Eelmisel nädalal Haras ja Kotkal toimunud relvastatud kallaletungid ajendasid Juminda poolsaare elanikke tegutsema enda turvalisuse kaitseks.
6. mai öösel vastu kolmapäeva tungisid relvastatud ning maskides röövlid Kuusalu vallas Hara külas vallavalitsuse liikme ja Kolgaküla Kultuuriseltsi juhi Kunnar Vahtrase elumajja. Röövlid sidusid peremehe kinni. Relva ähvardusel nõuti kulda, sularaha ja pangakaardi PIN-koodi. Kunnar Vahtrase autoga käidi Kuusalus sularahaautomaadist raha välja võtmas. Limiidi tõttu saadi pangaautomaadist 25 000 krooni. Koos muu varastatuga on kahju umbes 50 000 krooni.
Kunnar Vahtras ei soovinud juhtunut Sõnumitoojale kommenteerida ning soovitas küsida politseilt, kas ja kui kaugele on uurimisega jõutud.
Järgmisel öösel, 7. mail tungisid maskides ja relvaga mehed Kuusalu vallas Kotka Risti bensiinijaama. Röövlid said kassast saagiks 500 krooni. Bensiinijaamas tööl olnud Anu Adamson rääkis, et oli tagaruumis, kui öösel kella poole kolme ajal löödi küljeaken sisse ning avati seestpoolt uks. Sihtides püstoliga nõuti vene ja eesti keeles raha. Kuna rikuti ka kassaaparaat, parandada on vaja aken ja uks, ei ole täpne kahju veel teada. Uus kassaaparaat saadakse lähipäevadel.
Mõni nädal varem varastati Kunnar Vahtrase kodust tööriistu ja aiatraktor, ka siis hindas ta kahju ligi 50 000 kroonile. Juminda poolsaarel on viimasel ajal toimunud veel mitu vargust.
Hara küla relvastatud röövist kirjutas möödunud reedel ajaleht Postimees. Õhtul kajastas juhtunut Kanal 2s meelelahutuslik uudistesaade Reporter, lavastades Postimehes kirjutatut ning kasutades Kunnar Vahtrasest varem filmitut.
Nii Postimehe kirjutist kui ka Reporteris näidatud uudislõiku on internetis kümneid kordi kommenteeritud. Üles on kerkinud enda kaitsmise ja selleks relva kasutamise teemad.
Reporteris ütles isikuvastaste kuritegude talituse juht Reimo Raivet, et kurjategija vastu võib kasutada jõudu, kuid proportsioonis rünnatava ohuga. Kui uksest astub sisse relvastatud kurjategija, võib sellises olukorras relva kasutada.
Röövleid otsitakse
Põhja ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Maria-Elisa Rannajõe vastas Sõnumitooja küsimusele, kui kaugele on uurimisega jõutud, et kahtlustatuna ei ole kedagi kinni võetud, kuid politsei teeb röövlite tabamiseks tööd. Asitõendite kohta infot anda ei saa, kuna see võib kurjategijate tabamist oluliselt raskendada.
Põhja politseiprefektuuri pressiesindaja Pärtel-Peeter Pere edastas Ida-Harju politseiosakonna vanemkomissari Veiko Randlaine kommentaari. Küsisime, kuidas inimesed saavad ennast kaitsta, Loksa ja Kuusalu vallas on paljud paanikas ja mures, et seal kandis on liikumas röövlijõuk.
Veiko Randlaine ütles, et käesoleval hetkel ei ole Kuusalu valla inimestel põhjust hirmu tunda: „Tegemist on lihtsalt kahe ajaliselt lähestikku sattunud röövimisega. Politsei hoiab piirkonnal teravdatult silma peal ja tagab korda.”
Esmaspäeval oli Leesil välkkoosolek
Tapurla elanik Artur Talvik tuli eelmisel pühapäeval koos kahe omakülamehega ideele kutsuda esmaspäeva õhtuks Juminda poolsaare küladest inimesed Leesi rahvamajja aru pidama, kuidas end kasvava kuritegevuse eest kaitsta.
Lühikese teatamise peale kogunes 40 inimest kõigist Juminda poolsaare küladest, valdavalt mehed ja neli naist. Kohal käis ka Kuusalu valla konstaabel Elbe Kuuspalu. Arutati, kas panna külade teedele ette lukustatud tõkkepuud, paigaldada videokaamerad, hakata patrullima. Konstaabel selgitas, et kriminaale tõkkepuud ei peata ning videokaamerad on kallid. Külarahvas võib eraisikutena patrullida, kuid tuleb hoiduda omakohtust.
Artur Talvik: „Kuigi politseistatistika näitab, et kuritegude arv on langenud, siis viimase aja sündmuste põhjal tuleb tõdeda, kuritegevus hakkab seoses majanduse halvenemisega tõusma. Pooleteise kuuga on olnud meie poolsaarel mitu tõsist vargust, möödunud nädalal toimusid jõhkrad röövid. Vaatame ette, tuleb hakata ennast kaitsma. Sama räägiti sel nädalavahetusel ka Virve külakoosolekul ja Kolga-Aablas.”
Kuus meest, kes jäid esmaspäeva õhtul pärast koosolekut Leesi rahvamaja trepile, otsustasid edasi arutades, et moodustavad MTÜ Juminda Külade Korrakaitse.
„Kindlasti hakkame patrullima, raha selleks kogume annetustest. Radikaalsemad arvasid koosolekul, et oleks vaja ka relvastuda,” ütles Artur Talvik.