
Lasteaia moodulrühma märtsiks kavandatud valmimine lükkub vähemalt paar kuud edasi.
Vallavolikogu 11. jaanuari istungil rääkis vallavanem Raul Siem, et Raasiku lasteaiale lisarühma jaoks moodulmaja planeerimisel on tekkinud probleemid, mistõttu lükkub 24 lapsele mõeldud rühma märtsiks kavandatud avamine vähemalt kaks kuud edasi. Ta pidas tõenäoliseks, et moodulrühma ehitamine võib selle tõttu kallineda. Lasteaia ühe rühma jaoks ajutise ehitise tegemine läheb tema hinnangul ebamõistlikult kulukaks.
„On vaja väga tõsiselt kaaluda, kas meil on vajalik ja mõttekas uputada ajutisse ehitisse nii palju valla raha,“ märkis Raul Siem.
Esimene plaan: lisarühm möödunud sügiseks
Otsus leevendada Raasiku lasteaiakohtade puudust lisarühma avamisega moodulmajas sündis möödunud kevadel. 11. mail pidas vallavolikogu Raasiku kooli õuealal oma esimese väliistungi. Seal anti vallavalitsusele luba korraldada riigihange Raasiku koolile lasteaiarühma jaoks 24kohalise moodulrühma ostmiseks.
Eelnevalt oli Raasiku hariduslinnaku planeerimiseks loodud töörühm pakkunud lasteaia ruumipuuduse kiireks lahendamiseks kolm varianti, neist leidis vallavalitsuse ja volikogu komisjonide toetuse ajutine moodulrühm. Vallavalitsus arvestas, et 175ruutmeetrise pinnaga konteinerhoone mahub koolimaja ja lasteaia vahele Meierei tänava poolsete parkimiskohtade asemele.
Volikogu kaalus ka, kas moodul osta või rentida. Toetati ostmist, et edaspidi saaks sellele vajadusel lisada teise rühma jaoks teise korruse. Esialgsete hinnapakkumiste põhjal arvestati konteineri ostuhinnaks ligikaudu 190 000 eurot, koos paigaldamise ja kommunikatsioonide ühendamisega 225 000 eurot. Samal maikuu istungil võttis volikogu vastu protokollilise otsuse lubada vallavalitsusel kuulutada välja konteinerlasteaia hange, et rühm oleks võimalik avada sügisel – arvestati, et hanke läbiviimiseks kulub vähemalt kuu, moodulrühma valmimiseks pärast lepingu sõlmimist 4-5 kuud.
Juunis eraldas volikogu lisaeelarvest lasteaiale moodulmaja ostmiseks 190 000 eurot, sellest 150 000 eurot oli riigieelarvest seoses Covidi-kriisiga saadud investeeringutoetus.
Kui juuni lõpus avati riigihanke pakkumused, selgus, et need on arvatust kallimad. Hanke võitjaks tunnistatud Cramo Eesti ASi hinnapakkumine oli 308 209 eurot ehk 97 000 euro võrra prognoositust rohkem. Augustis andis volikogu vallavalitsusele loa sõlmida Cramoga leping tingimusel, et 2021. aastal tasutakse ettevõttele 150 000 eurot, ülejäänu 2022. aasta eelarvest. Konteineri valmimistähtaeg oli kuus kuud, seega lükkus algselt sügiseks loodetud moodulrühma avamine kevadeks.
Probleemide sasipundar venitab valmimist veel
Detsembris avalikustas vallavalitsus ametliku teate, et on algatanud Raasiku Kooli tänava kinnistule moodulrühma ehitusprojekti koostamiseks projekteerimistingimuste avatud menetluse, 15.-29. detsembrini oli projekteerimistingimuste eelnõu avalikul väljapanekul.
„Kahetsusväärselt selgus tõsiasi, et meil ei ole võimalik projekteerimistingimusi väljastada ilma detailplaneeringut osaliselt või täielikult kehtetuks tunnistamata,“ tõdes Raul Siem.
Jutt on samale alale ligi kümme aastat tagasi tehtud detailplaneeringust, millega määrati kooli ja lasteaia juurdeehituste asukoht, ehitusõigus ja juurdepääsuteed. Moodulrühma jaoks algatatud projekteerimistingimuste avalikustamise käigus juhtis üks elanik tähelepanu sellega seotud vigadele. Vallavanem nimetas seda probleemide sasipuntraks. Põhiprobleem on selles, et nimetatud detailplaneeringu mahtuvus on täis, rohkem sinna hooneid planeerida ei saa, planeering tuleks vähemalt osaliselt tühistada ja vaba ala uuesti planeerida.
Kuigi võib näida formaalsus ning eesmärk on oluline ja lasteaiakohti vaja, on Raul Siemi hinnangul oluline seadustest kinni pidada: „Ma ei julgeks hakata selles osas lõivu maksma, et kui meil on vaja, teeme ära, küll kunagi hiljem seadustame. Õigeid asju tuleb ka teha õigesti.“
Ta lisas, kui praegusel juhul nii-öelda üks silm kinni pigistada, on edaspidi ka arendajatele raske selgitada, miks neilt seaduste järgmist nõutakse: „Sellist Pandora laegast ma avada ei soovi, kui ise niisugust praktikat kujundame, on kõigil alust eeldada meilt sama ka teiste suhtes. Või kui oleme õigusakti täitmisel loomingulised, ei saa me seda ette heita ka kellelegi teisele.“
Detailplaneeringu kehtetuks tunnistamisega kaasnevate toimingute tõttu lükkub moodulrühma valmimine edasi vähemalt kaks kuud ning see tähendab Raul Siemi arvates, et rühma lastega täitmine tänavusel õppeaastal ei ole enam väga mõttekas.
Ajutine lahendus liiga kallis?
Praeguste prognooside kohaselt läheb Raasiku lasteaia moodulrühma avamine maksma 400 000 eurot. See tähendab, et ühe lasteaiakoha loomiseks kulub ligikaudu 20 000 eurot. Üldine ehituspraktika, millest ka omavalitsustes lähtutakse, arvestab vallavanema sõnul ühe uue lasteaiakoha maksumuseks 25 000 eurot.
„See on uue hoone, mitte ajutise lahenduse ehitamisel,“ rõhutas ta.
Raul Seim on seda meelt, et seetõttu on vaja kindlasti kaaluda lasteaiakohtade loomiseks muid lahendusi: „Me ei ole nii rikkad, et teeme ajutisi ehitisi püsivate ehitiste hinnaga. See ei ole majanduslikult mõistlik. Oluline on osutada elanikele teenust vallale kõige soodsamal viisil.“
Esmaspäeval, 17. jaanuaril oli Raasiku lasteaia-teema vallavalitsuse istungi päevakorras. Vallavanem kommenteeris Sõnumitoojale, et arutati läbi kõikvõimalikud lahendusvariandid ja lepiti kokku edasine tegevus. Kõigepealt kohtub ta AS Cramo Eesti esindajatega, et kõnelda projektiga seotud edasistest võimalikest stsenaariumidest.
Juhuks, kui moodulrühma projektiga ei jätkata, on edasine tegevuskava vallavanema kinnitusel olemas.
„Teame järjekorras olevate laste arvu, kuid peame välja selgitama, kui suur on tegelik vajadus lasteaiakohtade järele. Kohta vajavate perede jaoks pakume kindlasti uue lahenduse,“ lubas ta.
Loe pikemalt 19. jaanuari Sõnumitoojast.