Aprillikuus kogu Eestis 11. korda toimuvast heategevuslikust sinilillekampaaniast „Anname au!“ võtavad osa ka Kuusalu ja Kehra naiskodukaitsjad. Kampaania korraldab traditsiooniliselt MTÜ Eesti Vigastatud Võitlejate Ühing koostöös Naiskodukaitse organisatsiooniga.
Kampaania raames müüakse sinilillemärke ja muud sinilille-sümboolikat, kogutakse annetusi ning kaitseväe ja Kaitseliidu veteranide tunnustamiseks kutsutakse üles kandma sinilillemärki.
Kuusalu naiskodukaitsjad
Naiskodukaitse Kuusalu jaoskonna sinilillekampaania tänavune peakorraldaja Kelly Otsman rääkis, et selgi korral on naiskodukaitsjad viinud sinilillesümboolikat müüki Kuusalu lillepoodidesse ja vallamajja. Mõnel reede õhtul on plaanis olla kampaaniatoodetega ka Kuusalu OTT turul.
Uus ettevõtmine on tema sõnul 27. aprillil toimuv ajalooline jalgsimatk Kuusalu alevikus. Giid on Sven Olav Paavel, kes koostas ja andis neli aastat tagasi välja raamatu „Kuusalu alevik vanadel ja uutel fotodel“. Kui ajalootuuri info avaldati möödunud nädalal Facebookis, osutus see sedavõrd populaarseks, et kohad said täis ühe päevaga, registreerimine on lõpetatud.
Kelly Otsman: „Tulin Kuusalu alevikku elama kolm aastat tagasi. Kuna tunnen Kuusalut veel vähe ja mul on Sven Olav Paaveli Kuusalu-raamat, mõtlesin, et seome sinilillekampaania ajaloolise alevituuriga, uskusin, et on teisigi huvilisi. Ei osanud arvata, et huvi on nii suur. Kui algas Ukraina sõda, otsustasin minagi astuda Naiskodukaitsesse. Tol hetkel oli mul valida, kas liituda Tallinna või Kuusalu naiskodukaitsjatega. Kuna soovisin kohalikku ellu sisse elada, valisin Kuusalu jaoskonna ägedad naised. Naiskodukaitses on palju erinevaid võimalusi eneseteostuseks – võid minna püssiga metsa, aidata toitlustamistiimides, juhendada kodutütreid, korraldada sinilillekampaaniat ja väga palju muud. Iga organisatsiooniga liitunud naiskodukaitsja tähendab ka seda, et ühiskonnas on kriisi ajal üks abivajaja vähem, temast on saanud abiandja.“
Kuusalu jaoskonda kuuluvad praegu 35 naiskodukaitsjat, eelmisel aastal liitusid neist kaks, tänavu pole veel uusi liikmeid tulnud. Jaoskonna esinaine Jana Lumiste ütles, et uued tulijad on teretulnud, juhendi liitumiseks leiab Naiskodukaitse kodulehelt.
Veebruari lõpus Kiiu mõisas toimunud üldkoosolekul valiti juhatusse senised liikmed Jana Lumiste, Tiina Pau, Iivi Rool, Alice Lipp-Paju ja Siiri Tamm ning uue liikmena asendusliige Liina Luik.
Tänavustest suurematest ettevõtmisest nimetas Jana Lumiste, et plaan on tutvustada organisatsiooni Kuusalu mailaadal, osaleda võidupüha tähistamisel vallas, talgupäevadel Kuusalu rahvamajas ja Rävala malevas. Naiskodukaitsjad olid ka seekord auvalves Valkla kivi ja Kuusalu kalmistul ausammaste juures vabadussõjas võidelnute mälestuspäeval, Eesti Vabariigi aastapäeva, märtsiküüditamise mälestuspäeva tähistamisel.
Emakeelepäeval, 14. märtsil käisid Kuusalu naiskodukaitsjad koos kodutütardega taas Valklas Südamekodus, kus räägiti organisatsiooni tegemistest ning naiskodukaitsja Kristiina-Raivi Vilepaju luges eakatele ette Eno Raua raamatut Kalevipojast.
Kehra naiskodukaitsjad
Naiskodukaitse Kehra jaoskonna esinaine Inga Koitla ütles, et eraldi ettevõtmist sinilillekampaaniaks tänavu ei korraldata, kampaaniatooteid käivad jaoskonna liikmed müümas kohalikel kultuuri- ja spordiüritustel – möödunud nädalal Kehra rahvamajas filmiõhtul ning käesoleval neljapäeval kontserdil, teisipäeval käsipallimängude ajal spordihoones ning ka 23. aprillil Kehra jüriööjooksu ajal. Sinilille-sümboolikaga tooteid pakub Inga Koitla 18. aprillil ka Anija vallavolikogu istungil, kui läheb sinna Naiskodukaitse jaoskonna tegemisi tutvustama.
Naiskodukaitse on Kehras tegutsenud 4 aastat, jaoskonnal on 13 liiget. Veebruaris toimunud üldkoosolekul valitud uude juhatusse kuuluvad peale Inga Koitla veel Hele Margus, Liivi Loik, Killu Reinjärv, Pirje Päsuke ja Kristina Sirkas.
Inga Koitla rääkis, et jaoskonna liikmed käivad vabariigi aastapäeval, võidupühal, taasiseseisvumispäeval ning küüditamise mälestuspäevadel Anija vallas asuvate mälestusmärkide juures pärgi panemas või küünlaid süütamas. Enne võidupüha teevad nad korda Priske, Vetla, Voose ja Lahinguvälja ausammaste ümbruse.
„Esimestel kordadel tegime seda koos Kose jaoskonna naiskodukaitsjatega, sest oli nende algatus, nüüd teeme seda vaid meie,“ sõnas Kehra jaoskonna esinaine.
Kahel aastal on 24. veebruaril pärast päikesetõusu ajal toimuvat lipuheiskamistseremooniat naiskodukaitsjad teinud Kehrast Lahinguvälja ausambani Vikipalus 6-7 kilomeetri pikkuse jalutuskäigu, mis lõpeb pannkoogisöömisega: „Oleme rahvast kaasa kutsunud, aga väga palju ei ole neid, kes on valmis hommikul kell pool kaheksa matkama. Kes edasi-tagasi kõndida ei soovi, on saanud rongiga tagasi sõita. “
Detsembris tähistas jaoskond oma 4. sünnipäeva samuti matkamisega, sumbati lumes Kehra terviserajal ja selle ümbruses. Pärast matka pakuti suppi, sai käia saunas ning kasta end jõevette. Saun oli Kehra ujumiskoha juurde püstitatud suures telgis. Osalejaid oli üle paarikümne.
Kehra naiskodukaitsjad juhendavad ka Kehra kodutütreid ja noorkotkaid, keda on kokku kümmekond, neile tehakse õppepäevi ja käiakse laagrites.
„Värbamisüritusi pole me teinud, aga ootame uusi liikmeid nii naiskodukaitsjate kui kodutütarde ja noorkotkaste hulka. Naiskodukaitsesse on oodatud ka toetajaliikmed,“ lausus Inga Koitla.
Sinilillekampaania „Anname au!“ 2024
Sinilillesümboolikaga toodete müügi tulust ja annetustest toetatakse veterane, nende lähedasi ja tervishoiuvaldkonda laiemalt. Aidatakse Põlva haigla uudse taastusravilinnaku rajamist, luuakse Eesti esimene puuetega inimestele ligipääsetav kettagolfirada ning soetatakse spordi- ja taastusvahendeid Otepää Tervisekeskusele.
Kuusalus müüakse sinilillesümboolikat lillepoodides ja Coopi kaupluses, Kiius on müügil vallamajas. Kehras ja Loksal müüakse Coopi kaupluses.
Osta saab ka teistest Coopi poodidest ning Selveri kauplustest ja e-poest, samuti „Anname au!“ e-poes jm. Täpsem info annameau.ee.