Pühendan selle kirjutise oma perele ja kõikidele peredele, kellega Idrinski rajoonis Kinseli külas jagasime ühist saatust.
TIIU TRISBERG Soodla külast
See päev, 25. märts 1949 muutis kümnete tuhandete, peamiselt vanurite, emade, laste ja naiste elu jäädavalt. Ei halastatud lapseootel naistele, imikutele ega halvatud voodihaigetele. Valvurid, püssimehed, olid noored mehed ja peamiselt oma küla inimesed, vähemalt meie külas.
25. märtsi varahommik. Äratus. Uksel seisid kaks meest, hiljem seletati, et püssimehed. Ei saanud sel hetkel mitte kui millestki aru. Mõtetes oli ainult, et ees ootab tore päev, sest minu nooremal vennal oli sünnipäev, ta sai 4aastaseks. Mina ja minu kaksikvend olime 6aastased. Päeval pidi tulema tädi tortidega. Ootasime seda päeva väga.
Keset tuba oli tohuvabohu, keegi võõras naine krahmas midagi kompsudesse. Viimast kuud lapseootel ema nuttis ja püüdis meid riidesse panna sel ajal, kui sünnipäevalaps puges teises toas voodi alla peitu. Minu vend Rain suri 70aastaselt ning kuni surmani meenutas ta, et võõrad sikutasid teda voodi alt, ta ei tahtnud kuhugi minna. Meid tariti veoauto kasti, kokku 7 inimest, ning meie talu jäi meile tühjalt järele vaatama. Ma ei saanud aru, kuhu sõidame, miks sõidame? Meie suur must koer jooksis autole järele nii palju, kui suutis. Hiljem olevat ta maha lastud. Sõitsime Anija poole ja sealt paistis punastest tellistest meierei. Tänapäevani on meeles, et mõistsin – täna torti ei saa. Tol korral oli mul ainult sellest kahju, muud ei mõistnud aduda.
Lisan katkendi esimesest kirjast, mis meile sinna kaugele saabus, kirja autori abikaasa oli Anijal meier ja hommikul viidi talupiim meiereisse: „Sain aadressi. Mina see reede hommikul ootasin, et Jüri (suri Siberis augustis 1949 – T.T) tuleb piima tooma, siis saadan tordid ära, kuid hiljem kuulsin, mis teiega on juhtunud, niikui halb unenägu. Mina käisin Jõgi Kaiega seal teie juures, kuidas seal kõik välja nägi, ainult koerad tulid mulle vastu, kõik oli nii vaikne. Kütt oli valves, toad olid mustad… Hobused on kõrtsi juures… tema käib nendega ilusti ümber. Rainist on nii kahju, kui mõtelda selle peale – tema ootas ju torti…”.
Saabus üks pime aeg. Kitsas, pime, külm, mis kestis kaua. Mul oli ja on praegugi niisugune tunne, nagu oleksin seal pimedas üksi, selles pimeduses, mis mind siiani unes vaevab. Ärkan ja tunnen rõõmu, et olen kodus. Miski ei möödu jäljetult. Minu vend Lembitu sündis seal 5. mail 1949 põrandal ühes kitsas ühe aknaga uberikus, kus isegi voodi jaoks ei olnud ruumi. Imestan nüüd ikka ja jälle, et ta üldse ellu jäi. Ta lõpetas Tartu Ülikooli Õigusteaduskonna (1980), oli rõõmsameelne ja hea huumorisoonega. Kahjuks suri ta 2004. aastal kurja haiguse tagajärjel.
Panen ajamasina käima ja tulen aega, kui oli lootus vabaks saada. Pärast Stalini surma – mäletan seda päeva ja õhkkonda hästi, ka luuletus, mida pidin lugema, on tänini peas, olin siis kolmandas klassis – hakkasid perede juurde tulema pereliikmed, kes olid ellu jäänud. Paljud olid kas maha lastud või surid vangilaagris.
Vabaks saime juunis 1958. aastal. Meid oli alles 7 inimest, 2 jäid sinna igaveseks. 2018. aastal käisin kunstirühmitusega SLED neil radadel, külad olid tühjad, isegi kalme ei ole alles, ainult koha leidsin. Tegin kummarduse kõikidele seal Kinseli küla kalmistul puhkavatele saatusekaaslastele.
Saime koju augusti alguses 1958. aastal. Meid ei olnud kellelegi vaja, õnneks saime kellegi armust oma laastatud koju. Enamik ei saanud, sest üldjuhul kodukohta tagasi ei lubatud. Neil algasid rännakud, kus elada, mida teha? Nii kestis päris mitu aastat, kuni inimesed said mingisugusegi elukoha. Elukoha saamine olenes kohalikust punavõimust. Oli mõistvaid ja vastutulelikke otsustajaid, kuid enamik naasnuid ei saanud oma endisesse koju mitte kunagi tagasi. Tuli toime tulla. Elu on kingitus ja elamist väärt. Kuid ebaõiglus toimis ka siis, sest tulime samasse süsteemi, kes meid küüditas ja seda küüditamist õigustas.
Kas aeg parandab haavu? Armid jäävad ja annavad aeg-ajalt valusalt tunda, eriti siis, kui juba oma riigi ajal on haiget tehtud. Õnnelik saatus on kingitud neile, kelle süda on õiglane. Eks igaüks peab seda ise teadma ning tundma. Meie võime rahul olla – meie hingel ei ole seda süüd.
Kõik kaob ja uuele põlvkonnale võib tunduda, et seda pole kunagi olnud, et võib-olla oleme ainult unes näinud… Aeg on teinud oma töö, enamik on igavikku vajunud. Siberi külades on tühjus, kunagi oli seal meie kannatuste, vahel ka unistuste ruum. Elasime seal kuidagi mööda, lastel oli teadvuses, et õige elu on kaugel kodumaal.
Mul on neid hetki raske meenutada, raske mõtteid kokku võtta, sest nad on peas nagu sumisev mesilastaru ning silmade ees jookseb film – inimesed, saatused, rong, Jenissei jõgi, loodus, kool, õpetajad, töö, unistused, tagasitulek ja uus algus kodumaal. KODU – kodumaa lõhn ja hõngus.
Iga mõte ja tegu jätab jälje. Aeg sõelub välja maine. Aeg on imeline – reaalne ja halastamatu tegur. Siiski on haavatud hingega raskem toime tulla, materiaalsus ning ainelisus on alati teisejärguline. Kodu, laste kodu peab olema puutumatu. Küüditajad teadsid, kuhu nad tulid. Ettevalmistus tehti kohalikus täitevkomitees. Inimesed, kes küüditamise läbi viisid, vaadaku iseendasse ja oma südame sügavusse. Meilt taheti võtta meie emakeel, mõtlemine ja mõistus, mis kujunevad üheskoos.