Terviserada tehakse Pae tänava taha metsatukka.
Mitu aastat on Raasikul otsitud terviserajale sobivat kohta. Nüüd on selleks leitud Raasiku päästedepoo tagune metsatukk.
Raasiku Valla Spordi juhataja Kadri Kesküla ütles, et eemalt vaadates võib mõelda, miks valiti terviseraja jaoks võsastunud ala.
„Võib tunduda, et seal on vaid võsa, kuid tegelikult on piisavalt kõrghaljastust ning kui seal ringi jalutada, on see väga kena metsaalune. Maastik on üsna mitmekesine ja huvitav,“ sõnas Kadri Kesküla.
Ta jutustas, et käis varakevadel valla planeeringute spetsialisti Krista Erg-Scacchettiga Raasikul kõndimas, et leida terviserajale sobivat kohta, ning depoohoone tagune metsaalune meeldis neile mõlemale.
„Keegi on seal sõitnud ilmselt ATVga ning kohati on puude vahel rada juba olemas, lihtsalt hakka kõndima,“ lausus Kadri Kesküla.
Asukohavaliku kiitis heaks ka Raasiku rahvamajas paaril korral koos käinud initsiatiivgrupp.
„Kõige olulisem on, et see maa kuulub Raasiku vallale ning ka valla üldplaneeringu järgi on tegu puhkealaga. Tõenäoliselt on terviseraja tegemine sinna ka kõige soodsam, pole vaja väga suuri investeeringuid, terviseraja kasutajate teenindamiseks vajalikud kommunikatsioonid – vesi ja elekter – on olemas depoohoone juures. Oluline on ka ajafaktor, eeltöödega ehk märgistatud rajatrajektooril puude mahavõtmisega saaks alustada ilmselt juba talvel,“ rääkis Raasiku Valla Spordi juhataja.
Ta lisas, et terviseraja jaoks valitud kohta on hea ligipääs nii jalgsi, ratta kui autoga. Ka parkla, mis on maantee ja päästedepoo vahel, kuulub vallale.
Tulevase terviseraja asukohas on märgistatud 1,3 kilomeetri pikkune aastaringselt kasutatav rada, kus edaspidi peaks suvel saama jalutada, joosta või rattaga sõita, talvel suusatada.
Kadri Kesküla kinnitas, et hiljem on võimalik rada liigendada ja veel põnevamaks teha: „Tähtis on alustada ja loodan, et kohalik kogukond on valmis kaasa lööma. Esimese asjana tuleks veidi võsa välja juurida, et saaks metsa alla raja, kus on võimalik kõndida või metsajooksu teha. Seejärel tuleb tellida terviseraja projekt, et saaksime hakata taotlema toetusraha Raasikule valgustatud jooksu- ja suusaradade tegemiseks.“
Projekteerimistingimused koostati avatud menetluses, et kogukonnal oleks võimalik öelda, mida tulevasel terviserajal näha tahetakse.
„Kuigi ehitama hakkame etapiviisiliselt, nagu on rajatud ka Aruküla terviserada, tellime projekti kogu alale. Metsatukas on toredad lagendikud, kuhu saab edaspidi teha puhkealad, näiteks lastega jalutades vahepeal istuda või piknikku pidada. Metsaserva on hiljem võimalik rajada madalseikluspark, mänguväljakud, välijõulinnak,“ selgitas Kadri Kesküla.
Projekteerimistingimused olid 1.-15. septembrini avalikul väljapanekul. Nende kohta esitati vallavalitsusele üks ettepanek – planeerida terviserada selliselt, et see oleks eramajade aedadest minimaalselt 50 meetrit eemal. Vallavalitsus võttis ettepanekut arvesse ning kinnitas tulevase terviseraja projekteerimistingimused esmaspäeva, 26. septembri istungil.
Terviserajale projekteeritakse valgustatud aastaringselt kasutatavad liikumisteed jalakäijatele, kergliiklejatele ja suusatajatele, puhke- ja spordirajatised, mänguväljakud, madalseikluspark, teenindav paviljon avaliku WC, riietumis- ja pesemisvõimaluste, suusalaenutuse ja varikatusega kohvikuga. Projekteerijal tuleb kavandataval alal leida kohad ka piknikupaikade, korvpalliplatsi ja muude eri vanusegruppidele mõeldud sportimis- ja puhkevõimaluste, samuti pinkide, laudade, piknikukohtade, prügikastide jaoks.
„Olen mitmelt noorelt perelt kuulnud, nad mõtlesid maale kodu soetades, et siin on palju võimalusi lastega looduses ringi liikumiseks. Siia kolides on avastanud, et tegelikkuses nii ei ole – kõnniteedelt kõrvale astuda eriti ei julgeta, sest seal võib olla kellegi eramaa. Selleks ongi hea, kui meil on suuremates asulates terviserajad, kus kõik saavad julgelt käia,“ ütles Kadri Kesküla.