„Meie valimisliidu Arenev Kuusalu Vald tulek on tõstnud vallarahva huvi poliitika vastu,“ ütleb Kuusalu vallavolikogu liige MADIS JÕGI.
Madis Jõgi nimi tuli Kuusalu vallas laiema avalikkuse ette märtsis 2016, kui ta algatas allkirjade kogumise, et Kiiu mõisa ei renoveeritaks vallamajaks, vaid kaalutaks alternatiivseid võimalusi ja vallamaja tehtaks Kuusallu. Ta kogus rahvaalgatusele 140 allkirja, käis seda vallavolikogu istungil ja mitmes komijonis kaitsmas.
Rahvaalgatus volikogu enamuse toetust ei saanud, Kiiu mõis läks suvel 2016 remonti ja tehti korda, eelmisest nädalast on seal taas vallamaja. Madis Jõgi sai mullusügisestel valimistel valimisliidu Arenev Kuusalu Vald liikmena 42 häält ja valiti Kuusalu vallavolikogusse. Ta on volikogu revisjonikomisjoni esimees.
„Tundsin kaks aastat tagasi, et pean selle kirja Kiiu mõisa kohta tegema. Testisin esmalt sõprade peal, nad arvasid, et väga hea mõte,“ kommenteerib ta nüüd ja tõdeb vallavoliniku pooleaastase kogemuse põhjal, et tehniliselt polnud kiri vormistatud nõuetekohase rahvaalgatusena, aga kujunes siis selliseks.
„Mulle oli see esmane kogemus võtta avalikult sõna. Ma ei tundnud kohaliku omavalitsuse korralduse seadust ega muid nüansse. Siiras usus kirjutasin, et äkki mõeldakse ümber. Tol hetkel ei teadnud ka, et Ühise Kodu koalitsioon oli poliitilise otsuse juba langetanud. Info kirjast hakkas kulutulena levima, viisin koopiad Heli Lillepoodi, pitsakohvikusse ja Valkla Forelli, sai tehtud digitaalne platvorm. Opositsioonipoliitikud pakkusid abi, aga ei tahtnud end siduda. Volikogu istungil käimine oli veider – mina lihtne töömees, volinikud vaatasid kurjade nägudega. Pärast seda kutsuti kolme komisjoni ette. Üks kutse jäi saamata, kahes komisjonis juhtis koosolekut sisuliselt vallavanem, ei olnud demokraatlikku arutamist.“
Madis Jõgi märgib, ta pole pettunud, et rahvaalgatus ei läinud läbi: „See, mida nägin, oli nagu poliittehnoloogia õpikust, et kuidas rahvaalgatust summutada. Mõis on nüüd renoveeritud, võib jääda lõputult vaidlema, kas selle miljoniga oleks võinud teha seda või midagi muud, toimunut olematuks ei tee ja raha saab juurde teenida. Aga riigimehena käitus vallavanem valesti, sest lõhestas kogukonna.“
Laste mänguväljaku aktsioon
Aprillis 2016 sulas Kuusalus lume alt välja laste mänguväljak – sama, kus Madis Jõgi mängis koos sõpradega, ent 20 aastat hiljem oli see vanade katkiste atraktsioonidega ja lastele ohtlik.
„Triinu Pitk algatas mänguväljaku kordategemise küsimuse, olime toetusgrupp. Saime kirgastava demokraatiakogemuse. Väljakule uue mängumaja ehitamiseks oli vaja 1000 eurot. Vallamajast tulnud kommentaarid riivasid me õiglustunnet, kuidagi riiakaks ja meid ründavaks läks suhtlus. Kui kutsusime katkist mänguväljakut kontrollima tehnilise järelevalve ameti, siis läks tegevuseks, meid kutsuti vallamajja. Õhkkond oli vallamajas ebamugav, et kes olete, miks raha tahate, kas MTÜ olemas. Lõpuks ostis vald atraktsiooni, ülejäänu tegime meie korda,“ kirjeldab Madis Jõgi, kuidas lapsevanemad Kuusalus aktiviseerusid.
„Kui erasektorist tuleb töötahe, peab neid aitama, mitte et aina menetletakse. Oleme imetlenud, kuidas Anija Lüliti puhul kutsutakse rahvast ettepanekuid tegema, mida vallas korda teha, ja vallavalitsus annab raha. Ilmselgelt, kui Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi oleks tulnud ja pakkunud abi, oleksime hakanud koos tegutsema. Poliitikuna magas ta maha selle võimaluse, et kanaliseerida meie energia.“
Facebook ja valimisliit
Seoses noorte lapsevanemate aktiviseerumisega loodi Facebooki-grupp Arenev Kuusalu Vald. Eelmisel aastal kasvas sellest enne kohalikke valimisi välja valimisliit Arenev Kuusalu Vald.
Madis Jõgi: „Käisime kohtumas erinevate poliitiliste jõududega, saime aru, et ei saa piltlikult öeldes kellegi teise bändis trummi taguda. Mulle väga meeldib, kuidas me valimisliitu tegime – Facebookis said kõik soovijad meiega liituda, onlines oli näha nimekirja pikkus. Enamik ühines meiega Facebooki kaudu, saime palju uusi tuttavaid.“
Ta lausub, et ka valimistega seoses oli parasjagu draamat. Esialgsete tulemuste järgi sai valimisliit Arenev Kuusalu Vald vallavolikogusse ühe koha. Siis kaks päeva hiljem, kui hääletussedeleid oli mitu korda üle loetud, tehti kohtade jaotuses muudatus ja Arenevale Kuusalu Vallale anti ka teine volinikukoht – selle sai Madis Jõgi.
„Meie valimisliidu loomine ja pääsemine volikogusse on suurendanud nooremate vallaelanike huvi kohaliku poliitika vastu. Jälgitakse volikogu istungite ülekandeid, arutatakse omavahel ja hakatakse meiega rääkima poliitikast, kui satume kokku.“
Väsitav pool aastat kohalikus poliitikas
„Need rohem kui seitse kuud pärast valimisi on olnud pingelised,“ tõdeb ta. Valimisliitude vahelised erimeelsused on käesolevaks nädalaks jõudnud olukorda, kus vallavanem Urmas Kirtsi on umbusaldatud ja ametist lahkunud, käinud on läbirääkimised uue võimuliidu loomiseks.
Madis Jõgi nendib, et see oli paratamatu lahendus, kuna jaanuaris sõlmitud valla avaliku juhtimise kokkulepe ei töötanud algusest peale: „Meie valimisliidu esimene pettumus mingil määral oli, et valimisliidu Üks Kuusalu Vald juhtimisel läbi viidud konkurss ei toonud Kuusalu vallale uut vallavanemat. Isikuvalimiste puhul on kahjuks seadusesse sisse kirjutatud mitme tundmatuga võrrand – valimised on salajased ja tulemus selgub, kui valimiskast avatakse. Üks Kuusalu Vald kutsus meid koalitsiooni koos Ühise Koduga ja läksime, aga see ei töötanud algusest peale, omavaheline suhtumine oli umbusklik. Koalitsioonist välja jäänud valimisnimekirjadega oli see samuti umbusklik. Kuidagi pidi niisugune olukord ära lõppema.“
Ta ütleb, et arusaamine asjadest oli neil Ühise Koduga erinev ja see süvenes iga koalitsioonikoosolekuga: „Teine pettumus oli abivallavanemate valimine. Seegi võimendas umbusaldust vallavanema vastu, kui ta otsustas abivallavanemateks kinnitada vallamajas töötavad inimesed, ei tulnud uusi. Kõik algab juhist ja tema suhtumistest, kui ta ütleb uutele ideedele „ei“ ega soovi muutusi, siis pole enam tahet koos temaga jätkata.“
Seoses umbusaldamisega on Madis Jõgi sõnul ilmnenud, kuidas pikka aega võimul olnud valimisliidu Ühine Kodu võimaliku kõrvalejäämisega valla valitsemisest on lõkkele löönud hüsteeria, koolis jagati nimekirja, keda töölt lahti lastaks.
„Meie pole sellist nimekirja koostanud. Üks seltskond on valda juhtinud kaua aega, õhutatakse hirmu, et ilma nendeta hakkab inimestel minema halvasti, otsekui maailmalõpp. Seadusega peaks olema reguleeritud, et vallavanem saab ametis olla maksimaalselt kaks valimisperioodi.“
Käib sõpradega matkamas
Madis Jõgi on Kuusalu elanik, vanemad töötasid tehases. Ta lõpetas Kuusalu keskkooli 2001. aastal. Pärast ajateenistust kaitseväes õppis Tallinna Töösthariduskeskuses autoremondi lukksepaks. Seitse aastat remontis põllumajandusmasinaid, sõitis ameti tõttu palju Eestis ringi.
Kümme aastat tagasi kolis Kuusallu, tal on kaksikud poeg ja tütar. Paar aastat töötas Tehometis, mullu detsembrist on Loksa komandos päästja. Käib koolitustel, käimas on merepäästekursused.
Vabal ajal meeldib Madis Jõgile matkata, enamasti käiakse koos sõpradega jalgsimatkadel, vahel ka jalgratastega.
Matkatud on kaugemal maakondades, aga ka Lahemaal ja naabervaldades. Ta leiab, et ka Kuusalu ümbrusesse tuleks teha matkaradu, seada üles sildid ja teeviidad.
„Aastal 1998 tehti matkarada Kuusalust Muuksi, kokku ligi 20 kilomeetrit. Pole alles ühtegi märki ega viita, ei leia seda ka matkaradade registrist.“