Rõivakunstnik TIINA REE Arukülast võistleb ERKI moesõul

3836

TIINA REE kollektsioon „The Dream Man“ sai võistlusel MoeP.A.R.K esikoha ning pääses üle-eestlisele ERKI moesõule.
Disainer TIINA REE sai inspiratsiooni õudusunenägudest.

Tiina Ree ateljee asub Tallinnas pooleldi tühjas ärihoones, tiheda liiklusega Endla tänava ääres. Seal üürib ta ligi 10ruutmeetrist tuba, kus peab 24. mail algavaks ERKI moesõuks valmis saama meestekollektsiooni „The Dream Man“, eesti keeles „Mees unenäost“. Riided on inspireeritud tema unenägudest. Vahel õmbleb ta ka öösiti ning ütleb, et vanas, tühjas ja suures hoones kuuleb igasuguseid veidraid hääli.

ERKI moesõul osaleb ta teist aastat. Eelmisel aastal valiti kandideerijate hulgast. Sel korral võitis Paides võistluse MoeP.A.R.K. peapreemia ja sai ERKI-le otsepääsu. Eelmisel aastal võitis moeP.A.R.K-i tudengikategoorias I koha ja Hõbetraagelduse peapreemia.

Tiina Ree elab Arukülas. Sealt läks ta pärast 9. klassi Tallinnasse gümnaasiumisse ning edasi Tartu Kõrgemasse Kunstikooli tekstiilikunsti õppima. Pärast 2 aastat õpinguid võttis akadeemilise, tuli Tallinnasse ning asus Tööstushariduskeskuses õppima rätsepaks-stilistiks.

Tartusse õppima-mineku kohta sõnab, et tahtis moega tegeleda: „Soovin kõike algusest peale ise osata – kangaid teha ja õmmelda. Seal õpetati rohkem materjalidisaini ning tundsin, et mu õmblemisoskus ei arene edasi.“

Ainult meestele

Tiina Ree disainib riideid vaid meestele: „Naisteriideid tehakse nii palju ja on raske eristuda. Seevastu meestemood on Eestis algeline. Seega tundub tulus ala, millega ka tulevikus tegeleda. Mitmed sõbrad on öelnud, et pole kusagilt ilusaid ja trendikaid riideid osta, kõik on mõeldud vanematele ja soliidsetele meestele.“

Uue kollektsiooni jaoks valis ta endaga seotud teema: „Kollektsiooni „The Dream Man“ idee sündis perioodil, kui nägin õudusunenägusid. Hakkasin uurima, kuidas need tekivad, samal ajal tegin kavandeid.“
Eelmisel aastal osales ta ERKI moesõul kollektsiooniga „Breathe it in“, mis on samuti loodud pärast isiklikku läbielamist: „Kui kolisin Tartust Tallinnasse, võimendus müra, tulid karjuvad naabrid ning negatiivset emotsiooni oli väga palju. Panin kõik selle oma kollektsiooni, mis jutustab, kuidas inimesed üksteist pidevalt võõra lärmi sees mõjutavad.“

Pärast koolipäeva tuleb Tiina Ree ateljeesse, hakkab õmblema ning õhtuks läheb koju Arukülla. Tööd ta koju kaasa ei võta: „Arukülas puhkan. Seal pole mul tehnikat ega õmble midagi. Viin vaid valmistehtud riideid, sest ateljees on vähe ruumi. Linnas on mul õmblemiseks kõik vajalik olemas, küll mitte midagi luksuslikku, aga saan hakkama. Kui vaja, võib koolis erinevate masinatega tööd teha.“

Ta kirjeldab, et õmblemise taustaks on tal vahel muusika või automüra: „Õnneks on akna taga puud ning kuuleb ka linnulaulu.“

Enne ERKIt on noor disainer pidanud ta töötama ka öösiti. Kollektsiooni kavandamist alustas möödunud suvel, õmblemist talvel. Võistluse reglement näeb ette, et osaleda võib 7-12 komplektiga, Tiina Ree teeb valmis 12: „Kogu mu vaba aeg kulub õmblemisele. Tundub aga, et saan õigeks ajaks valmis.“

Oma riided ostab poest

Käsitööhuvi on tal lapsest saati: „1. klassis läksin kunstiringi, käsitöötunnid olid mu lemmikud. Oskasin õmmelda juba varakult, kuid sageli olid riided sellised, mis olid vaid väljast ilusad, sisse ei julgenud vaadata. Esimene suurem asi, mille õmblesin, oli mu gümnaasiumi lõpukleit.

Ta ütleb, et rätsepaks õppimine on andnud kindlustunde, saab riideid ka toota ja müüa ning olla kindel, et need ka vastu peavad.

Endale õmbleb ta harva: „Aega on vähe, tahaks kiiresti ja seega ostan poest. Teistele on alati toredam teha. Kannan praegu ainult musta, siis ei kulu hommikul aega sobitamise peale.“

Endaõmmeldud riideid ta veel kusagile müügile ei vii: „Teen tellimustöid sõpradele-tuttavatele, kuid suvel on plaanis ka laiemalt müüma hakata.“

Kui temalt midagi tellitakse, teeb tavalisi riideid, mida saab igal pool kanda: „Fantaasiariided ei tee, need on pigem kollektsioonides, mis jõuavad lavale.“

Püksid on ta teinud valmis ka 4 tunniga: „See on aga tempo, et vahepeal pole aega isegi hingata. Mantli tegemiseks võib kuluda aga ka 48 tundi.“

Kleit ITA EVERILE

Eesti kangavaliku üle ta ei nurise: „Kollektsioon on tehtud puuvillasest kangast, seda on Eestis piisavalt. Välismaal on suurem valik, meile tuuakse tavaliselt kangajäägid. Kangamustrid trükin ise. On võimalus tellida trükitud kangast, aga see läheks kallimaks.“

Tiina Ree looming on jõudnud ka kuulsuse selga – tema disainitud kleiti kannab Ita Ever peagi valmis saavas lühifilmis „Valgus“. Rõivakunstnik ütleb, et see on ta sõprade tehtud film: „Olin võtetel kaasas, andsin nõu. Siis oli ka võimalus teha Ita Everile filmi jaoks kleit. Jäi sellega väga rahule.“

Pärast tööstushariduskeskuse lõpetamist plaanib disainer minna Londonisse meestemoodi õppima: „Loodetavasti avab see mulle uusi võimalusi. Kindlasti tahan Eestisse tagasi tulla, et meestemoodi ka siin arendada. Viimasel ajal on küll lisandunud noori tegijaid, kuid see pole tulus äri.“

ERKI võistlus tähendab tema jaoks päev otsa ringijooksmist ja närvipinget: „See kõik tasub ära, kui näen oma kollektsiooni laval.“

Eelmine artikkelKuusalu JK Rada jätkab võidulainel
Järgmine artikkelKuusalu vallas Mustametsa külas hakkas tööle urukoerte jahikool