Laupäeval, 28. jaanuaril oli Kolga mõisas traditsiooniline ja korraldajate sõnul viimane Hõimumarss, mis kasvas välja 2015. aastal alustatud Ekströmi marsist. Tegu on iga-aastase rahvamatkaga Lahemaal, et mälestada ja edendada Eesti-Soome vahelist sõjandus-alast koostööd läbi ajaloo kuni tänaseni. Kolme eri pikkusega matkaraja nimetused märgivad eri ajastuid – 8kilomeetrine rada on Soomepoiste marss, 17kilomeetrine Porilaste marss ja 30kilomeetrine Ekströmi marss.
Tänavune Hõimumarss oli taas rahvarohke, osales 1500 inimest. Mullu oli osalejaid 1000, rekordarv matkajaid oli 2020. aastal enne Covidi tulekut – 4000. Aastal 2021 jäi Hõimumarss koroona pärast ära.
Marss on alati toimunud jaanuari lõpus – Soome vabatahtlike rügement, mida juhtis Martin Ekström, osales Eesti vabadussõjas, 17. jaanuaril 1919 võttis osa Utria dessandist, 19. jaanuaril Narva lahingutest. Soome Talvesõjas 1941-1942 oli kolonel Ekström üksuse ülem.
Front-Line ajastulahing
Ka seekord koguneti esmalt mõisa peahoone ette, rõdul mängis Kuusalu pasunakoor. Avasõnad ütlesid korraldajad Liis Burk Lahemaa Pärimuskojast ja Brigitta Vaikre. Tänati idee algatajat ja ühte varasemat korraldajat Erki Vaikret, kes sai senise panuse eest tänutäheks kohalikke käsitöötooteid ja spaa kinkekaardi.
Siis tutvustati traditsioonilise ajastulahingu seekordset stsenaariumi. Mõisas asus saksa staap, mida ründasid nõukogude diversandid. Kaks neist olid saksa vormis ja jõudsid staabini. Staabile lähenes nõukogude sõdurite üksus. Siis saabus Eesti divisjoni jalaväegrupp koos roomikmasinaga ning lõi rünnaku tagasi. Lahing kestis paarkümmend minutit. Kui see lõppes ja Front Line liikmed kogunesid publikule kummardama, kiirustasid lapsed lumelt padrunikesti korjama.
Stsenaariumi autor ja ajastulahingu režissöör, sõjaajaloo klubi Front Line juhatuse liige Reimo Leol rääkis, et osalejaid oli lahingus kuuest klubist, ka Eestis tegutsevatest vene klubidest Narvast ja Tallinnast. Kaasa tegid veel sõja-ajaloo huvilised Läti kahest klubist. Kokku oli lahingus ajastutruus vormis ja relvadega sadakond meest-naist. Varasematel aegadel olid näidislahingus ka Venemaa ja Valgevene klubide liikmeid, nüüd neid ei kaasatud. Kolgas osalesid lahingus kahel eelmisel korral Soome sõjaajaloo klubi liikmed, tänavu käisid mõned neist matkarajal.
Mõisa peahoones olid taas müügiletid ja töötoad. Välja antakse kostüümipreemia ja oli selfivõistlus. Kuna piltide laadimisel tekkis laupäeval tõrge, siis palutakse pilte postitada uuesti. Liis Burk kinnitas, et võitjad kuulutatakse välja mõne päeva pärast. Võitjate auhinnad andsid laadamüüjad oma lettidelt, muud osalustasu müüjatelt ei võetud.