Kuusalu vallavalitsus tunnistas kehtetuks oktoobris langetatud otsuse, millega ei andnud nõusolekut Kotka hüdroelektrijaama vee-erikasutusloa väljastamiseks.
Kuusalu vallavalitsus tühistas neljapäeval, 15. detsembril ühehäälselt 6. oktoobri korralduse „Seisukoha andmine ASi Generaator nõusoleku taotlusele“.
Kaks kuud tagasi oli vallavalitsus Kotka hüdroelektrijaama taaskäivitamiseks vajaliku paisu taastamise vastu ning ei nõustunud paisu omanikule, ASile Generaator vee-erikasutusloa andmisega.
Vallavanem Urmas Kirtsi selgitas siis, et vallavalitsus lähtus otsuse langetamisel volikogu keskkonnakomisjoni ettepanekutest.
Komisjoni ja vallavalitsuse seisukoht tekitas pahameelt ning küsimusi Kotka küla elanike seas. Nad osalesid Kolgakülas vallavalitsuse kohtumisel kohalike elanikega ning selgitasid Kotka paisu taastamise vajadust. Külavanem Iie Liivandi esitas vallavalitsusele ja keskkonnakomisjonile küsimused, miks ei arvestatud otsustamisel Kotka küla soovide ja ettepanekutega.
Novembri lõpus toimus vallamajas ASi Generaator esindajate kohtumine keskkonnakomisjoni esimehe Raul Valgiste ja valla keskkonnaspetsialisti Janne Heredia Gonzalesega. ASi Generaator juhatuse liige Jan Niilo teatas kohtumisel, et ettevõte on kõrvaldanud endast olenevad puudused, millele on viidanud keskkonnaamet, ning ainsana on puudu veel omavalitsuse nõusolek.
Kotka külarahvas tahab paisu
Volikogu keskkonnakomisjon arutas Kotka paisu küsimust uuesti 13. detsembril. Koosolekul osalesid ASi Generaator esindajad. Kotka küla elanikke esindas Aivo Jõesaar. Ta selgitas, et küla peab oluliseks paisu korrastamist, kuna selle ümbrus on küla süda ja ajaveetmiskoht, seal käiakse ka ujumas ja kalastamas. Paisu korrastamine on oluline veevõtukoha säilitamiseks, sest lähedal on bensiinijaam ja puidutööstus. Ka toetavad elanikud elektrijaama taaskäivitamist, sest see toob piirkonda töökohti. Paisu ja hüdroelektrijaama toetuseks on allkirja andnud Kotka küla 24 elanikku.
Kotka küla esitas valla uude üldplaneeringusse ettepanekud, et elektrijaam, tamm, pais ja kanal säilitataks ning tammi ümbrus korrastataks.
Kolgaküla Seltsi kiri
Mõni päev varem sai keskkonnakomisjon kirja Kolgaküla Seltsilt. Kirjas öeldakse, et Kotka paisust veidi maad ülesvoolu jäävad Kolgaküla kümnekonna elaniku lahustükid ehk aasud, pais mõjutab neid drastilisemalt kui Kotkat.
Kolgaküla elanike üldkoosolekul mullu märtsis otsustati teha Lahemaa kaitsekorralduskavasse ettepanek lammutada Kotka pais, mis rikub Valgejõe äärset maastikku. Paisule lähemad krundid kannatavad üleujutuste all, kaugemal on probleem jõekallaste mudastumisega.
Kirjas on öeldud: „Valgejõe kaldaid Vanakülast Kotkani peetakse Lahemaa hälliks 1957. aastal kaitse alla võetud Valgejõe org keskjooksul oli üks esimesi maastikulisi keelualasid Eestis. Kohalik kogukond peaks seisma selle maastiku säilitamise eest ja kogukonnakomisjon võiks aidata Kotka elanikel leida viise, kuidas paisutamisest kannatada saanud ümbrus võimalikult hästi korda teha.“
Komisjon: arvestada nii Kotka kui Kolgaküla soove
Keskkonnakomisjon otsustas toetada vee-erikasutusloa väljastamist tingimusel, et Kotka paisu taastamise ja hüdroenergia tootmise kavandamisega seoses viiakse eelnevalt läbi keskkonnamõju hindamine (KMH). Selle algatamisel tuleks keskkonnaametil arvesse võtta nii Kotka küla kui ka Kolgaküla elanike seisukohad.
Vallavanem Urmas Kirtsi saatis reedel, 16. detsembril AS Generaator juhatuse liikmele Jan Niilole kirja, et vallavalitsus nõustub vee-erikasutusloa väljastamisega ASile Generaator hüdroenergia kasutamiseks, Valgejõe paisutamiseks ja kalapääsu rajamiseks tingimusel, et eelnevalt viiakse läbi keskkonnamõju hindamine. Vallavanem selgitas, et kirja aluseks on väljavõte vallavalitsuse 15. detsembri istungi protokollist.
Kotka pais lõhuti augusti alguses. AS Generaator ei ole saanud seni luba paisu taastada. Hüdroelektri tootmine lõppes Kotkal 2001. aastal, keskkonnaamet pole tootmise taastamiseks uut vee-erikasutusluba siiani andnud.
Jan Niilo ütles Sõnumitoojale, et paisust otseselt mõjutatud kinnistuid on Kolgakülas 4. Need on mõjutatud juhul, kui veetaset hoitakse selliselt, nagu ASi Generaator taotluses on soovitud. Kümmekond mõjutatud kinnistut võis olla sellisel juhul, kui paisul ei toimunud veetaseme täpset reguleerimist. Täpsemad vastused saavad tulla KMH käigus.