ULVI RAND, Tormise-seltsi tegevjuht
Eesti Päevaleht kirjutas 1999. aastal, kui laulu- ja tantsupeotule teekond viimati Kuusalu valda läbis: „Nelisada meetrit enne Kuusalu valla piiri kaotas laulupeotule vankrit vedanud hobune juhitavuse ja sööstis ligi poolemeetrisest kraavipervest alla, inimesed õnnetuses viga ei saanud. „Parmud ajasid hobuse närvi, loom hakkas sabaga vehkima ning ohjad keerdusid ümber saba,” rääkis kutsar Vahur Kotkas. „Siis arvas hobune, et keegi tuleb selja tagant ründama ja lõi takka üles, et vaenlasele pihta saada.” Seepeale jäi Arbaletti-nimelisel hobusel üks jalg vankrisse kinni. See ehmatas looma päris ära ning ta otsustas teeäärsesse kraavi keerata. Pealtnägijate sõnul olid nad kindlad, et puuratastega vankrist jäävad ainult pilpad järele ning hinnalist laulupeotuld tuleb hakata metsa alt otsima. Õnneks vanker ei purunenud, tuli ei kustunud ning keegi ei saanud ka viga.”
Nüüd, 20 aastat hiljem, on aeg uuteks mälestusteks – tuli tuleb taas Harjumaale, liigub läbi Anija, Kose, Raasiku, Kuusalu, Jõelähtme ja Viimsi valla. Tule tulemine on avamäng juubelipeole, kannab laulu- ja tantsupeo väärtusi ja väge. 2019. aastal saab tuletulemise traditsioon 50-aastaseks – esimest korda toimus üle-eestiline tule tulemine 1969. aastal seoses laulupeo 100. sünnipäevaga. Tänavu algas tule teekond Saaremaalt ning lõpeb 4. juuli õhtul Tallinnas Kalevi staadionil, kus algab tantsupeo esimene etendus.
Kohalike kultuurivedurite eestvedamisel on kokku pandud tuleteekonna kava, mis teeb uhke sissejuhatuse laulu- ja tantsupeole. Tule tervitamine ja pidused aitavad sättida peomeeleolusse. Näha ümber Eesti rännanud tuld oma silmaga, hoida käes tuletõrvikut või võtta peotulest tuli enda laternasse, on eriline kogemus mitte ainult lauljatele-tantsijatele, vaid ka kõigile teistele, kellele me rahvakultuur emapiimaga kaasa antud.
Tuleteekonna kava on tihe ja peatuspunkte igale poole ei jätku. Ehk kõige silmapaistvamad on RAMi kontsert Gustav Ernesaksa sünnikodus Perila külas Raasiku vallas, simman Veljo Tormise sünnikodus Aru külas Kuusalu vallas, laulupeo 150. aastapäevale pühendatud mälestusmärgi avamine Kuusalus Laulupeo kuusikus, kus koos laulavad Kuusalu meeskoor ja poistekoor. Mitmetele poistele on seekordne laulupidu esimene, Kuusalu meeskoor käis aga ka esimesel üldlaulupeol 1869. aastal. Tantsujuht Maie Orav, kes loonud palju Kolga ranna rahvatantse, kohtub peotulega Kolga mõisas.
Osa tuleteekonnast kulgeb merel – meri ja rannakülade kultuur on me piirkonna tugev sümbol. Tuli jõuab merele 1. juuli hilisõhtul – Salmistu rannast viiakse tulekiir paadiga Kolga lahele, kuhu on puistatud Veljo Tormise tuhk. 2. juulil viib tule merele Hara Seilamise Selts.
Kuusalu vallalt võtab teatepulga üle Jõelähtme vald, seejärel Viimsi, kes viib tule Prangli saare ja Naissaare kaudu Tallinnasse.
Ootame kõiki tuleteekonnale kaasa elama – tule peatuspunktidesse, teede äärde, kust tuleteekond möödub. Võtke kaasa lippe, lilli, pärgi ehk kõike, mis meid kaunistab. Kuna tuleteekonna jäädvustab ERR, on võimalus televaatajatele näidata me mitmekülgset kultuuri, rahvarõivaid, kollektiive, loodust. Vaata kogu kava Sõnumitoojast, omavalitsuste kodulehekülgedelt ja sotsiaalmeediast.
Tule tulemine pole muidugi ainult pidu, vaid ka meenutus ja kummardus meie kultuuri suurkujudele või esivanematele, kes on me hulgast juba lahkunud. Tulge võtke tulekiir oma laternasse ja hoidke tuld nendegi mälestuseks!