Kohalikud elanikud on eelkõige mures piirkonna ainsa jõhvikaraba kadumise ning kaevude pärast.
Teisipäeva, 30. aprilli õhtul kogunesid AS Tootsi Turvas eestvedamisel Kiiu mõisa koosolekule Kodasoo, Kaberla, Rummu, Valkla külast kokku 25 inimest, neile tutvustati Kodasoo turbatootmisala ettevalmistusi.
Kohal olid Tootsi Turvas ASi esindajatest keskkonna- ja tööohutuse juht Evelin Krekker ja juhatuse liige Urmas Reintam ning Kodasoo turbatootmisprojekti koostanud Inseneribüroo Steiger OÜ insener-projekteerija Erki Vaguri. Kuusalu vallavalitsust esindasid keskkonnaspetsialist Margus Kirss ja abivallavanem Ranno Pool. Veebi vahendusel osalesid keskkonnaameti maapõuebüroo peaspetsialist Tiit Rahe ja ringmajanduse osakonna juhataja Reet Siilaberg.
Kumari AS sai 2005. aastal keskkonnaametilt loa kaevandada Kuusalu vallas Kodasoo turbatootmisalal ehk endises Rummu rabas turvast. Tootsi Turvas AS omandas kaevandamisloa 2010. aastal. Algatati keskkonnamõju hindamine kaevandamise loa vee osa kohta ja Kodasoo turbatootmisala projekteerimine.
Ümberkaudsete külade elanike loodud Rummu Järve Külade Selts vaidlustas keskkonnaameti korralduse, millega anti ASile Tootsi Turvas vee erikasutusluba turbatootmise alustamiseks. Kohtukulud kaeti külarahadest, Kuusalu vallalt saadud toetusest ja annetustest. Selts kaotas kohtuvaidluse kõigis kolmes astmes, kohus leidis, et kohalikel elanikel puudub subjektiivne õigus nõuda kaevandamisest hoidumist, küll on õigus nõuda, et kaevandamine ei kahjustaks nende elukeskkonda.
„Enam pole küsimus, kas hakkame Kodasoo turbatootmisalal turvast tootma, vaid kuidas seda teeme. Üldjuhul me selliseid koosolekuid kohalikele ei tee, sest seadus ei kohusta. Kui kaevandamisluba on antud, võib tootmisega alustada. Kuid soovime informeerida kohalikke elanikke sellest, mis alal toimub ja on tulemas,“ ütles nüüd koosolekul Evelin Krekker Tootsi Turvas ASist.
Ta rääkis, et 2014. aastal koostatud juurdepääsutee projekti täiendati 2021. aastal, muudeti tootmisala juurdepääsutee lõiku, mis läbib Kaberla hoiuala. Osale teest pannakse raudbetoonist teeplaadid, et alvarile tekitada vähem kahju. Plaadid saab pärast tootmise lõppu üles võtta. Juurdepääsutee peaks valmima tänavu suveks. Seejärel alustatakse kuivenduskraavide rajamisega. Et kraavid ei mõjutaks Rummu järve veetaset, peab nende sügavus jääma sellest kõrgemale nii, nagu näeb ette kaevandamise projekt. Ka ei tohi kaevandada paekivikihist allpool. Evelin Krekker lisas, et turbaala on georadariga uuritud ja uuritakse veel, et täpsustada, millisel kõrgusel asuvad aluspõhjakivimid ning milline on aluspinna koostis.
Aastatel 2024-2025 rajatakse Kodasoo turbatootmisalale kogujakraavid ja settebasseinid, tootmisega on kavas alustada 2028. aastal. Kaevandamisluba on antud kuni aastani 2049. Kui tootmine lõpetatakse, siis pannakse kraavid kinni ja sellest alast saab madal veekogu, kuhu hakkab taas tekkima rabamaastik. Raba taastub 300-400 aastaga.
Kohalike elanike sõnul on juurdepääsutee ehitusel pandud maha ehitusjäätmeid ja üles kaevatud ka paasi. Valla keskkonnaspetsialisti sõnul on keskkonnaametisse sellest teatatud ning kontrollitakse, kas tee-ehitus vastab nõuetele. Nüüd on selgunud, et paasi ei ole kaevatud, see on pärit tee ääres olnud vanast kiviaiast.
Külade elanikud uurisid koosolekul kõige rohkem, kas on tagatud, et turbatootmine ei mõjuta talude kaevuvee taset ning kas ettevõte rajab vajadusel uued kaevud. Sealsetes külades on kuivadel suvedel juba olnud veevarustusega probleeme. Meenutati ka, et kui Kuusalu kolhoos hakkas aastakümneid tagasi Rummu rabasse kuivenduskraave rajama, jäid osad sealsed kaevud tühjaks. Vastus oli, et Tootsi Turvas kuulub Kekkilä kontserni, mille üks omanik on Soome riik. Kui midagi juhtub tootmise tõttu joogiveega, on ettevõttel kohustus teha uued kaevud.
Kohalikud soovisid, et praegu tehakse seiret ümbruskonna viiele kaevule, kuid seiresse võiks võtta neid rohkem. Uurida tuleks ka sealseid allikaid ja karstikohti.
Küsimusele, kui palju toodetud turbast turustatakse Eestis, vastas Evelin Krekker, et kolm protsenti toodangust jääb Eestisse, üle poole turbast väärindatakse Eestis, Neova kontserni kuuluvas Kekkilä-BVB Niibi tehases Läänemaal. Ülejäänu läheb peamiselt Hollandisse, kontserni tehastesse. Samas märkis ta, et eestlased saavad Hollandist omakorda köögivilju, sealhulgas tomateid ja kurke. Kohalikud elanikud võivad soovi korral saada koduaedade tarbeks turvast tasuta.
Koosolekul kerkis ka küsimus, miks lubatakse Tootsi Turbal uut kaevandust avada, kui Eesti riigis enam turbatootmiseks lubasid ei hakata andma.
Reet Siilaberg keskkonnaametist selgitas, et sellist otsust veel tehtud ei ole. Teema on tõstatatud kliimaseaduse töörühmade aruteludel ning huvigruppidele on ka tutvustatud määruse eelnõud, mille kohaselt uutele turbaaladele enam kaevandamisluba taotleda ei saa. Kuid sellistel plaanidel ei ole tagasiulatuvat jõudu ning need ei hakka kehtima juba väljastatud lubade puhul.
Kuusalu valla keskkonnaspetsialist Margus Kirss lubas saata osalenutele koosolekul tutvustatud materjalid ja protokolli. Kodasoo turbatootmisala puudutavad materjalid pannakse ka Kuusalu valla veebilehele.