
Möödunud kolmapäeval ja neljapäeval töötasid Kehra pargis Eesti Sõjamuuseumi töötajad, kes kaevasid endise punamonumendi alt välja sinna ümber maetud eraisikute ja sõdurite luud.
Kehra sõjahaud koosnes neljast ühishauast – kahest pikast, mis ulatusid platsi ühest servast teise, ja kahest poole lühemast. Kahte monumendipoolsesse olid tuvastatud leidude põhjal maetud eraisikud, teistesse põhiliselt 1941. aasta lahingutes hukkunud punaarmeelased.

„Ühishaudades oli väiksemaid haudu kokku umbes 50, neisse maetud inimesi kindlasti rohkem,“ lausus sõjamuuseumi välitööde spetsialist Aare Vaida.
Sõjahaudade ümbermatmiste juht, sõjamuuseumi arheoloog Arnold Unt lisas, et Kehrasse maetute arvu pole võimalik öelda enne säilmete ülevaatust ja ümbermatmiseks pakkimist.
Ka Kehras oli olnud ümbermatmine, see tähendab, et kõik 1940ndatel tapetud või langenud olid esialgu maetud kusagile mujale, hiljem välja kaevatud ja maetud kohta, kust möödunud nädalal uuesti välja kaevati. Seetõttu oli igas kirstus enamasti rohkem kui vaid ühe inimese luud.
„Arvasime, et saame Kehras ühe päevaga hakkama, kuid sinna maetute kogus oli ootamatult suur, seetõttu kestis nende väljakaevamine kaks päeva,“ ütles Aare Vaida.
Enne säilmete väljakaevamise algust kõneles hauakoha juures Harju-Jaani kirikuõpetaja Jaan Nuga.
„Lahkunute koht on surnuaias,“ märkis ta.
Haudade kaevamist alustati kopaga. Kui veidi üle meetri sügavuselt tulid vastu kirstulaudade tükid, kaevasid töömehed edasi labidatega.
Neljapäeva pärastlõunaks olid väljakaevamistööd lõpetatud, OÜ Raven kopp täitis augud ja silus maapinna ning vallavalitsuse töölised viisid ära väljajuuritud elupuud ja põõsad.
„Siia tuleb haljasala, toome mulda juurde ja külvame peale muruseemne,“ selgitas Anija valla heakorratöödespetsialist Jaan Takk.
Maetute säilmed, mis haudadest välja kaevati, pakiti eraldi kottidesse ning on Kehras hoiul seni, kuni sõjamuuseumi töötaja jagab need kirstudesse. Seejärel maetakse need Raasiku kalmistule. Sinna viiakse ka Anija mõisaparki 1944. aastal maetud ja kolmapäeval välja kaevatud mehe säilmed.
Eraisikud ja punaväelased
Anija vallamaja juures asunud sõjahaud rajati Kehrasse jõe äärde 1946. aastal. Kuni tänavuse aastani oli selle juures monument Suures Isamaasõjas langenutele ning kivile paigutatud tahvlile olid kantud 14 inimese nimed.
Kehra muuseumi juht Anne Oruaas sõnas, et parki ümbermaetud tsiviilisikute seas olid Kehra tehase töötajad, kelle pärast esimest nõukogude okupatsiooni lasid 1941. aasta septembris maha Omakaitse liikmed.
„Esialgu maeti tapetud hobusetalli taha võssa ehk samasse kohta, kus praegu on turuplats. Nende hulgas oli ka kaks naist. Üks oli koduperenaine, kes läks oma mehele süüa viima. Ta oli öelnud, et ärge tapke mu meest, kuid ka tema lasti tehase puuvirnade vahel maha,“ rääkis Anne Oruaas.
Aare Vaida kinnitas, et kaevas Kehras kolmapäeval välja ühe naisterahva säilmed: „Sellele, et tegu on naisterahva luudega, viitasid king ning kamm ja peegel.“
Ta lisas, Kehrasse maetute seas oli tsiviilisikuid ja sõjaväelasi enam-vähem pooleks. Et tegu oli olnud punaväelastega, tõestasid leitud kuulid ja kiivrid.
„Luud kuulusid 1941. aastal hukkunud punaarmeelastele. Neid identifitseerisid vene gaasimaskid, mida venelased esimesel sõja-aastal siin kasutasid, hiljem enam mitte. Nii et tegu oli pigem okupantidega, kes hukkusid 1941. aastal, mitte varem meie vabastajateks nimetatud ja 1944. aastal hukkunud punaarmeelastega,“ rääkis Aare Vaida.
Kehra sõjahauast tuli välja ka üks Esimese maailmasõja aegne inglise kiiver: „Selliseid oli kandnud ka Eestis üks kütipolk, ühelgi vene sõduril sellist polnud. Võimalik, et kiiver kuulus Kiviloo lahingus langenud Tallinna kütipolgu eestlasest sõdurile.“
Mitu korda ümber maetud
Kehra vanemad elanikud mäletavad, et punamonumendi asupaika maeti surnuid ümber ka pärast esimest matmist 1946. aastal. Teised „matused“ olid seal ilmselt 1950ndate alguses. Toonased kooliõpilased mäletavad, et siis pandi aupaukude saatel maamulda 8-9 punast kirstu.
Aare Vaida sõnul pidi ka siis olema ümbermatmine – kõik Kehrasse maetud sõdurid on mulda sängitatud teistkordselt.
„Neid maeti kui fašismiohvreid ilmselt umbes viis aastat pärast esimest matmist. Kirstud olid erinevaid luid täis, mõnes mitu pealuud,“ kirjeldas ta.
Sõjahaudade seniste kaevamiste põhjal kinnitas Aare Vaida, et enamasti on tegu luude ümbermatmisega, väga vähe on punamonumente, mille juurde on rindel langenud sõdurid kirstuga maha maetud: „Vaid siis on näha, et tegu on ühe inimesega. Kehras ühegi kirstu puhul sellist kindlust ei olnud.“
Ta selgitas, et ümbermatmine toimus okupatsiooniajal nõukogude kangelaste loomise eesmärgil – sooviti, et iga keskuse avalikus ruumis või koolimaja juures oleks monument: „Osa langenuid kaevati selleks välja isegi kalmistult ja viidi linnaparki. Mõnikord on kangelasi selleks tulnud ka otsida. Olen kuulnud – võimalik, et oleme ise neid näinud – et luid on lausa keskaegselt kalmistult välja kaevatud ning hiljem kangelaste pähe maha maetud. Tundub, et sellel ajal polnud üldse tähtis, kelle säilmed need olid, peaasi, et oleksid kondid, mida kirstu pista, ja et saaks haua juurde monumendi püstitada.“
Aare Vaida lausus veel, et umbes 10 protsenti on punamonumente, mille juures haudu ei olegi. Ta tõi näiteks ühe koha Võrumaal, kus varem oli langenud punaväelaste obelisk ning selle juurde kujundatud tenniseväljaku suurune ala. Sõjamuuseumi mehed kaevasid selle läbi, kuid leidsid sealt vaid ühe kassi kondid. On ka vastupidiseid näiteid – möödunud neljapäeval, kui Kehras kaevamistöid tehti, olid osa mehi sõjahauda kaevamas Lool. Kuigi kohalikud kinnitasid, et kogu ala on georadariga läbi uuritud ja midagi seal ei ole, tulid maa seest välja kuus pealuud ja kiivrit.
Umbes kuu aega tagasi avastati Amblas kaevamise käigus endise punamonumendi alt vabadussõja vene-ajal õhku lastud ausamba kivid.
Kahe suve jooksul on Sõjamuuseumi viis töötajat, kes teevad avalikes kohtades olnud punamonumentide juures kunagiste sõjahaudade väljakaevamisi, kaevanud välja peaaegu 2000 inimese säilmed. Jõutud on umbes poole peale – ligikaudu 50 kohas on kaevatud, sama palju kohti on veel ees. Aare Vaida ütles, et Kuusalu valla sõjahaudadeni tänavu ei jõuta, sinna maetute säilmete väljakaevamised jäävad tulevaks aastaks.