, nad tulevad ise meie juurde.“
Ta lausus, et kõige vilkam müük toimub suvel: „Siis müüakse kasvuhoones üle jäänud tomateid või harvendamisest pärit porgandeid. Suvel on ka ostjaid rohkem. Praegu kukuks turg kokku, kui poleks kalamüüjat. Paljud tulevad ainult selle pärast ning järjekorrad on pikad. Kehva ilmaga on ostjaid vähem. Kord juhtus, et ilm oli ilus, kuid ostjaid polnud – Arukülas oli pangaautomaat katki.“
Meeli Teder jutustas, et kuigi müügiplatsil kipub olema kitsas, on asukoht hea, juurde oleks vaja valgustust: „Eelmisel aastal oli jutt, et saame lisavalgustuse. Õnneks on müüjad enda eest hoolitsenud ning lambid kaasa võtnud.“
Ta rääkis, et järgmisel aastal on OTTil plaanis 2 festivali – märtsis Raasikul ning aprillis Arukülas. Nende jaoks saadi toetust kohaliku omaalgatuse programmist. Sügisel on tulemas lõikuspidu – maitseelamuste koja abil valmistatakse kohalikust toidust söök.
Küsimusele, miks käivad oma kaupa müümas, vastasid Raasiku OTTi tootjad, et ostjaid on palju, see on hea võimalus teenida, tutvuda teiste tootjatega, luua kontakte ning ühendada kogukonda.
Raasiku valla elanik Mare Meerits sõnas, et on püüdnud külastada turgu vähemalt kord kuus: „Käin, sest mujalt ei saa nii värsket kaupa, linna söögikraami pärast ei sõida. Muidugi on OTT kallim kui Konsum, kuid kvaliteetse toidu arvelt ei tohi kokku hoida ning müüjatele, kelle turu korraldajad on leidnud, võib kindel olla.“
Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi kinnitas, et OTTi kaubakohtumiste platsi valgustusest on juttu olnud nendega, kes käivad platsil regulaarselt ostmas: „Millalgi realiseerub see jutt ka tegudeks.“
Kuusalu OTT – Eesti esimene
OTT-liikumise algataja on Sirkka Pintmann Kolgast. Tema eestvedamisel alustas Eesti esimene OTT kaubakohtumine Kuusalus – see toimus suvel 2009. Esialgu koguneti kirikuaia taha endise pastoraadi saunamaja juurde, hiljem koliti ümber muusikakooli esisele platsile. Kaubakohtumised toimuvad reede õhtuti.
Rohkem kui viie aasta jooksul on Kuusalu OTTil olnud edukamaid ja vaiksemaid aegu, ent kaubakohtumised jätkuvad. Sirkka Pintmanni sõnul on tootjate ja tarbijate omavahelised suhted kujunenud Kuusalus selliseks, et seal enam eraldi otsest vahendajat polegi. Koordinaatori rolli peab Kai Valdmann, kes hakkas endavalmistatud koduleibu müüma kohe Kuusalu OTTi esimesest kokkusaamisest.
Kai Valdmann: „Suvel oli ostjaid rohkem, siis käisid ka suvitajad ja parkimiskohta oli kaubakohtumiste ajal raske leida. Praegu on vähem, aga rahvast ikka tuleb. Müüjaid on kümmekond. Jõelähtme kandist saabub mooside müüja, keegi kaugemalt kalamees müüb marineeritud angersäga. Kohalikest tootjatest müüvad Aamanid, Inna Malm, Ene Lõoke, Lembit Kaasik, aegajalt ka Hinnu Seafarm.“
Pimedal ajal teeb muret kunstide kooli esise platsi kehv valgustus, varem oli veel pimedam, nüüd on  hoone katusele pandud lisatuli.
Kolga OTT käivitus juunis
Kolga OTTi algatasid Sirkka Pintmann, Maria Prääts, Mari-Liis Lilleleht ja Karoliina Juurik. Esimene kaubakohtumine oli tänavu juuni keskel. Esialgu oli müüjaid rohkem, sügisel pimedal ajal on jäänud vähemaks. Kohtutakse neljapäeva õhtuti.
Esmalt oldi lasteaia vastas platsil, kuna seal on pime, on nüüd mindud lähedaloleva kortermaja lambi juurde. Kaubakohtumiste peamine koordineerija Mari-Liis Lilleleht arvab, et lumetormide ja külmaga hakatakse kogunema kohviku kangialuses.
„Meie raskus on väiksus, toome toidukraami teiste OTTide kaudu, korraldame transpordi, kogume toiduaineid ka kohalikelt müüjatelt. Kohalikud tootjad müüvad leiba, mett, sinki, porgandeid. Oleme optimistlikud, vahepeal oli vaiksem, järjest on hakatud meid avastama. Oleme Sirkkaga käinud Eesti kõigis OTTides, kõik ütlevad, et esimene aasta on raske, siis hakkab paremini minema,“ räägib ta.
Kehras ja Loksal OTT kaubakohtumisi pole
Kehra ja Loksa linnas on aastaid harjutud talutooteid ostma turult, kus müüdi nii toidukraami kui ka riideid. Turg on jäänud järjest pisemaks, müümas käiakse rohkem laupäeval. OTT-i kaubakohtumisi Kehras ja Loksal ei ole.