Raasiku valla spordipäev viis osalejad tagasi kiviaega

37

Osa Aruküla waldorflasteaia võistkonnast – KARMEN PÜÜ, KARIN KORNAV, KADRI VIIL ja MATIS ÜTS koos lastega.
Laupäeval, 1. augustil Kiviloo külaplatsil toimunud valla suvespordipäeva võitis Aruküla waldorf-lasteaia võistkond.

Kuna eelmisel aastal Salmistul toimunud suvespordipäevad võitis Kiviloo küla, korraldati tänavune üle-vallaline suvine spordipäev Kiviloos. Osales rekordarv, 19 võistkonda: Aruküla vaba waldorfkool ja waldorflasteaed, Aruküla Pallimängude Klubi, Raasiku spordiklubi NWO, Aruküla vutinaised, Peningi Koroonaklubi, Kurgla, Taga-Kurgla, Aruküla, Härma ja Pikavere küla, Raasiku Rõõmulised, Nõmmevälja, Aruküla ja Kiviloo noored, Aruküla ja Raasiku lasteaed, Raasiku põhikool ning AS Raasiku Elekter. Võistkonnad olid 6-liikmelised, igas võistkonnas pidi olema vähemalt kaks naist.

Kiviaja mängud
Spordipäeval, mille korraldajad olid nimetanud kiviaja mängudeks, oli 9 võistlusala.

„Kui omavahel arutasime, mida spordipäeval teha, tuli kiviaja idee – sellel on ju ka väike seos Kiviloo nimega. Ka mängud on enamasti kividega seotud,“ ütles üks korraldaja, MTÜ Kiviloo Külakeskus juhatuse liige Eve-Liis Remmelgas.

Võistkondade kaptenitel tuli ära arvata kivide raskused ning kivid selle järgi ritta panna. Parim oli Aruküla võistkond. Vee edasikandmisel pidi võistkond üle üksteise peade auguga lillepotiga vett ühest ämbrist teise viima. Kiireim oli Raasiku lasteaia võistkond. Kivikirvega täpsusviskes tuli tabada kolme märklauda, millel olid kurg, põder ja siga. Võitis Nõmmevälja võistkond.

Takistusrajal pidid kinniseotud silmadega võistlejad liikuma üksnes kapteni juhiste järgi, rääkida ei tohtinud, kapten andis juhiseid edasi puudutustega. Võistluse võitis Aruküla Pallimängude Klubi. Jenka rahvastepalli, kus võis­teldi kinniseotud jalgadega, võitis Peningi Koroona­klubi.

Kombineeritud teatevõistluses tuli kivi jalaga triblades postide vahel veeretada, kivi kahe kaika vahel tassida jne. Kiireim oli Kurgla küla. Veel olid spordipäeva kavas puzzle kokkupanek kiiruse peale (võitis waldorf-kool), viktoriin (parim oli Raasiku kool) ning isetegevuskonkurss teemal „Tagasi kiviajas“ (võitsid vutinaised).

Võitjad osalesid esimest korda
Spordipäeva võitis Aruküla valdorflasteaed, teine oli Härma küla ja kolmas Nõmmevälja võistkond.

Waldorflasteaia võistkonnas tegid kaasa kapten Matis Üts ning liikmed Kadri Viil, Karin Kornav, Karmen Püü, Katriin Tiik ja Kristjan Tiik. Nad kinnitasid, et võit tuli üllatusena, kuna osaleti  esimest korda. Spordipäevale kutsus neid samas lasteaias töötav Kiviloo elanik Tiina Tinn. Nõusolek anti kohe, kuigi võistkonna ükski liige polnud varem valla suvespordipäeval käinud. Seetõttu ei olnud neil ka aimu, milles seal tuleb võistelda.

„Tulime lihtsalt osalema ja vaatama, mida siin tehakse, ilma igasuguse ettevalmistuseta,“ sõnas Karmen Püü.

Võidu tõid kapteni sõnul visad naised, kes palliplatsil pidid nii põlvili kui selili pori sees võitlema.

„Vihm andis sellele võistlusele oma panuse,“ muigas Matis Üts.

Võidukas võistkond hindas spordipäeva vahvaks ning kiitis korraldajaid. Kõige raskem võistlus oligi nende meelest lõpuks vihmas ja poris toimunud rahvastepall, mis oli ka naiste arvates kõige emotsionaalsem ala. Põnevaimaks hindasid nad kinnisilmi takistusraja läbimist.

Oma edu võtmeks nimetas võidukas tiim stabiilsust. Waldorflasteaed ei võitnud küll ühtki võistlust, kuid sai kolmel alal teise koha – kaptenite võistluses, takistusraja läbimises ja jenka rahvastepallis.

Võitja võistkonna õigus ja kohustus on korraldada valla järgmise aasta suvespordipäev.

Osalejad kiitsid korraldust
Valla tänavuse suvespordipäeva lõpuks kutsus Aruküla võistkonnas kaasa teinud vallavanem Andre Sepp aplausiga tänama korraldajaid Kiviloo külast.

„See, millega sai hakkama üks väike küla, kus on 77 elanikku, on super, jääb meile kauaks meelde ning on suureks eeskujuks järgnevate päevade korraldamisel,“ märkis ta.

Ka eelmiste suvepäevade organiseerija, Raasiku Rõõmuliste liige Helle Vaga kiitis: „Mul on väga hea meel, et Kiviloo võitis eelmised spordipäevad ning oli sel aastal korraldaja. Selle päevaga tegid nad kõigile toreda üllatuse. Mängud olid väga huvitavad ning sellised, kus ei loe noorus ja sportlikkus, vaid osavus ja nutikus. See andis kõigile võrdsed võimalused.“

Kiviaja mängude korraldustiimi kuulus kokku 8 inimest ehk neli perekonda – Tiina ja Rene Truber, Eve-Liis ja Ardo Remmelgas, Ebe ja Aivo Virma ning Tiina Tinn ja Kaido Leesme. Nõu ja jõuga aitasid ka teised külaelanikud.

Spordipäeva ettevalmistamine algas juba aasta alguses, tihedam töö hakkas pihta juunikuus.

„Siis ütlesime teema välja, kuid seda, mis täpselt toimuma hakkab, hoidsime kiivalt saladuses,“ sõnas Eve-Liis Remmelgas.

Ideid võistlusteks saadi mitmetest seltskonnamängudest, mis kohandati kiviajale vastavaks. Rajad märgiti maha vaid mõned päevad enne võistlusi – et keegi ei saaks piiluma tulla ning loodusjõud pahandusi teha.

Kui esialgu peeti kümne võistkonna osalemist väga heaks saavutuseks, siis 19 ületas korraldajate kõik lootused. Arutati ka võimalust mõni mäng ära jätta, kuna oli oht, et neid ei jõua ühe päevaga tehtud: „Kuid siis tegime veidi reegleid ringi ja mängisime ise kõik läbi, et näha, kui palju läheb igaks ülesandeks aega.“

Korraldustoimkond oli kiviajale vastavalt nahkadesse riietatud ning sõitsid kohale külavanem Rene Truberi pere valmistatud masinaga. Eve-Liis Remmelgas jutustas, et ühel perel oli korjatud vanu kasukaid, spordipäeval läksid pooled neist kostüümidena käiku. Temaatiline oli ka spordipäeva söök – mulgipuder suitsukondiga.

Kuigi korraldajad eelmisel ööl peaaegu ei maganud – kes kooris kartuleid, kes disainis diplomeid, kes kirjutas silte-viitasid – ei kahetsenud nad, et suure töö ette võtsid.

„See on olnud väga vinge ühistegemine, liitis meid ja andis oma küla tundele palju juurde,“ lausus Tiina Tinn.
„Nüüd võime juba ka olümpiamänge korraldada,“ muigas külavanem Rene Truber.

Eelmine artikkelToome pangakontori Kuusallu tagasi!
Järgmine artikkelAruküla kool septembris oma majas alustada ei saa