PARANDATUD: 5. mai Sõnumitoojas oli viga, õige on: “Visuaalselt on maske palju, aga kaal on väike, toodud kogusest saab umbes 20 kilogrammi graanuleid, mis tähendab, et eraldi liini ei ole otstarbekas sisse seada.“
Mabin taaskasutuskastidesse kogutud kaitsemaskid tuuakse kord nädalas WeeReci tehasesse, kus need sulatatakse graanuliteks.
ETV saade „Ringvaade“ tutvustas teisipäeval, 20. aprillil, kuidas sama päeva hommikul katsetati Kuusalu vallas Kiius tegutsevas elektroonika ja plastjäätmete ümbertöötlemise tehases WeeRec esmakordselt, kas kasutatud meditsiinilisi kaitsemaske on võimalik suunata ringtootlusse. WeeReci juht Hans Talgre ja „Ringvaate“ reporter Hannes Hermaküla käivitasid purustusliini ning jälgisid tootmisprotsessi, kuni kaitsemaskidest olid saanud graanulid. Katsetus kulges edukalt.
Hans Talgre rõhutas saatelõigus, et maskid on kerged, neid saab ümber töödelda koos teiste plastist toodetega. Esmalt maskid purustati koos muu plastiga, siis eraldati purustatud massist ninaraamide metall ja kinnituskummid, edasi suunati purustatud mass pesemisse ja uuesti purustusse, kuni sulatati väikesteks graanuliteks. WeeReci juhi sõnul tehakse neist graanulitest vee- ja kanalisatsiooni jaoks plasttorusid.
WeeRec osaleb pilootprojektis, mille käivitas Hyperon OÜ, kes otsib lahendusi kasutatud kaitsemaskide kogumiseks ja ringlusse tagasi saatmiseks. Ettevõtte loodud spetsiaalsed Mabin kogumiskastid paigutati märtsis esmalt Põhja-Eesti Regionaalhaiglasse maskivahetuspunktide juurde.
Mabini projektijuht Irja Tamkivi kirjeldas „Ringvaates“, et koroonaviiruse leviku tõttu on kaitsemaskide kasutamine mitmekordistunud, aastaga visatakse Eestis ära umbes 20 miljonit meditsiinilist maski, kogu maailmas ühes minutis kuni 3 miljonit maski. Põhja-Eesti Regionaalhaiglas koguti kümne päevaga 120 liitrit kasutatud maske ja respiraatoreid. Eesmärk on olmeprügisse sattumise ja põletamise asemel suunata need ringtootmisse.
WEERECi juht – töötleme ainult kontrollitud maske
WeeReci juht Hans Talgre ütles Sõnumitoojale, et pilootprojekti raames on koostöö firmaga Hyperon läinud hästi käima: „Mabin kastidesse kogutud kaitsemaskid ja respiraatorid tuuakse veoautoga kord nädalas meie tehasesse, töötleme ümber koos muu plastiga. Visuaalselt on maske palju, aga kaal on väike, toodud kogusest saab umbes 20 kilogrammi graanuleid, mis tähendab, et eraldi liini ei ole otstarbekas sisse seada.“
Ta lisas, et ettevõte töötleb ümber vaid neid kasutatud kaitsemaske, mille osas võib olla kindel, et pole enam nakkusohtlikud: „Mabin kastidesse kogutud maske hoitakse nõutud aja enne, kui meie juurde tuuakse, et need oleksid ohutud.“
Juba on uuritud, kas WeeRecisse võiks tuua ka mujal kogutud kaitsemaske väljaspool Mabini projekti, kuid Hans Talgre sõnul neid vastu ei võeta. Avalikest kohtadest ja kontrollimatult kogutud maskide puhul ei saa olla kindel nende ohutuses.
Taaskasutusse suunatavad graanulid, millest üks osa on kaitsemaskidest, läheb torutehastesse Saksamaale ja Poolasse.
Mabin kaste on ka väiksemates firmades ja koolides
Mabini projektijuht Irja Tamkivi kiitis, et WeeReciga tekkis väga hea klapp, ettevõte on huvitatud tulevikulahendustest ja oli valmis katsetama: „Tegu on uudse projektiga. Peame meditsiiniliste maskide ringmajandusse suunamise võimaluste otsimisel läbirääkimisi ning teeme koostööd mitme ettevõtte ja teadlastega.“
Projektijuht kinnitas, esmalt hoitakse kogutud maske garantiinis, et poleks enam viirusohtlikud. Mabin kaste on peale meditsiiniasutuste pandud ka mitmesse ettevõttesse ja asutusse, kus Covidi ajal tuleb kanda kaitsemaski ja neid koguneb palju: „Mabini teenus on tasuline, maksta tuleb äraveo eest. On ka kohti, kus Mabin kasti koguneb päevas paarkümmend kasutatud maski, seal täitub kast kahe kuuga. Samas on eesmärk täidetud, maskid ei rända olmeprügisse. Mabin kaste oleme viinud ka sotsiaalkeskustesse, päevakeskustesse, mõnesse kooli, kui on võetud ühendust ja avaldatud soovi. Rõhutame, et sinna kogutakse ainult need maskid, mida päeva jooksul kantakse ning pärast kandmist võetakse ja pannakse otse ära.“