5. augustil kell 20 esineb Viinistul Saksa noorte sümfooniaorkester Tübigenist.
Idee teha kontsert MTÜ Juminda Poolsaare Korrakaitse toetuseks pakkus välja sihtasutuse Tallinn 2011 juht ja Kolga-Aabla mees Mikko Fritze. Ka 2004. aastal esines üks Saksamaa noorteorkester Viinistul, siis koguti raha Leesi rahvamaja kapitaalremondiks. Mikko Fritze töötas tollal Goethe Instituudis, mis korraldas Saksa noorte viibimist Eestis.
„Saksamaal on loodud eraldi toetussüsteem, et noorteorkestrid saaksid reisida. Nägin, et kohapeal ei tegelda nendega piisavalt, ja pakkusin välja, et võin aidata leida huvitavaid esinemiskohti. Pärast 2004. aasta kontserti Viinistul oli mul tahtmine seda korrata,“ rääkis Mikko Fritze.
Ta jutustas, et Kultuuripealinn Tallinn 2011 tegevuse raames tuleb Eestisse mitu noorteorkestrit. Saksa noorte sümfooniaorkester Tübigenist annab Eestis Nargen festivalil kolm kontserti – Pärnu kontserdimajas, Tallinnas spordiklubis Arigato ja Veljo Tormise auks tema sünnipäevapidustustel, kus tuleb esmaettekandele Tormise koorilaulust tehtud seade sümfooniaorkestrile, dirigeerib Tõnu Kaljuste. Saksa noorte sümfooniaorkestris on 72 liiget, dirigent on Ulrich Kern.
„Neil oli tahe teha midagi veel. Mul tuli pähe, et äkki saab jälle Viinistul esineda. Kuna korrakaitse MTÜl on oma sõnum, mida inimestele rääkida, panime kaks asja kokku. MTÜ Juminda Poolsaare Korrakaitse on võimeline kõik ära korraldama – nemad hoolitsevad toitlustuse ja muu vajaliku eest,“ sõnas Mikko Fritze.
Ta lisas: „Noored ei vaja uhket Estonia saali, vaid tahavad maaga tutvuda. Ja korrakaitseühing on algatus, mis vajab toetust ning sõnalevimist.“
Mikko Fritze on õnnelik, et ka läbi sihtasutuse Tallinn 2011 on võimalik vahendada kultuuriüritusi kõikjale Eestis: „Meie eesmärk ei ole raha teenida. Vahendame kultuuri, organiseerime vabatahtlikku tööd, kuhu kaasame ka näiteks puuetega inimesi, toetame jalgrattal liikumist ja palju muud. Kultuuripealinna sihtasutus ei edenda kultuurielu vaid Tallinnas, sellest saab osa kogu maa.“
Tutvustatakse korrakaitseühingut
MTÜ Juminda Poolsaare Korrakaitse liige Artur Talvik ütles, et heategevuskontserdi tegemine on hea mõte: „Tahame tähelepanu äratada ja selgitada, mis see korrakaitse MTÜ on. Paneme üles telgi, tutvustame oma atribuutikat, jagame infolehti ning saab meiega liituda.“
Pileteid kontserdile ei müüda, korraldajad on ukse peal korjanduskastiga. Saadud rahaga kavatseb MTÜ osta autokleebiseid, neoonveste ning muid vahendeid, tahetakse katta ka patrullijate bensiinikulud.
„Kui on keegi, kes ei saa või ei taha korrakaitseühingut toetada, võivad nad tulla ikka – see on ka kultuuriline üritus,“ lausus Mikko Fritze.
Kontsert Viinistul kestab ligikaudu poolteist tundi, esinetakse Dmitri Šostakovitši 5. sümfoonia teise osa ja Jean Sibeliuse viiulikontserdiga, solist on Julia Galic.
Mikko Fritze meenutas, et eelmisel heategevuskontserdil Leesi rahvamaja toetuseks oli terve saal rahvast täis: „Kontsert oli katlamajas. Dirigent ja noorte juhendajad olid vihased, imestasid, kuidas sain nad viia sellisesse kohta, kus on pori, uksed ei lähe kinni jne. Aga ruum oli rahvast täis ning pärast sain nendelt samadelt meestelt kümme tänukirja. Sel korral saatsin pildid, mis olukord siin täpselt on.“
Mikko Fritze arvas, et Viinistul esinemine on noortele vinge kogemus: „Nad on noored, paindlikud ja otsivad uusi kogemusi. Kui kontsert on südamega tehtud ja vastuvõtt tore, on kõik paigas.“
Enne kontserti viiakse orkester Lahemaaga tutvuma.
„Käime Palmses, Sagadis ja kusagil rannas. Minu ülesanne on, et välistrupp saaks Eesti kultuurist aru ja osa nii palju kui võimalik. See tähendab ka Lahemaa ilu ja loodusega tutvumist,“ lausus Mikko Fritze.
Kontserdile mahub 300-400 inimest. Mikko Fritze ütles, et ootavad rohkem poolsaare inimesi ega reklaami kontserti Tallinnas.
Suvitab Kolga-Aablas
Mikko Fritze kolis Eestisse 1998. aastal. Kolga-Aablasse ostis ta maja kaks aastat hiljem.
„Tahtsime abikaasaga kohta, kus oleks rahulik puhata ja mis oleks Tallinna lähedal. Hakkasime ringi sõitma, jätsime infotahvlitele teateid, et noor pere otsib maja, rääkisime külainimestega. Meil vedas, et saime nii ilusa paiga. Oleme perega siin suviti. Sõidan rattaga Kuusallu, sealt bussiga Tallinnasse tööle,“ jutustas Mikko Fritze.
Ta sõnas, et tahab külaelus osaleda, kuid pole saanud seda viimasel ajal aktiivselt teha: „Aastatel 2004-2008 elasime Uruguais, nüüd töötan sihtasutuse Tallinn 2011 juhina – tööd on palju ja aega vähe. Aga kui tekib olukord, kus saan oma panuse anda, siis muidugi teen seda. Olen osa sellest poolsaarest ja tahan siinses elus kaasa lüüa.“
Mikko Fritze pole veel MTÜ Juminda Poolsaare Korrakaitse liige, kuid tunneb MTÜ tegemiste vastu huvi: „Peame olema võimelised üksteisele abi pakkuma. Kui inimesed kokku hoiavad, on seda tunda ja näha. Hea, et on organisatsioon, kellel on sidemed ka ametlike võimudega.“