
Vallavanemat asendab ANTS KIVIMÄE

Alates 16. septembrist on Raasiku vallavanema ülesannetes vallavalitsuse liige ANTS KIVIMÄE.
Ants Kivimäe kandideeris 2021. aastal Raasiku vallavolikokku EKRE esinumbrina. Ta oli volikogu liige kuni vallavalitsuse ametisse nimetamiseni 30. novembril 2021. Ta on olnud ka varem Raasiku vallavolikogu liige ja kahes koosseisus volikogu esimees. Tänavu veebruaris pälvis Ants Kivimäe Raasiku valla aukodaniku tiitli.
„Olen põhiliselt e-vallavanema asendaja, allkirjastan dokumente, tegelen igapäevaste jooksvate ülesannetega. Aga kui vallakodanikel on muresid, võtan ka neid vastu,“ sõnas ta.
Raasiku vallavolikogu möödunud teisipäeval, 12. septembril toimunud istungi alguses teatas vallavanem Raul Siem, et esitas lahkumisavalduse. Ta põhjendas, et viimane kuu on olnud emotsionaalsete sündmuste rohke – vallavalitsuses on toimunud personalimuudatused, mis on tekitanud pahameelt.
„Seetõttu on mul jäänud mulje, et vallavanem ei ole oma personaliotsustes vaba,“ sõnas Raul Seim.
Ta lisas, et on volikogu esimehega arutanud ja leiab, et vallas saab korraga olla vaid üks vallavanem, kes teeb personalialased otsused ise, kui neid teeb keegi teine, siis vastutab ikkagi vallavanem: „Seega ma ei näe praegusel juhul võimalust vallavanema tööülesandeid jätkata, mistõttu olen esitanud volikogu esimehele ametikohalt lahkumise avalduse alates 15. septembrist.“
Vallasekretär Gunnar Nuuma märkis, et seadusest tulenevalt tuleb sellised avaldused esitada vallasekretärile. Vallavolikogu istungit juhatanud aseesimees Kadi Tammaru tegi ettepaneku arutada vallavanema avaldust ja sellega seonduvat volikogu istungi lõpus.
Hüvitise asemel preemia
Istungi lõpus luges Gunnar Nuuma vahepeal temani jõudnud avalduse ette. Volikogu esimehele Maarja Sikutile esitatud avalduses kirjutas Raul Siem, et vastavalt kokkuleppele esitab avalduse töösuhte lõpetamiseks alates 15. septembrist ning kokkuleppe lahutamatu osa on töötasu hüvitise väljamaksmine 5 kuu töötasu ulatuses.
Vallasekretär küsis, kas volikogu võib avaldust menetleda kui tagasiastumispalvet, sest avalduses nimetatud töösuhte lõpetamist KOKS (kohaliku omavalitsuse korralduse seadus – toim) ette ei näe. Raul Siem nõustus.
Gunnar Nuuma ütles, et juhul, kui vallavanem on olnud ametis 2-8 aastat, siis võib talle volikogu otsusega maksta hüvitist kuni 3 kuupalga ulatuses, kuid alla kahe aasta ametis olnud vallavanemale KOKS hüvitist ette ei näe. Raul Siem valiti Raasiku vallavanemaks 23. novembril 2021.
Istungi juhataja Kadi Tammaru küsis, kas seadus on selles osas resoluutne ja alla kahe aastase teenistuse puhul hüvitise maksmine on keelatud.
Vallasekretär selgitas, kui vähem kui kaks aastat ametis olnud vallavanem või volikogu ametisse valitud isik vabastatakse tema enda algatusel, ei ole sellist hüvitist ette nähtud. Ainus erand on, kui tagasi astutakse tervisliku seisundi tõttu. Ta ütles, et volikogu saab vallavanema ametist vabastada ja otsustada talle hüvitist mitte maksta, vallavanemal on õigus otsus kohtus vaidlustada.
Istungi juhataja võttis viieminutilise vaheaja. Pärast seda ütles Kadi Tammaru, et selgitas olukorda vallavanemale ning küsis volikogult, kas koos tagasiastumisavalduse rahuldamisega on võimalik määrata vallavanemale preemiat ning millises ulatuses.
Gunnar Nuuma: „Heal lapsel mitu nime. Sisuliselt on see üks ja sama, saame ju aru, et võime seda nimetada kas või alimentideks, aga seaduse ees jääb ikkagi selleks samaks.“
Ta lisas, et volikogul on preemia määramise õigus, kuigi see läheb seadusega vastuollu: „Ma ei kujuta ette, kes seda võiks vaidlustada. Ilmselt järgmisel aastal tuleb audiitor või revisjonikomisjon, ütleb, et see pole nii.“
Kadi Tammaru sõnas, et preemia maksmine peab olema volikogu ühine otsus. Kas leiame mingi kompromissi, küsis ta. Ta viitas ka, et eelmine vallavanem Andre Sepp on kahel korral ametist lahkudes saanud preemiaid.
Andre Sepp ütles, et volikogu opositsioon on lahkuvale vallavanemale esitanud kaks umbusaldusavaldust ja sellega väljendanud, et pole juhtimisega rahul.
„Samas, kui on kokkulepe, tuleb sellest kinni pidada,“ lausus ta, kuid lisas, et opositsioon seda toetada ei saa.
Pärast arutelu küsis istungi juhataja, kas volikogu oleks nõus protokollilise otsusega, et lahkuvale vallavanemale makstakse preemiat kolme kuupalga ulatuses. Arvamust avaldasid peamiselt opositsioonisaadikud.
Ivar Vilberg märkis, et volikogu on oma otsustes vaba, kas otsused on seaduspärased või ei, selgub hiljem.
Lauri Betlem sõnas, et ei tea, mis tingimused vallavanem tagasiastumiseks esitas ning kas need on läbiräägitavad: „Kui eesmärk on sõbralikult lahku minna ja selleks on mingid tingimused, siis on praegu see võimalus. Minu meelest on veider hakata poole pealt uuesti läbi rääkima.“
Tiina Rühka arvas, et kui volikogu ei ole vallavalitsuse juhtimisega rahul ja vallavanem otsustas läbirääkimiste tulemusena lahkuda, siis suure lahkumishüvitise maksmisega volikogu justkui valetab iseendale.
„Kolme kuu palk kõlab mõistlikumalt kui viie kuu tasu, mis on pretsedenditult suur, sellist pole siin iial makstud,“ lausus Mihkel Must.
Raul Siemile vallavanema kolme kuupalga ehk 10 500 euro suuruse preemia määramise poolt olid volikogu koalitsiooni kuuluvad 8 saadikut. Volikogu opositsioonisaadikutest oli 1 otsuse vastu, 3 jäid erapooletuks ning 3 ei võtnud hääletusest osa.
Vallasekretär Gunnar Nuuma kommenteeris Sõnumitoojale, et seadus näeb tagasiastunud vallavanemale ette ainult hüvitise maksmise ning alla kahe aasta töötanud vallavanemale seda ette nähtud ei ole: „Kuidas volikogu seda nimetab, ei oma erilist tähtsust. See ei ole seaduse loogikaga kuidagi kooskõlas, kui nimetame hüvitise lihtsalt teise nimega. Selles suhtes ei ole volikogu otsus preemia maksmise kohta seadusega kooskõlas.“
Ta selgitas, kui Andre Sepp sai kahel korral vallavanema kohalt lahkudes hüvitist, oli see seaduspärane: „Tal oli mõlemal korral täis nõutav kaheaastane tähtaeg ja kummalgi korral ei astunud ta vallavanema ametist tagasi. Kui läks riigikokku, oli olnud vallavanem 12 aastat. Siis premeeris volikogu teda 5000 euroga. Hüvitist võib lahkuvale vallavanemale määrata ka seoses volituste tähtajalise lõppemisega pärast valimisi. Volikogu määras talle sellega seoses ligi kaks aastat tagasi hüvitiseks kaks kuupalka.“
Poliitikud kommenteerivad
Raasiku 17liikmelise vallavolikogu koalitsiooni kuuluvad Kodukoha Valimisliit, kellel on 7 kohta, ja EKRE, kellel on 2 kohta. 7 kohta on opositsioonis oleval valimisliidul Raasiku Vald. Volikokku kuulub ka üksikkandidaat Garina Toomingas.
Kodukoha Valimisliidu juht, vallavolikogu esimees Maarja Sikut ütles Sõnumitoojale, et vallavanema lahkumise tingis koalitsiooni rahulolematus personalipoliitika elluviimisel. Ta rääkis, et nende meelest oli ka eelmise vallavalitsuse kaadrivoolavus liiga suur ning uut vallajuhti Raul Siemi püüti personaliküsimustes igati toetada.
„Lõime juurde ametikohti, et ametnikel ei oleks liiga lai valdkond, nad poleks nii ülekoormatud ega põleks läbi. Aga mingil põhjusel ei õnnestunud Raul Siemil ehitada meeskonda selliselt, et inimesed vallavalitsuses püsiksid. Sellega ei olnud me rahul juba pikemat aega,“ lausus Maarja Sikut.
Ta lisas, et on lähtunud põhimõttest, juht peab saama juhtida: „Oleks väga halb praktika, kui volikogu esimees või liikmed hakkaksid vallavanemat tema otsustes mõjutama. Seega olid Raul Siemil täiesti vabad käed teha personaliotsuseid ja sellega ka vastutus. Koalitsiooni jaoks oli oluline, et vald toimiks. Vald toimib siis, kui ametnikud on paigas ja vallavanem juhib valda. Olime vallavanema tööga rahul, palju olulisi asju sai tema eestvedamisel ellu viidud ja mitmeid uusi projekte ettevalmistatud, kuid liiga palju ametnikke on puudu, osad on tulnud ja läinud. Loomulikult vestlesime sellest kogu selle aja jooksul, mil Raul Siem oli vallavanem, kuid tulemus on ikkagi, et uus vallavanem peab meeskonda sisuliselt nullist üles ehitama.“
Ka EKRE esindaja, vallavalitsuse liige Ants Kivimäe kommenteeris, et vallavanema lahkumise taga on venima jäänud personalipoliitika. Ta selgitas, et oma meeskonna oleks vallavanem pidanud paika saama juba aasta tagasi. Niinimetatud viivituse tekitas tema hinnangul ilmselt see, et Raul Siem kandideeris kevadel riigikogu valimistel: „Meil ei ole tema töö osas etteheiteid. Oleme kaudselt ise süüdi, Raul ju ei eitanud, et kandideerib. See tingis ka vaoshoituse ning meeskonna moodustamisele tähelepanu suunamise alles valimiste järgselt. Usun, kui riigikogu valimisi poleks olnud, oleks tal meeskond olnud moodustatud ja töö toimiks laitmatult. Aga nüüd, kui sisuliselt kahe aasta jooksul polnud oma meeskonda, tekkis koalitsioonis küsimus, kui kaua veel nii saab.“
Ta lisas, et paar nädalat tagasi toimunud koalitsiooni koosolekul ütles volikogu liige Priit Pebsen, kes on ka EKRE Raasiku osakonna juhataja, et nad on nõus vallavanema lahkumisega, kui see on valla huvides.
„Nii nüüd siis on. EKRE ja Kodukoha Valimisliidu koalitsioon jätkab, lihtsalt tuleb uus vallavanem,“ sõnas Ants Kivimäe.
Volikogu opositsiooni kuuluva valimisliidu Raasiku Vald esindaja Andre Sepp sõnas, et nende seisukohad on toodud tänavu vallavanemale esitatud kahes umbusaldusavalduses.
„Juba siis tulnuks otsustada. Vallamajast on vähem kui kahe aasta jooksul lahkunud kümme töötajat. Kui augustis volikogu istungil küsisin, kuidas täitmata ametikohtadega hakkama saadakse, vastas vallavanem, et saadakse hakkama. Seejärel on veel neli ametikohta jäänud töötajata. Võtab aega enne, kui uus vallavalitsus tööle saab hakata,“ ütles ta.
Andre Sepp lisas, et on tõsine mure, kuna lähiajal on avanemas taotlusvoorud, kust saaks näiteks kergliiklusteede ja avalike teenuste osutamise toetusi taotleda, kuid vallamajas tekkinud kaose tõttu pole inimesi, kes sellega tegeleksid: „Teame nüüd, et vallavanema suurte sõnade ja lubaduste taga volikogu ees polnud tegelikult midagi ning kannatab kogu Raasiku valla kogukond. Selle eest lasub poliitiline vastutus praegusel koalitsioonil – EKREL ja Kodukoha Valimisliidul. Nende ülesanne on sellest välja tulla. Mina leian, et keegi peaks võtma ka poliitilise vastutuse selle tühjuse eest, mis vallamajas valitseb.“
Vallavanema kohusetäitja
Viimastel tööpäevadel vallavanemana tegi Raul Siem veel mitu personali puudutavat otsust. Ta vabastas töötaja avalduse alusel ametist haldus- ja ehitusosakonna juhataja ning määras talle preemiat kolme kuupalga ulatuses, kokku 7500 eurot. Möödunud nädalal esitas lahkumisavalduse ka kolm kuud ametis olnud arendusjuht, kes sai lahkudes 1000 euro suuruse tulemustasu. Ligi poolteist aastat vallavalitsuses töötanud jurist koondatakse alates 12. oktoobrist ja talle makstakse teenistusest vabastamise eest hüvitist ühe kuu keskmise palga ulatuses.
Raul Siem andis eelviimasel tööpäeval välja ka käskkirja, millega määras alates 16. septembrist kuni vallavalitsuse uue koosseisu kinnitamiseni vallavanema asendajaks vallavalitsuse liikme Ants Kivimäe.
Vallavanema konkurss
Vallasekretär Gunnar Nuuma selgitas, et kuigi vallavanem astus tagasi, ei jää vald täitevvõimuta, ülejäänud vallavalitsus jätkab tööd kuni uue ametisse nimetamiseni. Neljaliikmelisse vallavalitsusse kuuluvad peale Ants Kivimäe veel Paul Savisild, Heimar Leoste ja Väino Närep. Volikogul on vastavalt KOKSile uue vallavanema kinnitamiseks aega kaks kuud.
Volikogu esimees Maarja Sikut ütles, et kuigi koalitsioonilepingu järgi kuulub vallavanema koht EKRE-le, ei määra EKRE uut vallajuhti, vaid korraldatakse konkurss. Reedel, 15. septembril pandi konkursikuulutus üles CV keskusesse. Kandideerida saab laupäeva, 23. septembrini.
„Püüame vallavanema leida võimalikult kiiresti. Et vallavanema valimine oleks võimalikult läbipaistev, kaasame vestlusvooru ilmselt ka opositsiooni esindaja,“ lausus volikogu esimees.
Ta lisas, et uut vallavanemat loodetakse esitleda hiljemalt volikogu järgmisel korralisel istungil 10. oktoobril: „Soovime, et vallavalitsuse töörahu saaks võimalikult kiiresti tagatud ja saaksime tööga edasi minna.“
Ants Kivimäe arvas, et uus vallavanem võib paika saada veel varem: „Kui 25. septembril on vallavalitsusel kandidaadid teada, võiks juba reedel, 29. septembril teha volikogu erakorralise istungi uue vallavanema kinnitamiseks.“