
Pikavere-Mallavere külavanem ANDRES KALLASTE on Raasiku volikogus esimest koosseisu.
Pikavere-Mallavere külavanem, Sepa talu peremees Andres Kallaste on üks kolmest, kes viib oma koduküla hääle Raasiku vallavolikogusse. Tema külast on volikogus ka eelmised külavanemad Tõnu Suurkuusk ja Kaido Kirsip. Möödunud sügisel kohalikel valimistel uustulijana valimisliidust Raasiku Vald volikogusse valitud Andres Kallaste juhib volikogus ka ühte kolmest komisjonist – haridus-, kultuuri-, sotsiaal- ja spordikomisjoni.
Volikogu eelmise koosseisu ajal lõi Andres Kallaste kaasa haridus- ja kultuurikomisjonis, külastas seoses sellega volikogu istungeid, tuli end kursis hoida seadusandluse ja valla kordadega.
Ta räägib, et komisjonitöö tekitas soovi panustada rohkem koduvalla tegemistesse: „Tundus, et eelmise valimisperioodi ajal tegelesid vallajuhid asjadega nii, nagu see on alati olnud. Ka komisjonidele tuli vallavalitsusest alati vastus, et teeme nii, nagu alati. See häiris mind.”
Erakonda Andres Kallaste ei kuulu, kandideerida soovis ainult valimisliiduga, poliitika teda ei huvita: „Mulle ei sümpatiseerinud meetod, kuidas eelmine vallavanem valda juhtis. Kuna ta oli valimisliidu Kodukoha Eest vallavanema kandidaat, teadsin, et nendega valimistele ei lähe.”
Valimisperioodil külarahvaga suheldes kuulis ta, et valdavalt on elanikel mure teede pärast, jutuks tulid ka transport ja internetiühendus. Paluti seista selle eest, et kogukonna ehk ümbruskonna 4-5 küla keskuses ehk Pikavere mõisas peab elu jätkuma.
Külateede olukord sõltub Andres Kallaste sõnul raha mõistlikust kasutamisest: „Teedesse võib matta ulmelisi summasid, nagu on tehtud Rätla külas, aga kui puudub pädevus tee ehitamisel, ei püsi see kaua. Õigesti tehtud tee nii kiiresti laguneda ei tohi. Kindlasti on vaja teede arengukava.”
Pikavere transpordiga on Andres Kallaste arvates probleem selles, et keegi pole teinud transpordiuuringut: „Kui teeksime küsitluse, saame vastuse, et transporti väga soovitakse. Paneksime bussi käima, oleks reisijaid ikka vähe. Ilmselt oleks meil sama viga, nagu Tallinna ühistranspordil – eri liinid ei saa omavahel kokku, seega on kasutajaid vähe.”
Praegu 4klassilise Pikavere mõisakooli kohta ütleb ta, et kool peab muutuma taas 6klassiliseks, nagu oli veel mõni aasta tagasi: „Kool on tubli, kuid otsib kohta ja suunda haridusmaastikul. Mõisas tegutsev lasteaed on kooli kasvukoht. Arvan, et ka ühe-kahe lapse jaoks oleks vaja kodulähedast kooli.”
Hobikalurist turvatalituse juht
Kahe lapse isa Andres Kallaste on elanud Pikaveres 18 aastat. Raasiku valda kolis ta Tallinnast 2000. aastal abikaasa vanaisa majja.
„Toona oli Pikavere väga vaikne kant, midagi ei toimunud, silmapaistvaid asju ei tehtud. Elu külades aktiviseerus, kui moodustati külaseltsid, valiti külavanemad,” rääkis ta.
Alates 2015. aastast on ta Pikavere-Mallavere külavanem, enne seda oli pikalt külaseltsi juhatuses: „Kirjutasin projekte, saime rahastust, tegutsesime. Paraku jäid paljud külaelanikud ootama, et külavanem midagi teeks ja korraldaks. Kui tegime MTÜ Pikavere Mõis, sain aru, et mõis on meie kogukonnakeskus, mida peab arendama. Mõisa ümber aktiviste jätkub.”
Põhitööd teeb Andres Kallaste Tallinna Tehnikaülikoolis, kus on kinnisvara osakonnas turvatalituse juhataja: „TTÜ on olemuselt suurem kui Raasiku vald. Kinnisvara osakonna eelarve on peaaegu kaks korda suurem kui Raasiku vallal. Meil on 2000 töötajat, 11 000 tudengit, igal päeval käib majast läbi 3000 inimest. Minu töö on vaadata, et kõigil oleks turvaline ja ohutu, riskid maandatud. Mu töös on põimunud turvalisus, tuleohutus, kindlustus, ehitusobjektid, kinnisvara hooldus – kõik valdkonnad, millega tuleb kokku puutuda ka kohalikus omavalitsuses.”
Enne TTÜd tegi ta turvafirmas müügitööd, oli ettevõtja, kirjutas projekte. Oma kodutalus on ta olnud ka põllumees: „Praeguseks olen andnud oma põllu teistele kasutada, kuid paar aastat tagasi proovisin ka viljakasvatust.”
Vabal ajal käib ta sageli reisimas, paljud käigud on seotud tema suure huvi, kalastamisega.
Valda spordivaldkonna eestvedaja
Küsimusele, kuidas tunneb Andres Kallaste end haridus-, kultuuri-, sotsiaal- ja spordikomisjoni esimehena, vastab ta, et tegemist on palju: „Kindlasti oleks meil vaja selgetel ja ühtlastel alustel, pearahapõhist huvitegevuse toetust kõikidele noortele, et siduda nad juba lapsepõlvest Raasiku vallaga. Õnneks on seekord volikogus palju noori. Leian, et vald peab noorenema. Noortel peab olema koht, kuhu elama tulla.”
Oma laste pealt on ta näinud, et hajaasustuses pole noortel kuhugi minna, vaba aja veetmiseks käiakse üksteisel külas: „Kuluks ära välijõusaal, spordiplatsid. Pikavere mõisakoolis ei pea olema staadion või labor, kuid tuleks mõelda, kuidas meie lapsi transportida Raasikule, Arukülla, kus need võimalused olemas. Vallas peaks olema ka spordivaldkonna eestvedaja, kes korraldab ülevallalisi spordivõistlusi, et oleks rohkem ühistegevust.”
Komisjonis soovib ta vaadata laiemalt ja etteulatuvalt, kuidas valdkond peaks liikuma: „Komisjon ei peaks tegema ära vallavalitsuse tööd, vaid andma soovitusi. Mõni asi vajab pikemat seedimist, mitte kohe eelnõudega lahmimist.”