„Te olete oma töö ja tegemistega andnud harjumaalastele väga palju. Tänu teile on maailm kindlasti parem,“ lausus Harjumaa Omavalitsuste Liidu (HOL) juhatuse esimees Andrus Umboja teisipäeval, 22. novembril Viimsi valla uues kultuuri- ja hariduskeskuses Viimsi Artium, kuhu olid kutsutud Harjumaa 2022. aasta tegijate konkursi kõik laureaadid ja nominendid ning Kauni Kodu konkursi parimad.
Aasta tegijate konkursi laureaate õnnitlesid HOLi, Harjumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse, MTÜ Kodukant Harjumaa ning maakonna Leader tegevusgruppide esindajad. Aasta tegija tiitleid jagati 11 kategoorias, nominente oli kokku 97. Kodukant Harjumaa ja HOLi esindajad andsid üle ka auhinnad Harjumaa tänavuste kaunimate koduaedade omanikele.

Harjumaa kaunim kodu 2022 on Arukülas
Konkursile Harjumaa Kaunis Kodu, mis on osa üleriigilisest konkursist Eesti Kaunis Kodu, esitati tänavu 8 nominenti. Kolme võitja hulgas on ka Arukülas Harju tänaval asuv Maarika ja Margus Varrese koduaed, mis 2020. aastal tunnistati Raasiku valla kauneimaks.
Hindamiskomisjon märkis, et perekond Varrese koduaias on ilu- ja tarbeaed hästi tasakaalustatud, iluaia peamine pilgupüüdja on vesiroosidega bassein ja suur pelargoonidega kõrgpeenar, tarbeaias korras hoitud kasvuhoone.
Oma sünnikodus elav Margus Varres rääkis Sõnumitoojale, et maja ja aia rajasid tema vanemad 1950ndatel. Tema elas oma perega aastaid Tallinnas, kuid pärast isa, Raasiku valla aukodaniku Olev-Jaan Varrese surma 2003. aastal, kolis tagasi lapsepõlvekoju, et ema eest hoolitseda.
„Sel ajal hakkasime maja nii seest kui väljast ümber ehitama. Olime abikaasaga käinud Aegviidus tuttavate juures, nende kodu teine korrus oli väga maitsekalt tehtud, meeldis nii väga, et pöördusime sama arhitekti Rein Nurmse poole. Tema on meid juhendanud siiani, ka õueala hakkasime üheksa aastat tagasi tema näpunäidete järgi kujundama,“ ütles Margus Varres.
Kõige rohkem on ta koduaias rahul terrassi ja tiigiga, milles kasvavad vesiroosid: „Siseõu on hästi välja kukkunud. Paekivi terrassi hakkasin tegema 2013. aastal, kivid tõin Kuusalu vallast Põhjakivist. Olen seda ehitanud aastaid, teen tasapisi, muude tööde kõrvalt. Sellel suvel rajasin värvilistest tänavakividest sissesõidutee, ka see mulle endale väga meeldib.“
Margus Varres lausus, et üht-teist on veel teha, kuid päris valmis ei saa koduaed kunagi, sest pidevalt tekib uusi ideid. Ta lisas, et kodu ja aeda on nad abikaasaga kujundatud endale, mitte konkursside jaoks.
„Olen kogu aeg mõelnud, et ilusaid aedu on Harjumaal väga palju, maakond on ju suur. Kui mulle esimest korda helistati ja öeldi, et meie kodu on valitud Harjumaa kaunimaks, ei uskunud, arvasin, et telefoninumbrid aeti sassi. Aga muidugi on meeldiv tunne, tunnustas on alati hea,“ sõnas Harjumaa kauni kodu omanik.
Aasta küla – Kuusalu valla Leesi küla
Harjumaa aasta küla tiitli pälvis tänavu kandideerinud neljast külast Kuusalu valla Leesi küla.
„Väga väärikas tunnustus, uhke tunne on,“ ütles Juminda küla poolsaare elanike MTÜ Leesi Tarwitajate Ühisus juhatuse liige Ants Viirmaa.
Leesil kogukonnapoodi pidava Leesi Tarwitajate OÜ juhatuse liige Veiko Esken lisas: „Tegelikult on see tunnustus kogu Juminda poolsaare rahvale, sest Leesi külla on poolsaare elanikud kogukonnapoe näol pannud tuhandeid vabatahtlikke töötunde. Kui meie poolsaarelt oleks aasta küla tiitlile kandideerinud mõni teine küla, oleks tulemus oleks olnud võrdlemisi sama.“
Nii Ants Viirmaa kui Veiko Esken arvasid, aasta küla tiitli taga on eelkõige see, et poolsaare kogukond on hakanud omavahel suhtlema. Selles omakorda on nende arvates „süüdi“ Leesi kogukonnapood, mis on teinud poolsaare külade inimesed omavahel tuttavaks ning keskusena kogukonda liidab. Meil pole ühtegi küla, kus poleks tekkinud sõpru, kinnitasid nad.
„Leesi poes ei saa alla tunni hakkama, ikka jääd jutustama. Eriti lõbus on reede õhtuti, kui ka linnarahvas tuleb maale. Poe juures saab teada, kus midagi toimub, kuulda oma ja teiste külade uudiseid. Kogukond on tänu poele hoopis teistmoodi hingama hakanud,“ lausus Ants Viirmaa.
Ta lausus, et Leesi pood on külamaastikul unikaalne nähtus, teist sellist algatust Eestis ei ole: „Minu teada ei ole ka ühtegi kogukonda, kes oleks hakanud poodi pidama.“
Veiko Eskeni sõnul on esindajaid kogukondadest, kes tahaksid samuti hakata sarnaselt poodi pidama, nende juures käinud küll, isegi Eesti teisest otsast on tuldud uurima, mida selleks on vaja ja kuidas alustada. Ka väikepoodnikud on käinud küsimas, kuidas on poolsaare rahvas suutnud poepidamisega hakkama saada.
Leesi külas on Veiko Eskeni sõnul ametlikult 47 elanikku, kuid tänu poele võib sellele arvule suvekuudel julgelt nulli lõppu kirjutada. Kõik need inimesed on kogukonda panustanud kas või mõne kontserdipileti ostuga, sest kõigi kontsertide tulud lähevad poemaja remondifondi – renoveerimist ootab maja teine korrus.
Aasta küla tiitli võitmises on Ants Viirmaa ja Veiko Eskeni kinnitusel suur roll ka Leesi paadisadamal, mille rajas Raivo Pukk.
„Uskumatult äge asi, erarahadega ehitatud kogukonnasadam, kus kohalikud inimesed saavad paate hoida,“ kiitis Veiko Esken.
Ta lisas, et tänu sadamale on kohalikud inimesed saanud oma hoovid kividest puhtaks – Raivo Pukk viis need tasuta ära, kive oli vaja sadama ehitamiseks: „Neid on sinna kulunud umbes paarkümmend tuhat tonni.“
Harjumaa aasta küla konkursi võitjana kandideerib Leesi tuleval aastal üle-eestilisel külade konkursil.

Aasta tegu – Kuusalu valla mehe eestvedamisel valminud LNG terminal
Tiitli Harjumaa aasta tegu võitis Paldiski linna rajatud LNG terminal, mille eestvedaja oli Kuusalu valla Tammistu külavanem Marti Hääl. Esitaja põhjendas, et Alexela ja Infotari eesrindlik koostöö ja operatiivne tegutsemine gaasi varustuskindluse ning regiooni energiajulgeoleku tagamisel on erakordne näide erasektori panusest, millel on märkimisväärne mõju piirkonna majanduse arengule ja konkurentsivõimele. Ülilühikeseks tähtajaks mahuka ja väljakutseterohke lubaduse elluviimine vajas enam kui 200 eksperdi ja spetsialisti pühendunud tööd. Haalamiskai ehitusega on sisuliselt tegu maailmarekordiga – varem ei ole poole aastaga LNG terminali sadamat ehitatud. Otsus alustada Paldiski haalamiskai ehitamist tehti 31. märtsil, terminali kai valmis 28. oktoobril ehk mõni päev lubatud tähtajast varem.
„Aitäh tunnustuse eest, kuid ma ei saa seda päris endale võtta, meid oli vähemalt kakssada ja tõesti ületas see pingutus senist maailmarekordit natuke rohkem kui aastaga,“ lausus Marti Hääl.
Ta lisas, see tõestab, et avaliku ja erasektori koostöös on kriisisituatsioonis võimalik teha asju, mis muidu tunduvad võimatud: „Kui kurjad keeled küsivad, kas seda terminali oli vaja ja kas see jääb nüüd tühjalt seisma, siis vastan, et eraettevõtja on jonnakas ja ükskord me võidame niikuinii!“