
Tallinnas Euroopa suurimal robootikaüritusel esikohaga üllatanud Aruküla kooli võistkond on robootikaga tegelenud vaid paar kuud.
Novembri viimasel nädalavahetusel Tallinnas toimunud Robotexi programmi kuulus rohkem kui 20 erinevat võistlust. Aruküla põhikooli kaks neljaliikmelist võistkonda osalesid võistlusel VEX IQ Challenge Ringmaster. Võistkond RoobX – Mairo Trump, Marko Pohlak, Illar Jalundi ja Uku Andreas Siemer – võitis 5.-8. klassi õpilaste arvestuses 12 võistkonna seas esikoha. Teine võistkond Robik – Marten Leok, Oliver-Andre Puieräst, Matten Karma ja Ranno Raud – sai 5. koha.
Aruküla kooli õpetaja ja robootikaringi juhendaja Aron Lips selgitab, et VEX on Ameerika firma, mis valmistab taanlaste Legoga sarnaseid plastikust klotse, millest pannakse kokku konstruktoreid. Võistluseks, kus Aruküla noormehed osalesid, tuli eelnevalt kokku panna komplekti kuuluv mänguväljak, kaks puldiga juhitavat robotit ning ühe ülesande jaoks programmeerida ka roboti „aju“, et robot oskaks mänguväljakul iseseisvalt ülesandeid täita.
Aruküla kooli poiste edu võistlustel on seda hinnatavam, et erinevalt konkurentidest on nad robootikaga tegelenud alles mõned kuud – robootikaring on koolis tänavu sügisest.
Esimesed robotid laenuks
Aron Lips puutus VEX robotitega esimest korda kokku juunis toimunud rahvusvahelisel tehnoloogiaõpetajate suvekonverentsil. Neid tutvustas Eesti õpetajatele soomlane, kes on Ameerika konstruktorite ametlik maaletooja nii Soomes kui Eestis.
„Ma ei tahtnud selle asjaga tegelema hakata, kuid ta veenis mind. Meelitas veel, et kui Robotexil võidame, sõidame Ameerikasse võistlema. Lõpuks olin nõus ja leppisime kokku, et saan kuni Robotexini temalt robotikomplektid laenuks,“ jutustab Aruküla õpetaja.
Robootikaring hakkas koolis tegutsema septembri keskel, algul osales sellest 11 poissi, nüüdseks on sinna jäänud 8 tõsist huvilist, kes kõik käisid ka Robotexil võistlemas. Suurem osa on 5. klassi poisid, Mairo Trump õpib 7. klassis.
Esimestes ringitundides tegeldi robotite ehitamisega. VEX robotite kokkupanek on sarnane Lego klotsidest ehitamisele. Kahe roboti valmimiseks kulus paar-kolm päeva, kokku 6 ringitundi. Ühte robotit ehitasid korraga neli poissi, teised panid samal ajal kokku mänguväljakut – see oli justkui pusle ladumine. Kui väljak ja robotid on VEX IQ võistlusel alati samad, siis ülejäänud detailid on igal aastal uued. Tänavu tuli võistlemiseks ehitada klotsidest ka postid, mille otsa peavad robotid võistlustel rõngaid tõstma.
„Robotite ehitamiseks saime ka juhendid. Kuna meil ei töötanud õpetuste järgi tehtud robotid nii hästi, kui soovisime, tegime need ise ringi, et muuta efektiivsemaks – tahtsime, et robot tõstaks ühe asemel korraga kolme rõngast,“ räägib Aron Lips.
See on oluline, kuna võistlustel on ühe ülesande täitmiseks aega 60 sekundit ning iga teise kohta tõstetud rõngas annab punkte. Muudatuste järel tehti katsetusi ja taas täiustati roboteid. Viiendal korral tuli välja, ütlevad poisid. Õpetaja lisab, et rohkem polnud aega, Robotex tuli peale.
Kuigi osa oma võistkonna edust paneb Aron Lips nende uuenduste arvele, oli edu suurem tagatis programmeerimine, kuna pooled võistkonnad ei olnud jõudnud robotit iseseisvalt liikuma programmeerida. Aruküla võistkonnas tegeles õpetaja näpunäidete järgi programmeerimisega poistest vanim, Mairo Trump. Tal on varasem kogemus – programmeerimist on õpetanud vanem vend, kes on selle ala spetsialist.
„Mairo tegeles sellega koolivaheajal kogu päeva. Aega oli vähe, tegime lihtsa programmi. Meie robot lükkas rõngad küll aluselt mänguväljakule, kuid ise neid sealt korjata veel ei suuda,“ sõnab õpetaja.

VEX robotite MMile
Võistlus koosnes kolmest osast. Esimeses osas pidi rõngaid postide otsa viima programmeeritud robot, teises juhiti robotit puldiga ning kolmandas osas tuli teha seda paaris koos vastasvõistkonnaga.
Aruküla kooli esimene meeskond võis end enne viimast võistlust tunda üsna kindlalt, võitu saanuks väärata vaid suur ebaõnnestumine. Juhendaja hinnangul kohanesid nemad võistlusoludega pisut paremini, kui kooli teise võistkonna liikmed, peale selle nurjas teise tiimi finaalipääsu üks tehniline viperus: „Neil hakkas vastasvõistkonnaga ühe paarissõidu ajal robot tõrkuma, muidu oleksid ilmselt ka nemad olnud nelja finalisti hulgas.“
Robotexi võiduvõiskonna neli liiget said igaüks isikliku VEX robotikomplekti koos aju ja puldiga, viies jääb koolile. Raasiku valla huviringide projektikonkursiga robootikaringile saadud 2386,75 euro eest ostetakse ka praegused laenatud robotikomplektid koolile.
Eesti võistluste võitjana on Aruküla poisid oodatud ülemaailmsele VEX IQ robootikavõistlusele USAsse Kentuckysse. Võistlus on kevadel, 29. aprillist 1. maini. Sinna tulevad kokku oma riikide või piirkondade võitjad kogu maailmast, kokku umbes 400 võistkonda. Aruküla noored sõidavad Ameerikasse koos Soome meistriga, kes selgub jaanuaris.
„Kindlasti läheme Ameerikasse võidusooviga,“ lubavad poisid.
„Harjutada on vaja. Vaatame ja analüüsime teiste videoid, ilmselt teeme oma roboteid natuke ümber, et õnnestuks rõngaid veel paremini tõsta. Ja programmi tuleb täiustada selliselt, et robot hakkaks ka ise rõngaid korjama ja postide otsa panema,“ lausub Aron Lips.
Kuna Ameerikasse võistlema sõitmine on kulukas, on Aruküla kooli robootikatiim tänulik kõigile, kes soovivad toetada nende osavõttu VEX robotite maailmameistrivõistlustest.