Raasiku valla külavanemad arutasid Arukülas taas teede olukorda.
Esimest korda kohtusid Raasiku valla külavanemad uue vallavanemaga veebruaris – siis oli esimene ümarlaud, omavahel tutvuti ning selekteeriti enim muret tekitavad teemad. Üksmeelselt otsustati, et külateede olukord on üks teravamaid, ning vallavanem kutsus sellel teemal kokku uue koosoleku, mis toimus 27. märtsil. Osalesid külavanemad või esindajad valla kõigist 13 külast ning Raasiku alevikust.
Vallavanem Raivo Uukkivi tõdes, et teede olukord on halb ja väga lootusrikas ei saa olla ka käesoleval aastal, sest riiklik teehoiutoetus on vähenenud: „2009. aastal vähendati toetust ligi 4 korda, sel tasemel püsis paar aastat, hakkas vaikselt tõusma 2012. ja 2013. aastal ning nüüd jälle vähenes. Sel aastal on teede jaoks eraldatud 144 000, mille hulgas on omaosalus Aruküla 600meetrise kergliiklustee ehitamiseks.“
Ta sõnas, et lisaks üldisele teede lagunemisele on ka näide äsjaremonditud Rätla teest, mille seisukord on ülihalb: „Sõitsin selle eelmisel aastal remonditud tee läbi, auk oli augus kinni, tellisime ekspertiisi, mis kinnitas, et tee kvaliteet ei vasta kindlasti mitte äsjaremonditule. Valmis on saanud hankedokument uue teehooldaja leidmiseks ning ka järelevalve hange. Rätla tee juhtum näitas, et ilma järelevalveta ei saa ega tohi teid remontida, see on maksumaksja raha väärkasutus.“
Vaja uut teehooldajat
Vallavanem lausus, et Raasiku vallas on pidevat hoolt vajavaid teid ligi 97 kilomeetrit, praegu on vallal kokkulepe OÜga ÜLE, kes teeb ainult hädavajalikke töid.
Uue teenusepakkuja loodab vallavanem leida kuu aja jooksul: „Kui pakkumine ületab meie rahalisi võimalusi, peame töid vähendama ning korraldama uue hanke. Küsime hankedokumendis ka erinevaid ühikuhindu, näiteks tolmutõrje.“
Ta kirjeldas, et uues hankes on nõuded teetöödele täpsemalt lahti kirjutatud: „Seega on kergem järelevalvet teha. Hanke võitja hööveldab teed, niidab teeservad ning parandab asfaldiaugud, hoiab teed märtsist novembrini korras. Teenusepakkuja ülesanne on määrata ka teede olukord ning vastavalt sellele töömaht. Tööd, mis hankesse kirja ei saanud, tuleb ise teha või mujalt juurde osta.“
Külateedega peab tegelema kohe
Külade esindajad rõhutasid, et külateed on nii kehvas olukorras, et tegutseda tuleks kohe.
Tanel Tuisk Kulli külast lausus, et ootavad teeremondiks vallalt kaasrahastust: „Külaelanikud on toonud laekuri kätte raha, et teha korda 400meetrine teelõik. 3800 eurot on vaja, 2000 on meil juba olemas.“
Olev Sinijärv sõnas, et Raasiku aleviku jaama juurdepääsutee on aukude rägastik: „Oleme probleemist teada andnud ning vallavalitsusest lubati see juba ammu korda teha. Tehase väravas tehti kanalisatsioon ning lõhuti asfalt, ka see on parandamata.“
Vallavanem vastas, et külade soovidega arvestatakse ning täpsemaid plaane saab teha hiljem: „Korraldame uue hanke Aruküla kergliiklustee ehitamiseks, mis peaks muutuma odavamaks, sest tee on projekteeritud ümber ja viidud sõidutee ühele poolele, tänu sellele on ära jäänud 2 ebamõistlikku teeületust. Lisaks otsime valda uut teede eest vastutavat inimest. Ametist lahkunud Andres Õunapi ülesandeid täidab uue ametniku leidmiseni Alari Kruusvall.“
Teed said filmilindile
Mallavere-Pikavere külavanem ja volikogu keskkonnakomisjoni esimees Tõnu Suurkuusk tutvustas osalejatele, et komisjon tegi ringsõidu teedel ning fikseeris olukorra filmilindile.
Vallavanem sõnas, et see on kasulik materjal, kust on selgelt näha, millised teed vajavad hädasti remonti: „Lisaks sõlmisime lepingu ASiga Regio, nemad hakkavad igal aastal teid läbi sõitma, pilt on analoogne tasuta Google Street View programmile, Regio pildi nägemiseks on aga vaja litsentsi. Siis ei pea iga kord ise kohale sõitma, kui midagi on vaja vaadata.“
ATV-sõitjad, kihutajad ja Kurgla krossirada
Õnnela Metsaorg Rätla külast tõstatas probleemi, et ATVdega kiputakse sõitma põldudel: „Kuna sõitjatel on kiivrid peas ning numbrimärgid porised, on väga keeruline tuvastada, kes need sõitjad on.“
Heiko Vainsalu Kurgla külast lausus, et probleem on ka krossirajaga: „Tegime kokkuleppe, et sõidetakse kindlatel aegadel. Kui tullakse õhtuti, häirib see külaelanike rahu ja vaikust.“
Kalesi külavanem Talvi Aruaas ütles, et mure on ka kihutajatega: „Kevadel hakkab trall pihta, külateedel hakatakse autodega kihutama. Tuleks panna reguleeriv liiklusmärk, siis oleks meil õigus kiiruseületajatest politseile teada anda.“
Koosoleku lõpus kutsus vallavanem üles kõiki külakogukondi endale külavanemat valima: „Nii on probleemide lahendamine tõhusam.“
Raasiku vallas on külavanemad valitud 8 külale, ühel külal on selts ja juhatus ning neljal on küll esindajad, aga ametlikku vanemat pole. Esindusisikut pole valitud ka Aruküla ja Raasiku alevikes.