Kolgaküla Seltsi ja Veljo Tormise Kultuuriseltsi eestvedajad leppisid möödunud aastal kokku, et lisaks mullu 13. oktoobril peetud aastapäevapeole tehakse Kuusalu valla 80. sünnipäeva puhul ajalooseminar. Kuna pidu oli traditsiooniliselt Kolgaküla rahvamajas, siis seminar tuleb Kuusalu rahvamajas.
Et Kuusalu kihelkonna ajaloo uurija Sven-Olav Paavel kavandas näitust vanadest fotodest, mis kujutavad Kuusalu alevikku, otsustati kaks ettevõtmist ühendada – ajalooseminari päeval, reedel, 25. jaanuaril avatakse rahvamajas näitus „Kuusalu alevik vanadel fotodel“.
Kolgaküla Seltsi tegevjuht Kaisa Linno ütleb, et ajalooseminariga tähistatakse ka 800 aasta möödumist Kuusalu esmamainimisest. Kuusalu ja veel Kuusalu valla 10 küla on kirjas 800 aastat tagasi koostatud Taani Hindamisraamatus. Ühtlasi on nii seminar kui ka näitus EV100 kingitus. Seoses sellega antakse seminaril üle EV100 kingituseplaat, mis on plaanis kinnitada rahvamajja.
Seminaril räägitakse Kuusalu aleviku arhitektuurist, kihelkonna koolidest, valla varasemast- ja lähiajaloost. Tutvustatakse ka piirkonnaga seotud põnevaid inimesi nagu boheemlaslik mõisnik ja kirjanik Erik Stenbock Kolgast ning briti salaluuraja Ronald Seth, kes maandus viimase sõja ajal langevarjuga Juminda poolsaarel.
Sven-Olav Paavel on tarkvarainsener ja kodu-uurija, tema vanavanemate kodu oli Hirvlis Silla talus. Ta elab Tallinnas, Kuusalu alevikuga on seotud 20 aastat – päris vanaonu maja Männi tänaval ning on aastate jooksul seda taastanud.
Sven-Olav Paavel: „Kodu-uurimisega olen vahelduva eduga tegelenud kümmekond aastat. Sain impulsi, kui tegin tollases Keele ja Kirjanduse Instituudis üht tarkvaraprojekti ja lugesin Gustav Vilbaste neljaköitelise käsikirja, mida seal hoitakse.“
Kuusalust tehtud vanade fotode näituse idee pärineb tema sõnul 2017. aastast, kui Facebooki-grupis Kuusalu Ajalugu oli sellest juttu.
„Erakogudest fotode või digitaalsete koopiate ning nende kohta detailsete andmete kogumine on väga ajamahukas. Sageli on see nagu pusle kokkupanek, kui kõiki tükke pole alles. Mõneski perealbumis võib olla esmapilgul väärtusetu ülesvõte, mis võib aidata suuremad pusletükid kokku panna,“ kommenteerib Sven-Olav Paavel.
Ta toonitab, seetõttu ongi oluline, et vanu fotosid ei hävitataks: „Olen kahjuks sageli kuulnud fraasi, et viskas fotod ära, sest ei teadnud, kes olid sellel pildil, ning ei hoolinud neist. Kuid pildil kõneleb ka kogu ümbrus, kus tundmatud inimesed on jäädvustatud. Näiteks tuvastati ühes Facebooki-grupis Kuusalu ajaloo seisukohalt ülioluline 19. sajandi pastoraadifoto ja nii on selle foto väärtus tõusnud omaniku jaoks.“
Kaisa Linno: „Kõik Kuusalu ajaloost huvitatud inimesed on seminarile oodatud. Õhtul tehakse ekskursioon praeguses vallamajas – renoveeritud Kiiu mõisas.“
Näitusel tutvustatavad fotod ja nende kohta lisatud selgitused on kokku pandud brošüüriks, mida saab avamisel ja ka edaspidi rahvamajast paari euro eest osta. Seminari ja ekskursiooni korraldamist toetab Kuusalu vallavalitsus, osalejatele on tasuta. Loe ka lk 4.