Koostööprojekti raames tehtud ekskursioonid toimusid vallas kolmel päeval.
„Projekti koostades vaatasime kaarti ja arutasime bussijuhiga, et vähem kui kolme päevaga valla vabaühendusi läbi ei sõida. Nii oligi, lühema ajaga ei oleks jõudnud. Niigi sai igal pool olla natuke aega, eesmärk oli tutvumine, kel tekkis huvi, saab minna ja rohkem uurida,“ rääkis projektijuht Kaisa Linno.
Kodanikuühiskonna Sihtkapital rahastab MTÜ Kolgaküla Selts projekti „Kuusalu valla vabaühenduste koostöökogu loomine ja kaasamine valla vabaaja juhtimisse.“ See algas mullu novembris valla vabaühenduste päevaga, jätkus märtsis vabaühenduste foorumiga. Kahel pühapäeval, 29. aprillil ja 6. mail ning teisipäeval, 15. mail käidi ringsõidul, et saada ülevaade valla vabaühenduste tegemistest.
Kokku külastati 34 kohta. Esimene sõit algas Kolgaküla rahvamajast, edasi mindi Kolgaküla talumuuseumisse, sealt Kõnnu külamajja, Valgejõe seltsimajja, Pikakosele, Nõmmeveskile, Joaveskile, Vihasoosse, Viinistu linnuvaatlusrajale ja rahvamajja-muuseumisse ning Pärispea seltsimajja.
Teisel korral käidi Tapurla külakinos, Jumindal, Leesi rahvamajas ja kirikus, Kolga-Aabla tantsuplatsil, Tsitre pargis, Muuksi talumuuseumis, Kolga rahva maja juures, vaadati Kolga vabatahtlike pritsimeeste masinaid, tennisehalli ning lõpuks muuseumi.
Kolmandal ringreisil külastati kõigepealt Balti Spooni, sealt suunduti Hirvli raamatukogusse-külamajja, Kuusalu rahvamajja, kirikusse ning pastoraati, edasi Kiiu torni ja mõisa, Salmistule, Kodasoo mõisa juurde ja külaplatsile ning tagasi Kupu külla Näkiallika tööriistamuuseumisse.
Kaisa Linno: „Kes osales, see jäi rahule. Keskmiselt arvestasime paarikümne inimesega sõidu kohta ja umbes nii ka oli. Oma ettevõtmisi tutvustasid kohapeal külavanemad ja seltside juhid. Rohkem oleks tahtnud kaasata vallavalitsuse ja vabaajakomisjoni liikmeid, nemad langetavad vabaühendusi puudutavaid otsuseid. Nad võivad valla MTÜsid ja seltse pikka aega teada, aga elu on läinud edasi ning hea on näha reaalset olukorda ja kuulda praegustest probleemidest. Vallavanem Urmas Kirtsi tegi kõik sõidud kaasa, viimasel osalesid ka abivallavanem Milli Kikkas ja volikogu liige Henn Pärn.“
Urmas Kirtsi: „Kõige olulisem kasu neist sõitudest on selles, et MTÜd said infot, mis kusagil tehakse. Kuusalu vald on suur, selle teises otsas toimuvat ei ole nähtud. Vallas on üle saja MTÜ, kolme päevaga pole võimalik kõigega tuttavaks saada, tuli teha valik. Kokkuvõttes on pilt väga hea. Inimesed on särtsu täis, viitsivad kodukanti arendada ja tunnevad sellest rõõmu.“
Juuni alguses tuleb projekti raames kahepäevane ekskursioon Viljandimaale, kus tutvutakse sealsete MTÜde ja omavalitsuste koostööga. Marsruudi on koostanud Kuusalu vabaühenduste projekti moderaator Ivika Nõgel, kes on juhtinud ka mõlemat kokkusaamist Kolgaküla rahvamajas. Reisi teisel päeval toimuval seminaril arutatakse valla vabaühenduste arengukava koostamist ning ka projekti raames väljaantava voldiku materjale.
Kaisa Linno ütles, et septembris tuleb Kolgakülas valla vabaühenduste kolmas päev, siis pannakse paika tegevused vabaühenduste edasiseks koostööks.
Kas projekti lõpus jõutakse ka vabaühenduste koostöökogu loomiseni?
Kaisa Linno arvas, et midagi hakkab kindlasti toimuma, aga kuidas, ei oska veel öelda: „Selliseid asju ei saa ette määrata. Käsu järgi võib koostöökogu moodustada, aga see ei pruugi jääda püsima. Projekti käigus on tekkinud tuumik MTÜde ja seltside paarikümnest esindajast, kes on koostööst huvitatud. Nemad on leidnud koos tegutsemiseks aega.“
Vabaühenduste koostöö projekti algatajad olid peale Kaisa Linno veel Anu Kirsman, Melika Kindel, Kadri Seeder, Urmas Kirtsi, Asko Aug, Artur Talvik, Priit Parro ja Priit Adler.