Tormise-selts paneb Kõrveaiale VELJO TORMISE monumentaalportree

3007

Autokastis on Kuusalu valla aukodaniku Veljo Tormise monumentaalportree, mille skulptor Arseni Mölderi pärija Laine Moorits kinkis Tormise-seltsile. Pildil on LAINE MOORITS koos abikaasa ANTS MOORITSA ja Kõrveaia omaniku ANDRES NURJAGA. Ott Kase fotoLaupäeval andsid arhitektid Kuusalu vallas Kõrveaial üle graniidist kuju aluse projekti.

Kuusalu vallas tegutseva V. Tormise Kultuuriseltsi mihklipäevamatk lõppes laupäeval, 26. septembril Aru külas Kõrveaial, kus on helilooja Veljo Tormise Kõrveaia talu nurka, ümber Veljo Tormise istutatud tamme on kavandatud bassivõtmekujuline pink. Kahest väikesest graniitalu­sest parempoolsele tuleb Tormise büst, vasakpoolsele tema autogramm. Projekti autorid on Kai Süda ja Risto Parve.sünnikodu. Matkajaid ootas kella kahe paiku päeval Kõrveaia üks omanikke Andres Nurja koos maestro, Kuusalu valla aukodaniku Veljo Tormisega. Kohal olid ka kultuuriseltsi juhatusest Ott Kask, seltsi liige Aleksander Skolimowski ning arhitektid Kai Süda ja Risto Parve OÜst Karisma Arhitektid.

Kõrveaia talus toimus aasta tagasi augusti alguses avamispidu „Kõrveaia avastamine”, kus avalikkusele anti teada, et helilooja sünnikodu on kavas kujundada kultuurisündmuste korraldamise ning kooride-orkestrite loominguliste laagrite ja õpitubade läbiviimise kohaks. Veljo Tormis istutas siis taluõue ühte nurka tammepuu.

Veljo Tormis sündis Kuusalu kihelkonnas Aru külas Kõrveaia talus 7. augustil 1930. Kõrveaia talukoha ostsid 2000. aastal eelmistelt omanikelt Aru küla elanikud ja Kuusalu valla ettevõtjad Andres Nurja ning Urmas Valgma.

Laupäeval avati Kõrveaia taluõues kunagise lauda ja aida kohale ehitatud nõupidamisruum.  Veljo Tormis pidas vanadest palkidest tehtud hoones väikese loengu – tutvustas 1964. aastal kirjutatud tsükli „Sügismaastikud” sünni- ja arengulugu.

Üllatus – kuju on Tormise-seltsi oma
Enne loengut palusid Tormise-seltsi eestvedajad kõiki kohaletulnuid Kõrveaia elumaja rehealusesse.

Aleksander Skolimowski tutvustas noorte arhitektide koostatud projekti – helilooja istutatud tamme ümber hakkab olema bassivõtme-kujuline paealusele rajatud puupink, selle juurde ühele ümmargusele graniitalusele pannakse maestro büst ning teisele tuleb tema allkiri.

Projekt on tehtud tasuta, kuid seltsi juhatuse liikmed märkisid, et loodavad saada tasumiseks fondidest raha.               

Kaustad projekti materjalidega kingiti Veljo Tormisele ja Tormise-seltsile ning antakse Kuusalu vallavalitsusele. Pink on plaanis valmis teha järgmise aasta augustiks, kui Veljo Tormis saab 80-aastaseks – siis on kavas korraldada graniidist monumentaalportree pidulik avamine. Raha pingi ehitamiseks kavatsetakse taotleda kultuurkapitalilt ja teistest fondidest, ka Kuusalu valla eelarvest. Kokku võib vaja minna kuni 50 000 krooni.

Ott Kask teatas, et skulptori, juulis 90. sünnipäeva tähistanud Arseni Mölderi tehtud büst on nüüd V. Tormise Kultuuriseltsi oma. See oli arhitektidele ja ka Veljo Tormisele üllatus. Nemad teadsid, et Tormise-selts pidas kujuriga läbirääkimisi graniidist monumentaalportree omandamiseks, kuid Arseni Mölder suri tänavu augustis ja tehing jäi pooleli. Skulp­tuur on valminud 2005. aastal.

Ott Kask rääkis, et võttis ühendust skulptori pärija Laine Mooritsaga, kes teatas, et kingib graniitkuju Tormise-seltsile.

Laine Moorits: „Arseni Mölder oligi selle kuju mõel­nud Veljo Tormisele, mina olin üleandja. Asi sai õige ko­ha peale, sellel on mä­les­tus­väärtus.“

Veljo Tormis sõnas pärast seda, kui kujult kate pealt tõmmati: „Nalja saab.” Hiljem lisas ta Sõnumitoojale, et büsti tegemise pakkus välja Arseni Mölder, kellega nad olid sageli kokku puutunud kontsertidel ja üritustel.

„Käisin tema ateljees Kunstihoone kõrval poseerimas. Ta tegi kuju esialgu savist, siis kipsist ja lõpuks raius graniiti. See pidi olema hiina graniit. Seda teadsin, et büsti üle kauplemine käis, aga et see kätte saadi, oli üllatus,” sõnas Veljo Tormis.

Kõrveaia avamisel aasta tagasi ja ka nüüd toonitas ta, et helilooja Veljo Tormis ei tegutse enam 2000. aastast. Seetõttu polegi tema hinnangul väga imelik, et elumaja seinale on pandud plaat kirjaga „Siin sündis ja elas helilooja Veljo Tormis” – heliloojat pole, on samanimeline mees, kes tegeleb muusika stilistikaga, eelkõige regilauludega. „Nalja hakkab saama,” lausus ta ka kuju avamise ja selle jaoks kavandatud aluse ehitamise plaanide kohta.

Asja aetud üle poole aasta
Ott Kask jutustas Sõnumitoojale, et V. Tormise Kultuuriseltsi juhatus on kuju Kõrveaiale paigutamise ja sellele aluse planeerimisega tegelenud mitu kuud: „Et niisugune kuju on olemas, kuulsime Veljo Tormiselt. See seisis skulptori kuuri all. Hakkasime mõtlema, kuhu kuju saaks paigutada, et avalikkus näeks. Kuna Veljo Tormise sünnikodu on hakatud välja ehitama kultuurisündmuste läbiviimise kohaks, tekkis mõte, miks mitte sinna. Aleksander Skolimowski võttis enda ülesandeks leida lahendus kuju ümbrusele ja alusele. Kevadel tutvustasid arhitektid võimalikke variante, seltsi juhatuse koosolekul osales ka Veljo Tormis  ning valiku tegemisel arvestasime ka tema seisukohta.”

Arhitektid Kai Süda ja Risto Parve ütlesid, et võtsid pakkumise meeleldi vastu: „Kihvt on töötada koos skulptuurivaldkonnaga – mängida ruumiga, arvestades skulptuuri. Käisime ka Arseni Mölderi jutul, ta andis oma nõusoleku. Kuna pinnas on aias pehme, kavandasime pinnakatteks paeplaadid otsekui noodijoontena.”

Kai Süda: „Tegime erinevaid kavandeid, esialgu mõtlesime Kõrveaial ühte teist kohta. Aga kui olime kohapeal näinud taluõue ja Tormise istutatud puud, leidsime, et alus võiks olla ümber selle. Spiraali-idee oli enne, algul mõtlesime noodivõtme kujulisest, hiljem jäime bassivõtme juurde. See meeldis ka Tormisele, on selline mehelik ja jõuline. Bassivõti on rahvusvaheline sümbol ja hästi arusaadav. Tore oli avastada, et sama kujund on ka Karjala naise sõlel – Tormise loomingus on ju karjala ja meie teiste sugulasrahvaste laule.”

Bassivõtmekujulise pingi jaoks on osa paekive juba kohale toodud. Aleksander Skolimowski jutustas, et üks ta tuttav ehitusettevõtja pakkus, kas ei ole soovi need kivid ära viia. Kui kuulis, et lähevad Tormise sünnikodu aeda, oli hästi õnnelik. Kivide äratoomise korraldas Andres Nurja.

Eelmine artikkelSuru külast leiti mürsk
Järgmine artikkelMetropoliit Stefanos õnnistas Aruküla vene kiriku