„Sangarid ja okupandid“ on koduloohuvilise VAINO NAPI kirjutatud 19. raamat.
„See on täiesti sõjateemaline raamat, kuigi kirjutamine pole ajendatud sellest, mis toimub Ukrainas, vaid selles on minu lemmikteema – kodukandilood,“ ütles Raasiku ja Rae valla aukodanik, koduloo ajalugu ligi paarikümnesse raamatusse talletanud Vaino Napp teisipäeva, 28. veebruari õhtul äsjailmunud „Sangarite ja okupantide“ esitlusel Raasiku rahvamajas.
Ta selgitas, et tegu on justkui teise osaga tema kaks aasta tagasi ilmunud sõjalugude raamatule „Sangarid ja desertöörid. Kodukant sõjakeerises.“ Eelmises jutustas ta enda seo-sest sõjaga ning pani kirja oma isa, tema kolme venna ja veel mitme sugulase ning paari tuttava lood – kokku üheksa Pikavere kandist teise maailmasõtta sattunud eri elusaatusega meest. Uues raamatus kirjutab, mis juhtus sõja ajal tema kodukandis, Pikavere külas ja selle ümbruskonnas, ka mõnes naabervallas.
„Kõik need on lood, kus on kellegi mälestused – küll mitte minu omad, elasin selle sõja algusest lõpuni üle, aga olin sellel ajal veel pisike. Kuid mul on olnud palju lähedasi, oma pere liikmeid ning panin kirja ka vanemate külaelanike mälestusi,“ rääkis Vaino Napp.
Ta lias, et need ei ole lood kangelastest, vaid kõige tavalisematest inimestest tagalas, kus samuti kannatati ja elati läbi sõjaõudusi, ning ka sõduritest-reameestest, keda rindel massiliselt tapeti justkui sääski soojal suveõhtul: „Nendes lugudes ei ole mingit kangelaslikkust ega patriotismi, nagu oleme tavaliselt sõjalugusid lugedes harjunud. Ma ei ole valinud poolt, kes on õige, kes vale. Juba sõda ise on minu meelest niivõrd vale asi, et sellel ei saagi üldse õiget poolt olla.“
Vaino Napp märkis – kui kõneldakse terminist sõjakuritegu, siis tekib küsimus, kas siis sõda tervenisti ei olegi kuritegu? Tema on seda meelt, et kindlasti on.
Kahe sõjaraamatu peakirjadele viidates märkis autor, et neid ei tasu võtta sõna-sõnalt, pigem on peakirjad „Sangarid ja desertöörid“ ja „Sangarid ja okupandid“ kujundlikud ning neis on paras annus irooniat.
Lood sammastest
Uue raamatu teises osas on „Sambalood“, mis on Vaino Napi sõnul ajendatud praegustest sündmustest, mida ta nimetab sõjaks kivide ja kontidega.
„Lahingute mälestussammaste hävitamine on ajaloo kustutamine,“ kirjutab ta eessõnas lugudele, milles jutustab Ida-Harjumaa niinimetatud punamonumentide lugusid – kuidas ja kelle auks need püstitati ning mis on neist saanud. Ta teeb ülevaate Anija, Kose, Kuusalu, Raasiku ja Rae valda teise maailmasõja ajal või pärast seda püstitatud mälestusmärkidest ning tähistatud sõjahaudadest. Pikemalt saab lugeda sõjas hukkunute mälestussambast Kosel, piirivalvurite mälestuskivist Muuksis, Kiviloos 1941. aastal toimunud lahingu mälestusmärgist.
Tartu Ülikooli ajaloolane Roman Kasak lausus raamatu esitlusel, et Vaino Napp kirjutab oma sõjaraamatutes, kuidas sõda mõjutab inimesi ja nende ümbruskonda, ning annab lugejale väärtusliku õppetunni – ajalugu ei ole üksnes must-valge. Ta tunnustas, et Vaino Napp ei karda oma arvamusi sõjamonumentide kohta välja öeldes ujuda vastuvoolu.
Ajaloolane ütles, et ka temalt küsiti arvamust ühe monumendi kohta, mida on Vaino Napp raamatus „Sangarid ja okupandid“ maininud. Kirjavahetuses vabariigi presidendi kantseleiga andis ta soovituse eemaldada Lagedi obeliskilt punasümboolika ja teostada selle ümber väljakaevamised.
„Kantselei otsustas monumendi täielikult eemaldada ja lammutada. Kas selline tegevus on õige või vale, on suuresti maitseasi. Kas monument on pühendatud langenutele või okupantidele, on samuti maitseasi. Küll aga tekitavad niisugused otsused meis tihti küsimusi. Üks neist on: kas kurjuse vastu võideldes ei muutu me ühtäkki ise selle uueks kehastuseks? Samuti tekib küsimus, mida on ka raamatus mainitud, miks peab komisjon (riigikantselei juurde moodustatud monumentide komisjon – toim), kes enda arvates võitleb tõe ja õiguse eest, peitma end anonüümsuse varju taha?“ arutles Roman Kasak.
Ta tänas, et Vaino Napp paneb oma uues raamatus ajaloo üle järele mõtlema ja rohkem küsima.
Raasiku endine vallavanem Raivo Uukkivi sõnas, et igaüks, kes on andnud välja raamatu, teab, et see on väga suur ettevõtmine, Vaino Napp on neid valmis saanud juba 19: „Kõik need on rohujuure tasandil ehk kodukoha ajalugu, seda enam vajab uurimist ja talletamist. See on suur töö ja selle eest peaks iga ennast kirjanikuks pidav inimene võtma Vaino ees mütsi maha kui mitte rohkemat.“
Praegune vallavanem Raul Siem tõdes, et monumendid märgivad meie ajalugu, kuidas oleme elanud ja millest peaksime hoiduma: „Sest öeldakse ju, kui me ei mäleta minevikus toimunud sõdu, kipuvad need korduma.“
Raamatu esitlusel oli rahvamaja Ernesaksa-saal rahvast täis. „Sangarite ja okupantide“ esitlust viis läbi selle kirjastaja, OÜ Mixi Kirjastuse omanik Kuuno Kasak, esinesid Rae valla noored trummarid ja meesansambel ning Erich Krieger, pakuti kohvi ja torti.
Vaino Napi uue raamatu tiraaž on 200, seda saab edaspidi osta Raasiku raamatukogust.