
Põhja ringkonnaprokuratuuri prokurör
Kogukonnaprokurör tegeleb peamiselt konkreetses piirkonnas toimepandud kuritegude menetlemisega, kuid mitte ainult. Ta tunneb oma piirkonna peamisi kuritegevusega seotud riskivaldkondi, otsib koostöös politseiga lahendusi probleemidele, mis kahandavad kogukonnaliikmete turvatunnet. Elukeskkonna turvalisuse nimel pannakse kogukonnaprokuröride ja piirkondliku politsei koostöös paika kogukondlikud prioriteedid, mis lähtuvad kogukonna eripärast ja konkreetse asukoha turvalisust häirivatest probleemidest.
Ida-Harju kogukonda kuuluvad Lasnamäe ja Pirita linnaosa, Rae, Anija, Raasiku, Kose, Viimsi, Jõelähtme ja Kuusalu vald, Maardu ja Loksa linn. Põhja ringkonnaprokuratuuris töötavad Ida-Harju kogukonna turvalisuse tagamise nimel ringkonnaprokurör ja kolm abiprokuröri. Me üks eesmärk on Ida-Harju kogukonda teavitada turvalisust puudutavatest teemadest.
Lähtudes piirkonna spetsiifikast, panime koostöös politseiga paika 2018. aasta kogukondlikud prioriteedid, mis on tänavu prokuratuuri ja politsei teravdatud tähelepanu all ning millega tegelemisele rakendatakse rohkem ressurssi. Üks prioriteet on relvade ja relvataoliste esemetega toimepandud kuritegude ning juhurünnete vähendamine. Viimasel ajal on oluliselt kasvanud selliste rünnete arv, kus kannatanu hirmutamiseks ja oma kuritegeliku eesmärgi saavutamiseks kasutatakse relva, nuga või kurikat. Pöörame tähelepanu inimeste teadlikkuse tõstmisele, et tsiviilkäibes lubatud relvade ja relvataoliste esemete eksponeerimine konfliktolukordades, nendega ähvardamine või kellegi sihtimine isegi juhul, kui seda tehakse niiöelda naljaviluks, võib olla karistatav, kui kannatanu võtab sellist tegevust reaalse ohuna enda elule ja tervisele.
Endiselt moodustavad valdava osa kuritegevusest varavastased kuriteod, millest suurem osa on vargused. Varavastased kuriteod on alati vähendanud kogukondlikku turvalisust. Hea meel on tõdeda, et varavastased süüteod on languses. Varguste arvu vähenemine on tingitud paljugi sellest, et eelmisel aastal pidas politsei kinni mitu vargustele spetsialiseerunud inimest ja gruppi, kes varastasid sõidukitest, eluruumidest ja suvilatest. Kohus on nad süüdi mõistnud, karistuseks on määratud reaalne vangistus.
Kuigi varguste arv on võrreldes varasemaga vähenenud, on Ida-Harju piirkonna üks prioriteet jätkuvalt ehitustööriistade ja -materjalide vargused eraisikute valdusest, ettevõtete territooriumilt. Sõiduki tagaistmele jäetud tööriistad on kindlasti varga jaoks ahvatlevad, vaevalt jalutab ta rahulikult sellest autost mööda.
Kogukonna liikmed saavad olulisel määral kaasa aidata, et vargusi ennetada, näiteks pöörates suuremat rõhku enda vara kaitsmisele. Ärge jätke sõidukitesse esemeid, mis võib osutuda kergeks saagiks! Kvaliteetse ja turvalise luku soetamine on investeering oma vara säilimise paremaks tagamiseks ning selleks, et mitte märkimisväärselt suuremat kahju kanda. Samuti on korrusmajade trepikodadesse jäetud jalgrattad, lapsevankrid ja muud esemed kerge saak varastele, keda paraku ka turvakaamerad ei heiduta.
Kõigi soov on elada turvalises riigis. Seda eesmärki on lihtsam saavutada, kui me kõik anname selleks oma panuse.
Prokuratuuri tegemisi saab ka jälgida Facebookis ja kodulehel www.prokuratuur.ee.