INGE LUKME: „Lauritsapäeval esineb ansambel Gruusiast.“

4098
INGE LUKME

MTÜ Veljo Tormise Selts tegevjuht INGE LUKME, mis on sel aastal lauritsapidustuste kavas?

„Lauritsapäev on seekord taas kolme päeva pikkune, igal õhtul mängitakse kiriku õunaaias muusikalist suurvormi „Lauritsa lubadus“. Reedel, 8. augustil linastub pastoraadis Laurentsiuse Seltsi film „Kus sinu pesakene…“. Laupäev on väga tiheda programmiga – orelikontsert, mängib organist Tiit Kiik, kirikuaias on külade kohvikute päev, müügil käsitöö ja talutooted, saab uudistada väikeloomi, käia tasakaalurajal, keskkonnatelgis, võtta õnneloosi. Pidustustel on külalised Mõniste vallast ja Soomest Sipoost. Eriline on veel see, et Andres Õis õpetab mängima suupilli, mis tuleb pidulistel endal kaasa võtta või osta kohapealt. Päeva ametliku osa avavad vallavanem ja kiriku­õpetaja, toimub kirikukroonika esitlus.

Suurel Lauritsa laval on kontsert. Ristisime lava Lauritsa-nimeliseks, sest nii suurt ja eriprojektiga välilava pole Kuusalus varem olnud. Arhitekt Aleksander Skolimowski projekteeris selle spetsiaalselt „Lauritsa lubaduse“ jaoks.
Seal esinevad kohalikud taidlejad, aga ka muusikud Gruusiast – meesansambel Khareba. Nad on Kolga-Kuusalu kammerkoori sõbrad ja sõitsid Eestisse, et esineda Viru Folgil, aga 9. augustil saab neid kuulata ka Kuusalu kirikuaias.

Põnevust pakub kindlasti ka mustkunstnike etteaste ja tantsukooli JJ-Street õpituba. Kooli juures on simman, kus esineb ansambel Tuulelõõtsutajad ja Figuret peotantsijad.

Pühapäev on rahulikum päev. Mõttekodades räägib Tõnu Õnnepalu kirikuvara teemal, Hannes Hermaküla pajatab pereväärtustest.“

Teid valiti Tormiseseltsi tegevjuhiks käesoleva aasta märtsis ning panite lauritsapäeva kava kokku esimest korda. Kui keeruline see teie jaoks oli?

„Ei olnud eriti keeruline, sest põhiformaat on igal aastal sama ning osalejatel kõik teada. Iga kord on käsitöölaat, mõttekojad, kirikukontsert, taidlejate esinemine. Need tuli mul lihtsalt kokku siduda ning täpsustada kellaajad, kes millal saab tulla. Lauritsapäeva tähistamine on Kuusalu vallas pikk traditsioon, seega kõik töötab. Kohapeal on väga lihtne asja ajada.

Muidugi peab igal aastal olema kavas ka midagi uut. Võtsime ühendust Viru Folgi korraldajatega ning broneerisime sealt meile paar esinejat. Kui kuulsime, et grusiinid on tulemas, pakkusime lava ja esinemisvõimalust esmajärjekorras neile. Suvisel ajal on mujal palju üritusi ning valitakse, kuhu minna. Loodan, et siiski jõutakse ka Kuusalu aleviku südamesse.

Tänavu annab pidustustele värvi kindlasti „Lauritsa lubadus“, mistõttu muud tegevused jäävad ilmselt väiksemaks, kuid ka traditsioone peab austama.“

Kas pastoraadi põleng mõjutas kuidagi lauritsapidustuste kokkupanekut?

„Ei ütleks. Väljast on küll hoonet nukker vaadata, kuid teeme alumise korruse ruumid selleks ajaks korda. Seda hirmu pole, et keegi end pastoraadis ära määrib. Kaalusime ka muid variante, kus võiks mõttekodasid pidada, kuid pastoraat oli sobivaim. See näitab, et meil on jätkusuutlik kogukond ja elu läheb edasi ka pärast põlengut.“