EVE ROHTLA,
Kehra gümnaasiumi huvijuht
Kehra gümnaasiumis on olnud traditsioon, et jaanuaris toimub avatud uste nädal. Oleme sel ajal avatud kõikidele huvilistele, kes soovivad tutvuda meie kooli igapäevaelu ning tegemistega. Seni tutvustasime avatud uste nädala raames ka oma gümnaasiumiosa ning pakutavaid valikkursuseid. Kuna paari viimase aasta jooksul on avatud uste nädala tegemistes osalejate arv vähenenud, tundsime koolis, et vajame muutust. Seetõttu otsustasime sel õppeaastal teha õpilasvahetuse Anija valla teiste koolidega. Õpilasvahetuse raames on Kehra koolis ka varem käinud vahetusõpilane ning meie koolist on nii mõnigi õpilane pannud end proovile teises keskkonnas. Tänavuses koolivahetuses osalejad said lisaks koolile valida, mitu päeva või tundi soovisid teistes koolides õppida.
Julgen kinnitada, et jaanuaris toimunud valla koolide esimene ühisõppenädal õnnestus. Ühe nädalal tõid oma kooliellu vaheldust 31 noort. Õpilasi ning elevust jagus igasse kooli – Kehra gümnaasiumi 8. ja 9. klasside õpilased osalesid Alavere ja Aegviidu kooli õppetöös, Alavere põhikooli 8. klasside õpilased õppisid mitmel päeval Kehras ja Aegviidu kooli 9. klasside õpilased nii Alavere kui Kehra koolis.
Noored, kes selle kutse vastu võtsid, kasutasid juhust teha midagi, mis annab kogemusi ja avardab silmaringi. Tagasisides ühisnädalale tõid nad välja, et kõikides koolides olid klassikaaslased sõbralikud. Kehra kohta arvati, et kuigi klassid on suuremad, oli seal meeldiv õppida, õpetajad vastutulelikud. Kehra kooli lapsed märkisid, et väikestes Alavere ja Aegviidu koolides oli teistmoodi käia, kuna kõik teadsid kõiki. Lastele tõi tavalisest erinev koolinädal sära silmadesse ning juba ühisnädala lõpus küsisi, kas kevadel tuleb see taas.
Ka Kehra kooli õpetajatelt sain vaid positiivset tagasisidet. Nende seas tekitas igapäevast elevust, kes saab täna tundi uued õpilased ning ka ettevalmistused tundideks olid pisut teistsugused. Õpetajatele andis ühisõppenädal vaheldust tavalistele koolipäevadele ning samas ka võimalust pisut näha ja uurida, kuidas käib õppetöö meie valla teistes koolides. Õpetajatel on sellise ettevõtmise puhul suur roll, et vahetusõpilased tunneksid end koduselt ning oleksid aktiivselt õppetöösse kaasatud. Seega on ajutise koolivahetuse kasu nii õpilase- kui õpetajapoolne.
Anija valla kolmel koolil on igaühel oma eripärad ning tugevused. Ühisõppenädal andis kinnitust, et meie koolid on koostöövalmid ning soovivad suures pildis kõik sama – et lõpetajad oleksid tegusad, valmis uuteks väljakutseteks ja avara silmaringiga. Mina veendusin, et kolme kooli vaheline koostöö toimib hästi ning kindlasti on veel nii mõndagi, mida saame ühiselt teha. Juba mitu aastat on lisaks äsjasele ühisõppenädalale toimunud õpetaja Raini mälumäng, kuhu lisaks meie valla koolide õpilastele on kaasatud naabervaldade 8.-9. klasside õpilased. Võimalusi on veel palju ning kes teab, ehk teeme edaspidi hoopis näiteks õpetajate vahetust.
Kõik, mis koolis lisaks tavapärastele tundidele toimub, on põnev ja annab uusi kogemusi. Seetõttu tuleks neid võimalusi aktiivselt kasutada. Iga kogemus arendab. Tuleb julgeda ka eksida, sest eksimused on arengukoht. Ning mida rohkem saame oma valla noori koos tegutsema panna, seda rohkem tekib neis kodukohatunnet ning ühiseid mälestusi.