IRLi fraktsiooni liige, riigikogu esimees ENE ERGMA külastas neljapäeval, 26. aprillil Raasiku valda.
IRLi fraktsiooni liikmed käisid istungitevabal nädalal kahel päeval mööda Harjumaad, Ene Ergma külastas Raasiku valda. Ta käis kahes Aruküla koolis – põhikoolis ja waldorfkoolis, kus andis kummaski ühe tunni.
Riigikogu esimees külastas veel Aruküla kohvikut VildiVilla ning OÜd Aade Lõng Raasikul. Teda saatis IRLi Raasiku piirkonna esimees Ants Kivimäe.
Aruküla põhikoolis astronoomiatund
Aruküla põhikooli 9. klassi õpilased soovisid, et riigikogu juht annaks neile tunni õpitud erialal – Ene Ergma on ülikoolis lõpetanud astronoomia eriala ning on matemaatika-füüsikadoktor.
Riigikogu esimees jutustas kooliõpilastele esimesest orbiidile saadetud sputnikust, Juri Gagarini kosmoselennust ning ameeriklaste käigust Kuule. Ta ütles, et järgmine kõige fantastilisem ettevõtmine selles valdkonnas oleks inimese minek Marsile, kuid see ekspeditsioon on tohutult kallis.
Ene Ergma selgitas veel, et kosmoseuuringuid ei tähenda ainult satelliitide universumisse saatmist, vaid ka mobiiltelefonidega helistamine ja GPSseadmete kasutamine käib satelliitide kaudu.
Üheksanda klassi noormehed, kes olid kogu tundi kuulanud hiirvaikselt, kiitsid hiljem, et neil oli väga huvitav, palju põnevam kui tavaline füüsikatund.
Aruküla koolis vestles Ene Ergma veel direktor Avo Mölsi ja õppealajuhataja Maire Palusooga ning kiitis kaunist koolimaja.
Waldorfkoolis kõneldi riigikogust
Aruküla vabas waldorfkoolis selgitas õpetaja Maret Meigo Ene Ergmale, mille poolest erineb waldorfkool tavakoolist. Riigikogu esimehele meeldis, et faktide pähetuupimise asemel keskendutakse seal mõtlemise õpetamisele. Küll aga kahtles ta, kas meie õpetajad on nii tugevad, et suudavad kogu põhikooli ulatuses õpetada kõiki õppeaineid võrdselt hästi.
Waldorfkoolis kõneles Ene Ergma 7.-9. klassi õpilastele parlamendi tööst. Ta rääkis parlamentaarse juhtimisstiili põhimõtetest ning demokraatiast.
„Kui kurdetakse, et enamus sõidab teerulli meetodil vähemusest üle, siis see ongi tegelikult demokraatia. Mitte keegi ei garanteeri, et homme pole vastupidi ning enamus on vähemuses. Mulle endale meeldib ka konsensusdemokraatia, kuid vahel pole selleks aega, on vaja kiireid otsuseid,“ märkis Ene Ergma.
Ta rääkis, millised erakonnad kuuluvad meie riigikokku, kus teda peetakse klassijuhatajaks. Selgitas, on naiivne arvata, et riigikogu töö käib vaid suures saalis. Riigikogus on 10 komisjoni. Ta lisas, et ei poolda riigikogu liikmete arvu vähendamist poole võrra, sest siis jääks oluliste asjade otsustamine väga väikese arvu inimeste kätte.
Tunni lõpus esitati Ene Ergmale ka üks küsimus – kas ta pooldab valimisea vähendamist. Riigikogu juht küsis vastu: „Kas oleme selleks valmis? Seda peate ütlema teie, noored.“
Ta avaldas kahetsust, et enamasti on noorte seas valimisaktiivsus madal ning valimas käivad pigem vanemad inimesed: „Kui noored ei tule valima, tehakse valik taktikaliselt, teie peate mõtlema strateegiliselt.“
Enne Raasiku vallast lahkumist ütles Ene Ergma Sõnumitoojale, et tal oli huvitav päev ning kinnitas, et on Eestis päris palju ringi liikunud. IRLi fraktsiooni liikmed sõidavad tema sõnul peaaegu alati istungitevabal nädalal mööda Eestit, tema ise saab seda teha harvem, kuna peab seoses riigikogu esimehe tööga käima sageli välislähetustes.
„Aga koolides olen väga palju käinud, kuigi tavaliselt esinen vanematele, gümnaasiumiõpilastele,“ sõnas ta.
Samal päeval käis Anija vallavalitsuses IRLi fraktsiooni liige Margus Tsahkna, Kuusalu vallas peale tema veel Liisa Pakosta, kes kohtusid Kolga koolis direktori Tõnu Valdma, vallavanem Urmas Kirtsi ja IRLi Kuusalu piirkonna liikmetega.