„Mõtlesime varem, et räägime selles lavastuses ajaloost, aga nüüd on kodumaalt põgenemine Ukraina sõja tõttu praegune reaalsus,“ ütleb Kolga kooli vilistlane ja lavastuse üks peaosatäitjaid CATLYN REBAS.
Kolga koolis kolm aastat tagasi 9. klassi lõpetanud Catlyn Rebas, Kerttu Saagpakk ja Uku-Kristjan Sass õpivad Tallinna 32. keskkooli 12. klassis, mis on teatrikallakuga ehk teatriklass. Pühapäeval, 27. märtsil oli Kolgaküla rahvamajas 32. keskkooli teatrisuuna õpilaste lõputööna valminud lavastuse „Kunagi praegu“ esietendus. Laval olid ka kõik kolm endist Kolga õpilast. Lõpulavastuse esietendusega tuldi Kolgakülla tänu kohalikele osatäitjatele. Lõpulavastust mängitakse veel Türi kultuurikeskuses, Tartus ERMis ja Tallinnas.
Saabuval pühapäeval, 10. aprillil esinevad 32. keskkooli õpilased taas Kolgaküla rahvamajas. Kooli näitering KOKK ehk Kunstiliselt On Kõik Korrektne gümnaasiumiosa õpilased mängivad 1944. aastal Eestist põgenenute mälestustel tuginevas lavastuses „Suur minek“. Näitetruppi KOKK kuuluvad ja etenduses osalevad ka Catlyn Rebas ja Uku-Kristjan Sass. Catlyn Rebas on üks peaosatäitja, ta kehastab naist, kes põgenes Nõukogude okupatsiooni eest esmalt Rootsi ja edasi Austraaliasse. Uku-Kristjan Sass mängib Nõukogude Eesti pioneeri.
Lavastus „Suur minek“ koosneb Loone Otsa kahest lühinäidendist – „Üle seitsme mere“ ja „Kutsumata külalised“. Näidendid on 2020. ja 2021. aastal kirjutatud okupatsioonide ja vabaduse muuseumi Vabamu seminarideks „Minna ei taha, kuid jääda ei saa“. Näidendid lavastas koos oma õpilastega 32. keskkooli teatriõpetaja Eva Kalbus. Etendused tulevad veel Palmse mõisas, Tartus ERMis ja Tallinnas Telliskivi loomelinnakus.
Tallinna 32. keskkooli abiturient Catlyn Rebas juhendab näitetrupi KOKK 4.-6. klassi õpilasi. Ta jutustas Sõnumitoojale, et sõidab koolipäeviti hommikul oma kodust Kolga lähedalt Tallinnasse ja õhtul tagasi. Kolgast sõidavad koolipäevadel pealinna samuti klassikaaslased Kerttu Saagpakk ja Uku-Kristjan Sass.
Catlyn Rebas: „Teatrisuuna lõpulavastus „Kunagi praegu“ on dokumentaalne pilguheit me enda maailma, kokku on pandud meiega tehtud intervjuude põhjal ja lavastuses esineme iseendana. Kolgakülas läks etendus väga hästi, saal oli peaaegu täis.“
Noored loodavad, et Kolgakülla tullakse vaatama ka 1944. aasta suurpõgenemist kajastavat lavastust. Catlyn Rebas tõdeb, et kahjuks on see praegu väga ajakajaline: „Kui 2020. aastal näidendi esimese osa proovidega alustasime ja kuni Ukraina sõja alguseni mõtlesime, et räägime ajaloost, aga nüüd on see meie jaoks midagi muud. Okupatsiooni eest oma kodudest põgenemine toimub siinsamas Euroopas, põgenikke tuleb ka Eestisse, ning mõistame ja tunnetame seda teemat teistmoodi, palju lähemalt.“
Tal on soov teatritegemisega jätkata, mais algavad Teatri- ja Muusikaakadeemia sisseastumiskatsed. Lavakunstikooli kandideerijaid on tänavu 328.