Vastab Anija mõisa turundusjuht KADRI KIVINURM:
„Anija mõis korraldab 21. augustil mõisakultuurifestivali juba viiendat korda. Seekordse festivali alapealkiri on „Mõisa-ajastu moevoolud“.
Festivali programm on põnev. Toome külastajateni eri ajastute muusika stiilinäiteid, moodsaimaid mõisaaegsed tantsusammud ning koostöös Rahvusooperiga Estonia demonstreerime kostüüme, grimmi ja soenguid. Mõisa härrastemaja taha pargialale on oodata nii rüütliturvistes ja paabulinnusulgedes kiivritega mõisavalitsejad kui ka laiade kübarate ja puhvpükstega härrasid. Rõivaid, mida modellid laval demonstreerivad, kommenteerib rahvusooperi kostümeerija Ülle Kogerman, muusikalisi näiteid eri ajastutest esitab sopran Kristina Vähi. Publiku silme all valmib rokokooajastu grimm. Kohapeal on lisateenusena kostüümilaenutus Must Luik ning igaühel on võimalus mõisakostüüme proovida, lasta mõisaproua kombel juukseid soengusse sättida, katsetada meiki ning end fotostendi ees jäädvustada.
Mõisa härrastemajas on festivalipäeval Estonia lavastuste kostüümide erinäitus. Iga kostüümi juures on selgitav info, millisest etendusest ja ajastust on kostüüm pärit. Härrastemajja sel päeval eraldi piletit ostma ei pea, sinna pääseb festivalipääsmega.
Festivali programmis on ka tänavu krattide meisterdamise võistlus, osaleda saab nii üksi kui võistkonnaga. Kratid on läbi aegade mõisate juurde kuulunud, nüüd saame näha, kuidas on nende väljanägemine aastasadade jooksul muutunud. Sellest räägib päevajuht Arlet Palmiste, kes on krattide hingeelu rohkem uurinud.
Nagu ikka, kuuluvad mõisakultuurifestivali programmi töötoad, mis on samuti mõisateemalised: lehviku ja tõlla maalimine, mõisapreili poekoti valmistamine, aksessuaaride sättimine, mõisapreili ilutuba. Noorsandid saavad õppida pehmikmõõgavõitlust, mängida lahingumänge.
Festivali peaesineja on Elina Nechayeva, kelle kontsert on kahes osas. Festivalil on end tutvustamas ka Eesti teiste mõisate esindajad. Kogu päeva jooksul on võimalik sõita hobuvankriga ning traditsiooniliselt toimub koos mõisakultuurifestivaliga ka pärtlipäevalaat, kuhu on registreerunud üle 30 müüja, seega tasub kaasa võtta sularaha.
Ootame festivalile kõiki mõisahuvilisi koos peredega, saate rännata eri ajastutes, nautida head sööki ja muusikat ning osta kohalikku käsitööd.“