Viinistu külas on 156 elanikku ning ligi 60 suvitajat.
Laupäeval, 28. juulil tähistas Viinistu küla 640. aastapäeva.
„1372 on ametlikult kinnitatud daatum, kuid kindlasti elati siin ka varem. Meie külal on 640 aastat ajalugu, mida me suuremas osas ei tea. Siia on tuldud ja siit on mindud,“ lausus külavanem Ivar Adler avakõnes.
Ta süütas küünla kõikidele külast lahkunutele ning külaelanik Urve Toompuu viis küünla koduranna kivile. Seejärel tõmbas küla vanim mees, 82aastane Ervin Külmsaar vardasse Eesti lipu ning Kaisa Kaisel laulis lugu „Eesti lipp“.
Oma õnnitlused andsid edasi naaberkülade esindajad, esinesid ümbruskonna lauljad ja tantsijad. Pidu peeti Viinistu kunstimuuseumi ees, külastada sai käsitöö- ja vanavaralaata, külamuuseumi, Viinistu kunstimuuseumi külastamine oli külapäeval kõigile tasuta. Rahvamajas esitas Neeme näitetrupp Andrus Kivirähi tüki „Kaelkirjak“. Noortele ja vanematele olid sportmängud, lastele Ülle Tikerpalu juhendamisel rahvamajas näomaalingud ja kivide värvimine.
Külanaised olid peoks valmistanud 60 liitrit kalasuppi, kalad olid külameeste püütud. Suppi keedeti kolmes tiimis, igaüks 20 liitrit. Supipotid said tilgatumaks söödud.
Külapäeval oli populaarne ka loterii, kus iga teine pilet võitis. Õhtusel peol loositi välja peaauhind, suur aiapurskkaev. Peaauhinna ja palju teisi auhindu oli välja pannud OÜ Skulptuurikoda. Külapäeva sponsoreerisid veel Maru Ehitus, OÜ Sunway, Harju Tarbijate Ühistu, Koduekstra, AS Fenestra ja Viinistu kõrts.
Toetust saadi ka Kohaliku Omaalgatuse Programmist. Laivi Kirsipuu kirjutas projekti, millega saadi 650 eurot bülletääni välja andmiseks, neid trükiti külapäevaks 500 ja jagati tasuta.
„Tea kirjastuse juhataja Silva Tomingas on endine Viinistu elanik ja tegi meile soodushinna,“ ütles Ivar Adler.
Elanikke vähemaks jäänud
Kui viis aastat tagasi kasvatati külas austerservikuid ning tegutses kolm kalurit, siis tänaseks enam austerservikuid ei kasvatata ja kalureid on külla jäänud kaks.
„Ettevõtlus külas on peaaegu olematu. Kala enam meres pole, vanast harjumusest veel käime püüdmas,“ rääkis Ivar Adler.
Elanikke oli Viinistul möödunud külapäeva ajal 174, tänaseks on neid jäänud 156. Külavanema sõnul on arv vähenenud peamiselt noorte arvelt: „Natuke kahju on – kui tööd pole, lähevad noored ära.“
Samas registreeris külapäeval end üle 400 inimese.
„Oli oma küla rahvast, endisi elanikke, külalisi. Olid ka sellised kohalikud, kes tavaliselt ei kipu kohal käima,“ ütles Ivar Adler.
Õhtul kogunes rahvast veelgi. Süüdati lõke ja esinesid bändid. Esmalt läks lavale kohalike noorte bänd MT Ige, seejärel Viinistu meeste Aivar ja Viljar Niiholmi bänd CrazyDayz.
MT Ige kitarrist Arthur Škurko jutustas: „Lõime bändi eelmise suve lõpupoole. Enamasti teeme teiste bändide lugusid, aga meil on ka omad lood. Plaan on kokku jääda ja sügisel rohkem omi lugusid kirjutama hakata. Mikk Lahe on bassikitarril, Raido Väinsar puhksünt, Andres Luts kitarril, Margit Trei laulab, trummarit veel otsime, sel korral oli trummide taga Meelis Maaniit.“
Bändi solistidena lõid külapäeval kaasa ka Mihkel Tikerpalu ja Kaisa Kaisel.
Arthur Škurko rääkis, et CrazyDayz esinemist saatis võimas äike mere kohal: „See oli hea valgusemäng.“
Ka külavanem kirjeldas võimast vaatepilti: „Meie pea kohal oli selge taevas, ümber lõi välku.“
Plaanis rahvamaja remontida
Päev hiljem, pühapäeval said peo korraldanud Viinistu külaseltsi juhatus ja abistanud külaelanikud rahvamajas kokku, et peojärgseid muljeid vahetada.
„Üritus läks korda, mis plaanisime, saime tehtud. Tundus, et kõik jäid rahule,“ ütles Ivar Adler.
Pühapäevasel kokkusaamisel ei arutatud vaid eelneva peopäeva sündmusi, vaid tehti ka külaelu puudutavaid otsuseid. Külaseltsi juhatus otsustas hakata rahvamaja remontima.
„Hakkame projektirahasid taotlema, külaelanik Laivi Kirsipuu lubas aidata. Jõudsime otsusele, et muud ei jää üle, tuleb remontida. Vald on öelnud, et kui saame projektirahasid, toetavad nad omaosalusega,“ sõnas Ivar Adler.
Kokkusaamisel tuli ka jutuks, et aastaid müügis olnud hoone, kus asub külamuuseum, on vist ära ostetud. Pikalt oli majal müügisilt, mõne aja eest võeti silt ära. Külaelanikud kahtlustavad, et hoone on saanud uue omaniku.
„Arutasime, et kui vaja, kolime muuseumi rahvamajja,“ ütles Ivar Adler.
Muuseumituba on Viinistu külaplatsi ääres paiknevas majas asunud 2000. aastast.