
Anija mehed on end Tallinnas käiguga jäädvustanud Eesti kirjandusklassikasse. Heameel on tõdeda, et see legend on meie vallast sageli aidanud luua positiivse kuvandi inimeste ja ametkondadega suhtlemisel. Valla ajaloouurijad on teinud tublit tööd, jäädvustades valla ajalugu raamatutes, uurimistöödes ja tegudes.
Nüüd, Eesti Vabariigi 100. aastapäeva eel, on meil võimalusel jälle Anija meeste ja ka naiste teod teha üle riigi nähtavaks. Tänu kohalikele ajaloohuvilistele ja muinsuskaitseseltsi liikmetele on taastatud Eesti Vabadussõja murdelahingute mälestusmärgid Priskel, Soodlas ja Vetlas, mälestuskivi Lahinguväljal.
Kaks aastat tagasi Lahinguväljal infotahvli avamisel küsisin kokkutulnutelt, et miks on jäänud taastamata seal olnud 6,5meetrine graniidist mälestussammas. Vastus oli, et pole olnud raha ega eestvedajat. Pärast võimalike toetajatega konsulteerimist tegin otsuse võtta kokku ajaloohuviliste ja toetajate töörühm, koostasime mälestussamba taastamise tegevus- ja ajaplaani. Kuna 1938. aastal valminud samba rajamise eestvedaja oli Kaitseliit, siis olid ka nemad esimesest päevast valmis kaasa lööma.
Miks just Kehra lahingu Lahinguvälja mälestussamba taastamine Eesti Vabariigi
100. aastapäevaks on meie rahvale tähtis?
4. jaanuaril 1919 toimunud Kehra lahing oli esimesi edukaid soomusrongilahinguid ja Vabadussõja üks tähtsaimatest murdelahingutest, mis peatas punaste pealetungi Tallinnale. Lahingu saatuse otsustas soomusrong number 1, mis komandör Anton Irve juhtimisel Kehra jaamast vaenlasele vastu läks. Praeguse Lahinguvälja raudteepeatuse juures peetud lahingus hävitati punaste väeüksus ja peatati vaenlase pealetung. Kehra lahingu võidust sai alguse Eesti rahvaväe kiire edu kogu riigis, punased tõrjuti piiri taha. Juba pooleteise kuu pärast kontrollis Eesti riigivõim kogu Eesti ala, luues aluse noore vabariigi enesekehtestamisele. Me võime vaid ette kujutada, mis oleks juhtunud, kui punased oleksid Tallinna pääsenud. Kas siis oleks praegust vaba Eesti riiki? Lahinguväljale rajatud ausamba taastame nende vaprate eesti sõjameestele auks, kes meile vabaduse tõid.
Minu esmane soov mälestussamba taastamise projekti eestvedamisel oli kaasata toetajana ka rahvas. Praeguseks on laekunud annetusi ligi 100 inimeselt ja ka firmadelt. Usun, et võidupühaks on meie eesmärk – koguda annetustena vähemalt 10 000 eurot – täidetud. Erilist heameelt teeb, et mälestussamba taastamise toetamisega liitusid ka õppusel Kevadtorm osalevad kaitseväelased ja liitlasvägede esindajad. Lahinguväljal toimunud koristustalgutel osalenud kaitseväelastele andsime üle korjanduskastid.
Varasügiseks peab ausamba juurde viiv tee ja samba vundament valmis saama, et enne talve tulekut sammas kokku monteerida. Ootame võidupühani teie toetusi mälestussamba taastamiseks, hea Eesti rahvas!
Kehra lahingu mälestussamba taastamine Lahinguväljal on Anija valla ja kogu me rahva väärikas kingitus Eesti riigi 100. Juubeliks. Avamine toimub lahingu võitmise päeval 4. jaanuaril 2018. Mis oleks, kui sõidaks Kehra jaamast avamisele taastatud soomusrongiga? Seegi unistus võib saada reaalsuseks!