Kuusalu volikogu töövõime jätab kõvasti soovida

1289

ANDRES KAARMANN,
Kuusalu vallavolikogu liige, IRL

Tihti armastatakse riigikogu võrrelda kummitempliga. Selle all mõeldakse seda, et otsuseid langetavad ühed, valitsus ja ministrid, ja nupule vajutavad teised, riigikogu liikmed. Seda jama, mis viimastel kuudel Kuusalu volikogus on lahti rullunud, ei saa isegi kummitempliks nimetada. Riigikogus toimuvad vähemalt arutelud. Kuusalus tehakse täna aga kõik selleks, et isegi  arutada ei oleks enam küsimusi võimalik.
Alguse on see jant saanud pealtnäha süütust teemast. Viis volikogu liiget esitasid umbusaldusavalduse vallavanem Urmas Kirtsi vastu. Põhjuseid oli kaks ja mõlemad seotud sellega, et volikogu on kõrvale jäetud olulistest aruteludest. Üks näide oli katkusigade matmispaik, kus volikokku jõudis probleem vaid tänu murelike vallaelanike pöördumisele. Teine põhjus oli vallamaja kulukas remont, mille projekti ei ole volikogule kuni tänase päevani tutvustatud. Tõsi, üks koosolek vallamajas siiski toimus, kuid sinna volikogu liikmed kutset ei saanud.
Me pole teinud mingit saladust, et umbusaldamise läbiminek oli vähetõenäoline ning soovisime sellega probleemidele tähelepanu juhtida. Tahtsime vallavanemale tema enda öeldut meelde tuletada – tark ei torma. Aga tormamiseks alles läks. Viivitamatult kutsus Enn Kirsman kokku volikogu uue koosoleku, rikkudes sellega valla põhimäärust. Õigustades oma prohmakat põhimõtteliselt nii, et volikogu absoluutne enamus otsustab, kuidas on õige. Et sellest veel vähe ei ole, siis uhkustab volikogu esimees oma blogis, kuidas umbusaldamine haledalt läbi kukkus ja nimetab viie volikogu liikme avaldust tagatipuks soperduseks. Ka maakondlikust ja üleriigilisest meediast võisime sisuliste selgituste asemel lugeda Kirsmani solvavaid ja sarkastilisi märkusi temaga ühel meelel mitteolevate saadikute suunal. Minu meelest on see lapsik isikult, kes saab palka selle eest, et volikogu oleks töövõimeline.
Kui Kuusalus üldse midagi soperduseks nimetada, siis on see algeline lendleht, mida volikogu esimees levitab ja esitleb kui haldusreformi rahvaküsitlust. Vabandage, aga volikogu ei ole kordagi haldusreformiga seonduvat arutanud, otsustanud rahvaküsitlust läbi viia ega volitanud volikogu esimeest seda tegema. Väga nõrk ettevalmistus. Kellel huvi, lugege, kuidas Lääne-Harjus nelja omavalitsuse ühinemine on ette valmistatud. Elanikele on puust ja punaseks tehtud ühinemise asjaolud, seejärel küsitakse nende arvamust. Meil küsitakse arvamust ja alles siis hakatakse välja selgitama, mis ühinemine kaasa võiks endaga tuua.
Sellise isetegevusega ei ole volikogu esimees kahjustanud mitte ainult enda, vaid kogu valla mainet. On selge, et mingit alternatiivset koalitsiooni Kuusalus moodustada ei ole võimalik. Küll on valimisliidu kätes töörahu taastamine volikogus. Selle eelduseks saab olla vaid uue, tasakaalukama ja asjatundlikuma  volikogu  esimehe  valimine. See ei tohiks olla keeruline ülesanne, sest on ju tänases koalitsioonis mitmeid kogenud vallajuhte, kes on sobivust tõestanud.

Eelmine artikkelValkla Kodu põgenik varastas Kuusalu kohvikust
Järgmine artikkelEhitusluba Salmistu sadama jaoks