Ida-Harju Koostöökoja projektikoordinaator Anneli Põldra, Aruküla põhikooli huvijuht Mari Möls, Raasiku noortejuht Angela Allik ja aktiivne noor Mayro Mett olid 21.-24. septembrini Horvaatias Euroopa Komisjoni rahastusel toimuva projekti EFYRA ehk „Euroopa noorte tulevik maapiirkonnas“ viimasel üritusel.
Horvaatia Prigorje-Zagorje Leader tegevusgrupp oli projekti juhtpartner, kaasatud olid Eesti, Itaalia, Põhja-Makedoonia, Ungari, Serbia ja Sloveenia Leader-grupid. Koroona tõttu toimusid kolm kokkusaamist veebi kaudu, esimene reaalne kohtumine oli aasta tagasi Serbias, teist korda said osalejad kokku projekti lõpuüritusel.
Viimasel kokkusaamisel debateerisid kohaliku põllumajandusministeeriumi esindaja ja linnapea teemal „Noorte probleemid otsustajate silme läbi kohalikul ja riigi tasandil“, põgusalt tutvustati projekti jooksul läbi viidud uuringu tulemusi. Projekti raames külastati üht ettevõtjat, kes valmistab kodus oma kasvatatud õuntest mahla, ning maal vibusporti harrastavaid entusiaste.
Anneli Põldra ja Mari Möls tõdesid, et Eesti on olnud tunduvalt edukam ja Horvaatiast arengus kaugel ees. Nad rääkisid, et Horvaatias on inimeste lahkumine maakohtadest väga suur probleem ning projekti kaudu loodeti saada selgust, kuidas muuta maapiirkondade elu eelkõige noortele atraktiivsemaks, et nad näeksid oma tulevikku maal.
„Maaelu ei tõmba noori, kes põllumajandusega tegeleda ei taha või pole võimalust masinate soetamiseks. Samas, kuigi maal tegeletakse põllumajandusega, ei jäänud silma suuri farme või teraviljapõlde,“ rääkis Anneli Põldra.
Mari Möls lisas: „Igaüks püüab väikese põllu ja ühe traktori abil ellu jääda, ise oma toodangut müüa.“
Anneli Põldra ja Mari Möls avaldasid lootust, et projekti eestvedajal õnnestub oma riigi ja ka Euroopa Liidu tasandil probleem tõstatada, kuid märkisid, et üks projekt ega ka Euroopa Liit ei suuda midagi muuta, kui ei muutu riigisisene poliitika – Horvaatias saavad noored toetust, kui jäävad maale ja ostavad talu, kuid mõned eelistaksid põllumajandusele muud äri.
Ida-Harju Koostöökoja esindaja soovitab rahvusvahelise koostööprojekti algatajail koondada noored, kel on tahet muutusi ellu viia, teha jätkuprojekt, minna edukamatesse riikidesse õppereisidele ning hakata saadud kogemustega oma ideid ellu viima: „Oleme valmis neid ka Eestisse õppereisile kutsuma.“