Raasikul algasid ÜVK ehitustööd

1791
OÜ Raven juhi TIIT REEDERI sõnul pole ÜVK projektiga kõik kulgenud loodetud kiirusega: „Teadsin, et läheb raskeks, aga mõtlesin, et äkki meil nii raskelt ei lähe.“

Aruküla etapi mahu vähendamiseks peetakse läbirääkimisi KIKiga.

Reedel, 1. juulil löödi Raasiku alevikus kopp maasse. Uuest puurkaevust peaksid inimesed hakkama vett saama aasta lõpuks.

„Tuleb üks kaasaegne kaev, mis rahuldab kogu keskasula vajaduse. Sügavus 85 meetrit on juba käes, nüüd järgneb puhastamine, pesemine ning selle ümber hoone ehitamine,“ lausus OÜ Raven tegevjuht Tiit Reeder.

Tööd hõlmavad veel Raasikul Tehase teele uue reoveepuhasti ehitust ja keskasula reoveepuhasti likvideerimist. Keskasulasse tuleb reoveepumpla, kust pumbatakse reovesi Tehase tee uude puhastisse. Torustike ehitus algab augustis, need pannakse maa sisse suundpuurimisega.

„Raasikul on 60ndatel ehitatud torud, väga amortiseerunud,“ sõnas Tiit Reeder.

Ta ütles, et aasta lõpuks päris kõik tööd valmis ei saa: „Tehnoloogiline osa peaks valmis saama, aga heakorratööd jäävad järgmisse aastasse.“

Tiit Reederi sõnul on tähtis saada korda nii joogivesi kui reoveepuhastid: „Saastetasud on suured. Peame tasuma saastehulga eest, mille loodusesse laseme. Nüüd jääb aga rohkem raha investeeringuteks.“

Raskused Aruküla etapiga
Kuna Aruküla veesüsteemide rekonstrueerimiseks möödunud aastal läbi viidud hange ebaõnnestus, uurib OÜ Raven võimalusi, kuidas tööde ja seega ka kulutuste mahtu vähendada nii palju, et kogu tööde maksumus ilma käibemaksuta oleks 30 miljonit krooni.

Ühisveevärgi ja kanalisatsiooni (ÜVK) projekti II etapis rekonstrueeritakse Aruküla reoveepuhasti, veesüsteemid ja Raasiku alevikus Tehase tee puurkaevpumpla.

„Tühistasime hanke kõrge hinna tõttu. Selles mõttes on hea, et tühistasime, kuna kõige odavama pakkumise teinud ettevõte on nüüdseks pankrotti läinud – peaksime praegu tegelema lepingu lõpetamisega ja ikkagi uue hanke korraldamisega,“ rääkis Tiit Reeder.

Et leida teiseks etapiks lahendusi, saatis Tiit Reeder möödunud neljapäeval Keskkonnainvesteeringute Keskusele (KIK) kirja, küsides, mis võimalusi nemad näevad ning milliseid soovitusi annavad töömahu vähendamiseks. Palutakse ka, et KIK suurendaks praegu määratud toetussummat.

„KIKil on võimalik esialgu planeeritud eelarvelist summat suurendada 30 protsendi võrra. Raasiku valla omaosalus on 15,46 protsenti, seega tuleb ka seda suurendada 30 protsenti,“ lausus Tiit Reeder.

OÜ Raven on sõlminud laenulepingu KIKiga.

„Pangast meiesugustele ettevõtetele laenu ei antagi ja tagatised on seal hirmsad. KIKis sobib, kui paneme tagatiseks sama asja, mida ehitame – kinnistud ja neil olevad puhastusseadmed.“

Mais otsustas Raasiku vallavalitsus suurendada OÜ Raveni osakapitali 800 000 krooni ehk 51 129 euro võrra kolmes võrdses osas: üks maikuus, teine augustis, kolmas septembris.*

Tiit Reeder selgitas, et vald maksab osakapitalina toetussumma omaosalust: „Vallal on kõige lihtsam, kui suurendab osakapitali ja me saame nii projektiks raha. Oleme käibemaksukohuslased ning võime sealt tagasi saada.“

Ta rääkis, et vallavalitsus võiks rohkem laenu võtta, kuid see mõjutaks liialt valla ülejäänud elu: „Peame hoolega raha lugema, et valla elu muudes valdkondades ei jääks seisma.“

Puhata ei jõua
Raasiku valla veemajandus­projekt on nii mahukas, et puhkamiseks Tiit Reederil sel aastal aega ei jää.

„Puhkuse asemel on mul pikendatud nädalavahetused. Minu taha ei tohi jääda ükski asi. Pean olema valmis tegutsema kohe, kui vaja. Seni on Raasikul asjad plaanipäraselt läinud, aga selleks tuleb mul kogu aeg valvel olla. Pean olema niiöelda kogu aeg naaskel käes, et torgata, kui vaja.“

Paberitööd on palju, igal nädalal on ka koosolekud tööde teostajatega.

„Pahandada pole vaja olnud, küll aga tagant kiirustada,“ tõdeb ta.

Eelmine artikkelTõuseb Loksa muusikakooli õppetasu
Järgmine artikkelKuusalu valla hajaasustuse veeprogrammis jäi raha üle