Stardipaik.ee kaudu toetajad aitavad TÕLL SIMSONI Ameerikasse MMile

2590
Jiu-jitsu maadleja TÕLL SIMSONI kaelas on mullu ning tänavu võidetud medalid.

Teisipäeva hommikuks oli Tammispea noormehe Ameerika-sõidu jaoks
kogunenud 2961.90 eurot 77 toetajalt.

Tõll Simson on 24aastane. Ta on õppinud Vihasoo lasteaias-algkoolis, Loksa ja Saue gümnaasiumis. 2011. aastal läks Tartu Ülikooli õppima semiootikat ja kultuuriteooriat, bakalaureusekraadi sai 2014. aastal. Töötab Viasat ASi müügiosakonnas, treenib Tartu klubis Võimla.

Kuusalu vallast Tammispea külast pärit Tõll Simson on eelmise aasta Eesti meister Brasiilia jiu-jitsus. Ta on võtnud endale eesmärgi jõuda sel spordialal maailma tippu ning läheb võistlema MMile USAsse Los Angelesse. Võistlused toimuvad 1.-5. juunini, tema plaanib sõita Los Angelesse mai keskel, et õppida enne võistlusi Art Of Jiu-Jitsu akadeemias Los Angeleses Costa Mesa linnaosas, kus treenivad ja juhendavad  mitmekordsed maailmameistrid, vennad Rafael Mendes ja Guilherme Mendes.
Ameerikasse sõiduks kogub noormees raha internetis sportlaste ühisrahastusportaali Stardipaik.ee kaudu pealkirjaga „Tõll Simson maailmameistriks“, kus on üleskutse „Aita Tõll Simson MMile Ameerikasse“. Soov oli koguda 2400 eurot, teisipäeva hommikuks oli plaan  täidetud  123protsendiliselt – 2961.90 eurot 77 toetajalt. Annetada saab 15. aprillini.
Tõll Simson: „Rahakogumine on läinud oodatust palju kiiremini. Ei suutnud arvata, et nii paljud mind toetavad. Oleme vist teinud Stardipaik.ee ajalugu ja üks edukamaid, kuue päevaga oli 87 protsenti rahast koos,  seitsme päevaga tuli 101 protsenti. Panin soovitud summaks Stardipaik.ee-sse minimaalselt vajaliku, et oleks võimalik minna Ameerikasse õppima ja võistlema. Iga euro, mis tuleb sellest üle, aitab osaleda teistel võistlustel. 15. aprillil lähen võistlema Finnish Openile. Pärast Ameerikast tulekut on veel mitmeid võistlusi Euroopas. Jiu-jitsu pole olümpiaala, riiklikult selle ala sportlasi ei rahastata.“

Brasiilia jiu-jitsu
Brasiilia jiu-jitsu on kahevõitlus, mis keskendub mitmekesisele maadlusele, eelkõige maasvõitlusele. Vastane tuleb panna matile pikali ja alistada, kasutades valu- või kägistusvõtteid. Võisteldakse kimonotes (Gi), aga ka traditsioonilisemas spordiriietuses (No-Gi).
Brasiilia jiu-jitsuga on Tõll Simson tegelenud 2 aastat, alustas  2014. aastal. Ta treenib Tartu klubis Võimla, mille peatreener on Jorgen Matsi. Praeguseks on Tõll Simson juba ka ise Võimlas treener, juhendab algajaid.
Lisaks Eesti meistri tiitlile saavutas ta mullu Berlin Openil Brasiilia jiu-jitsus oma kaalukategoorias kuni 73,5 kilogrammi pronksmedali ning tänavu sai Müncheni Openil ühe hõbe- ja kaks pronksmedalit.
Tõll Simson kirjeldab, et sattus Tartus treenima juhuslikult, sõbra kutsel: „Alustasin püstivõitlusega, tegin taipoksi. Siis hakkas huvi pakkuma vabamaaldus, eriti maasvõitlus. Vahetasin spordiklubi, hakkasin tegelema jiu-jitsu baaskursusega. Kohe armusin sellesse, tekkis õhin, kas saan hakkama. Jiu-jitsu võib tunduda hirmuäratava võitlusena, kus vastast väänatakse ja kägistatakse, kuid teadlikult treenides ei ole ala siiski ohtlik. Võit tuleb siis, kui vastane annab alla, patsutab käega matti, see tähendab, ta on asendis, millest ise enam välja ei pääse. Algajale õpetatakse, kuidas võidelda nii, et keegi viga ei saaks. Maasvõitlus avaneb minu jaoks iga võistlusega, see on väga põnev. Olen kahe aastaga läbi käinud meeletu teekonna. Võisteldakse tasemete järgi, algaja ei lähe kokku kogenud võitlejaga. Olen võidelnud nendega, kes treeninud 4-5 aastat, ja neid võitnud.“
2015. aasta alguses tunnustas treener,  Eesti esimese musta vöö saanud Martin Aedma teda sinise vööga. Tõll Simson kirjeldab, et see oli meeldiv üllatus: „Treener otsustab kellele ja mis hetkel järgmise taseme vöö annab. Esimene tase on valge vöö, teine on sinine, edasi lilla, siis pruun ja must vöö. Mulle on väga oluline tunnustus ka see, et sain oma koduklubi Võimla parima maasvõitleja tiitli.“
Tõll Simson treenib hommikuti ja õhtuti, ainus puhkepäev on laupäev: „Mõtlen, kui ise ei treeni, siis suure tõenäosusega keegi teine kusagil treenib, aga tulevikus pean temaga kokku minema. Jiu-jitsus on hästi soe kogukond, jagatakse kogemusi, rivaalitsemist ei ole. Isegi kui võidad, tuleb vastane pärast juurde ja küsib võtte tehnika kohta. Baasteadmisi jiu-jitsust soovitan kõigile, paneb maailma teisiti nägema. Võitlus mõjub mediteerimisena. Kui lähen trenni, siis keskendun, et kuidas olla efektiivsem, see on huvitav protsess.“
Algklassilapsena käis ta Loksal Juri Grilli judotrennis, juba väikesest peale paelus mees-mehe vastu võitlus. Teismelisena jättis judo­treeningud pooleli, nüüd tõdeb, et ju oli liiga noor mõistmaks, mida Juri Grill õpetas.

Auhinnad sponsoritele
Sponsoreid Tõll Simsonil pole ja lausub, et tema sponsorid on kõik, kes Stardipaik.ee kaudu toetavad. Nagu ka Hooandjas, on võimalik Stardipaigas valida auhinna olenevalt annetatud summast.
15 euro annetaja saab personaalse tänukirja pildiga „Suur Tõll“, mille autor on noormehe ema, graafik Krista Simson. 30 euro puhul saab lisaks pääsme jiu-jitsu seminarile „Tõll on tagasi“, 70 euroga kaasneb veel Võimla särk, soovi korral signeeritud. 100 euro annetaja saab ka jiu-jitsu eratunni või lauamänguõhtu koos Tõll Simsoniga.
300 euro annetaja saab sponsorpaketi – firma embleemi MM 2016 võistlusriietel, mainimine sponsorina sportlase kõigis MM 2016 kajastustes ning soovi korral näidistreeningu kollektiivile.
Kui annetatakse 600 eurot, on tegu suursponsoriga, kelle suur embleem läheb MM 2016 võistlusriietele, firmat mainitakse sponsorina noormehe kõigis 2016. aasta spordikajastustes, pluss näidis­treening ja kaks signeeritud särki.

Eelmine artikkelSPORDIUUDISED
Järgmine artikkelKuusalu ja Aegviidu vald puuetega laste tugiteenuse projektis