Igal perel tuleb järgmisel aastal vee- ja kanalisatsiooniteenuse eest ühes kuus hakata maksma keskmiselt 3 eurot senisest rohkem.
Konkurentsiamet kehtestas Anija valla kommunaalettevõtte Velko AV vee- ja kanalisatsiooniteenuse uued hinnad 22. juunil.
„Kuna oli ette näha, et paljud muud hinnad sel aastal kõvasti tõusevad, ei hakanud me veehinda aasta keskel tõstma. Kuigi see pole suur, otsustasime koos nõukoguga oma tarbijaile vastu tulla ning lükkasime hinnatõusu 1. jaanuariks,“ lausus Velko AV juhataja Erik Jüriöö.
Velko AV müüb vett ja kanalisatsiooni Kehras, Lehtmetsa ja Ülejõe külas ning Aegviidus ja Alaveres, vett ka Voose, Lilli ja Anija külades. Hinnatõus on 10,9 protsenti. 1 kuupmeetri vee eest tuleb senise 1,0552 euro asemel hakata maksma 1,188 eurot, reovee ärajuhtimise ja puhastamise tasu tõuseb 2,2979 eurolt 2,52672 eurole kuupmeeter ning vee- ja kanalisatsiooniteenus kokku hakkavad maksma senise 3,3531 euro asemel 3,72552 eurot kuupmeeter. Velko AV klientide keskmine tarbimine ühe majapidamise kohta on 8 kuupmeetrit kuus, järgmisel aastal tuleb hakata vee- ja kanalisatsiooniteenuse eest maksma ühes kuus keskmiselt ligi 3 eurot senisest rohkem.
„Meie vee- ja kanalisatsiooniteenuste hind on Eesti keskmisel tasemel. Esialgu arvestasime hinnatõusuks 15 protsenti, kuid konkurentsiameti ettepanekute põhjal sai kooskõlastatud väiksem hinnatõus,“ sõnas Erik Jüriöö.
Ta rääkis, et vee ja kanalisatsiooni senised hinnad kooskõlastati konkurentsiametiga 2012. aastal ning pärast seda on valla vee-ettevõttele lisandunud kulud, mida tookord polnud. Need on peamiselt seotud jäätmeseaduse muudatustega: „Reoveemuda käsitletakse nüüd jäätmena, peame selle Aegviidu ja Alavere puhastitest transportima Kehrasse lisapuhastusse. Kui varem ladestasime Kehras reoveemuda kompostina oma platsile, siis nüüd seda enam ei või, peame kas uuesti töötlema või kusagile ära vedama. Oleme katsetanud mitut varianti, parimat lahendust veel ei ole.“
Vajadust teenuste hinda tõsta on Velko AV juhi sõnul põhjustanud ka tunduvalt kallinenud hinnad: „Kulud puhastuskemikaalidele on kolme-nelja aastaga tõusnud 58 protsenti, remondi- ja hoolduskulu 153 protsenti. Suurenenud on palgakulud, sest meile on lisandunud uusi töökohti ning ka põhivara kulum, kuna valdade ühinemise järel sai Velko endale ka Aegviidu torustikud-seadmeid. Meie vee- ja kanalisatsiooniteenuse osakonna kulude kasv on ainuüksi viimase kolme-nelja aastaga olnud 38 protsenti, kuid kulud tõusid ka enne seda.“
Velko AV lubatud tulukus ja seega ka investeerimisvõime on aasta-aastalt langenud. Viimastel aastatel on Erik Jüriöö sõnul seniste hindadega välja tulnud suuresti tänu sellele, et Aegviidu näol lisandus uus teeninduspiirkond ning kasvas klientide arv.
KIKi toetust enam ei saa
Kui kauaks tulevast aastast kehtima hakkavad vee- ja kanalisatsiooniteenuse hinnad samaks jäävad, ei osanud Velko AV juhataja öelda. Riigikogu menetluses on konkurentsiseaduse muutmise eelnõu, millega tahetakse sätestada, et konkurentsiameti rahastamiseks kehtestatakse monopoolsetele ettevõtetele, sealhulgas vee-ettevõtetele, järelevalvetasud. Seaduseelnõu kohaselt lisatakse järelevalvetasu lõpptarbijatele pakutavale teenuse hinnale.
„Vee-ettevõtted kui konkurentsiameti kontrollitavad teenuseosutajad on seetõttu kõik veidi käed selja taga olekus. Püüame Eesti Vee-ettevõtete Liidu kaudu riigikogu mõjutada, et sellise tasu kehtestamine pole mõistlik, kuid päris kõik meie ettepanekud valitsusse ja riigikokku ei jõua,“ tõdes Erik Jüriöö.
Ta lisas, et päevakorral on ka väikeste vee-ettevõtete konsolideerimise ehk liitmise teema. Keskkonnaministri tänavu kehtima hakanud keskkonnaprogrammist toetuse andmise korra järgi saavad alates 2022. aastast veemajanduse programmist ÜVK rajamiseks või rekonstrueerimiseks toetust taotleda omavalitsustele kuuluvad piirkondlikud vee-ettevõtjad, kes osutavad teenust vähemalt 5000 elanikule ning vähemalt kuuel reoveekogumisalal, millest vähemalt ühe reostuskoormus peab olema üle 2000 inimekvivalendi: „See tähendab, et väikesed vee-ettevõtted enam KIKi keskkonnaprogrammist toetust ei saa ning ma ei tea, mille eest saame edaspidi oma investeeringuid teha. Taotlesime tänavu raha Aegviidu ÜVK viimase etapi jaoks, kahjuks meile ei jätkunud. Järgmisel aastal me sellele toetusele enam ei kvalifitseeru.“
Ida-Harju ühine vee-ettevõte?
Erik Jüriöö sõnul on vee-ettevõtluse jätkusuutlikkuse tagamiseks koostamisel nende riiklik konsolideerimiskava.
„Mõneti on see loogiline. Seni on vee-ettevõtted saanud miljonite eest toetusraha, et arendada ja ehitada. See on tore, et inimesed said puhta vee ja korralikud ÜVK süsteemid, kuid vee-ettevõte peab suutma neid süsteeme ka hallata. Kõiki kulutusi lõputult teenuse hinna sisse arvestada ei saa, see pole jätkusuutlik,“ märkis ta.
Vee-ettevõtete jätkusuutlikkuse tagamise riiklik kava valmib tõenäoliselt mitme aasta pärast ning selle ellu viimisele kulub pärast seda ilmselt veel mitu aastat. Kuid üha suurem on Erik Jüriöö hinnangul surve sellele, et piltlikult öeldes tuleb teha haldusreform ühe piirkonna vee-ettevõtete ühendamiseks: „Kuid see ei ole kõige lihtsam ülesanne. Vee-ettevõtted on ju kõik erinevad alustades osakapitali suurusest, varade ja klientide hulgast, tehtud investeeringute ja investeeringuvajaduste poolest. See pole päris nii, et istume laua taha ja otsustame teha ühe firma.“
Mis on Velko AV juhi meelest parim lahendus?
„Kõik oleneb riigi nägemusest, mis on regionaalne vee-ettevõte. Võibolla oleks mõistlik ja annaks regionaalse vee-ettevõtte mõõdu välja, kui Ida-Harjumaale teha ühine suur vee-ettevõte, kus oleksime koos meie, Kuusalu, Raasiku ja Kose ettevõtted,“ arvas Erik Jüriöö.
Ta selgitas, et selliseid liitmisi on tehtud, näiteks Lõuna-Eestis tegutseb Emajõe Veevärk, kuhu ühendati piirkonna kõigi väikeste omavalitsuste pisikesed vee-alad: „Suuri alasid, nagu meil on näiteks Kehra, on seal teeninduspiirkonnas vähe. Meil on igas vallas oma suuremad keskused.
Võibolla oleks mõistlik tellida sõltumatust ettevõttest hinnang, kas ja kuidas võiks siin liitmine toimuda.“
Velko AV juht on sel teemal mõtteid vahetanud nii Raasiku valla vee-ettevõtte Raven juhi Sergei Kivi, Kuusalu Soojuse juhi Kalle Küngase kui Kose Vee juhataja Margus Proosiga: „Oleme üksnes omavahel arutanud, kuidas minna edasi ja kas saaksime teha koostööd. Kuid meie oleme vaid juhatajad, vee-ettevõtete omanikud on kohalikud omavalitsused ning liitmine eeldab nende poliitilist otsust.“