Laupäeval, 7. novembril toimunud meeste lauluvõistlusest võttis osa 9 meest.
Täpselt sama palju oli osalejaid ka neli aastat tagasi Arukülas peetud meeste lauluvõistlusel, siis said võistelda ainult isad. Ka tänavune võistlus oli pühendatud isadepäevale, kuid laulma oodati kõiki julgeid vähemalt 20-aastaseid mehi.
Õhtujuht Urmas Tahk meenutas, et lauluvõistluse idee tuli Aivar Suursaarelt, seda aitasid ellu viia muusikaõpetajad Age Mets ja Juhan Trump. Tänavu õpetas koos nendega meestele laule selgeks Külli Ovir.
Esinejaid saatis ansambel koosseisus Siim Nuder, Madis Nuder, Janno Trump ja Juhan Trump. Kolmeliikmelist žüriid juhtis eelmise lauluvõistluse võitja Vahur Parve, liikmed olid muusikaõpetajad Heldin Raidmaa ja Mae Trump.
Üllatusesinejad vallavalitsusest
Enne võistluse algust loositi välja esinemisjärjekord. Esimesena läks lauluga „Suvevihm“ võistlustulle Rain Nõmmik, seejärel esitas laulu „Amor, amor“ Andres Maasikmäe, kes osales ka 2004. aasta võistlusel.
Koos kolmanda võistleja, Jaan Tätte laulu „Kokku“ esitaja Andrus Rähniga tulid lavale üllatusesinejad – Raasiku vallavanem Andre Sepp mängis kitarri ning haridus- ja kultuurispetsialist Ardo Niinre klarnetit.
Järgmisena esines Aivo Arandi „Julge lauluga“, teda saatis Kaspar Aren trompetil. Ka Aivo Arandi osales valla lauluvõistlusel teist korda. Rainis Traks võistles lauluga „Vana jõgi“, Peeter Kukk esitas laulu „Põgenevad unenäod“. Neli aastat tagasi koos tütrega laulnud Rein Arusalu laulis tänavu „Kõik tundub liigagi hea“ Kaspar Areni trompeti- ja Jürnas Rähni metsasarvemängu saatel.
Kahte viimast võistlejat toetas Aruküla noortekoori meesansambel. Jako Reinaste esitas regilaulu „Küll om helle üksi olla“ ning Markko Maasik muusikalist „Mu veetlev leedi“ tuntud „On looja loonud meile tursked kämblad“.
Vallavalitsuse liige Ardo Niinre rääkis, et hakkas klarnetit õppima Tapa keskkooli õpilasena, mängis Tapa sümfoniettorkestris ja hiljem ülikooli puhkpilliorkestris. Vahepeal tuli pillimängu rohkem kui 20-aastane paus, kuni tänavu kinkis ta endale 60. sünnipäevaks klarneti.
Enne lavale minekut harjutas Ardo Niinre kaks korda: „Pillimäng on nagu jalgrattasõit, see ei unune, kuigi sõrmede väledust enam ei ole.“
Vallavanem Andre Sepp ei ole kunagi muusikat õppinud. Kui Juhan Trump tegi ettepaneku lauluvõistlusel kitarri mängida, vastas ta, et on lapsepõlves ühte duuri õppinud.
„Juhan ütles, et õpid kaks duuri veel ja lugu on selge. Ega mul sobinud volikogu liikmele vastu hakata. Nädal aega siis õppisime, raske oli, näpud on siiani tuimad. Vahepeal oli nii valus, et sõrmede isoleerpaelaga sidumine ka ei aidanud,“ jutustas ta.
Andre Sepp lisas, et on vallavanemana kümneid kordi laval rahva ees esinenud, kuid seal pillimängimine on hoopis midagi muud – lugu on selge, aga ikka läheb valesti ja põlv väriseb.
„Ükski mu sõber ei usuks, et seda tegin. Sellised asjad on võimalikud ainult Arukülas. Ka lauljad ütlesid – on vahva, et siin on selliseid ettevõtmisi, kus antakse kõigile võimalus end proovile panna.“
Publikul ja žüriil ühine lemmik
Võistluse vaheajal said pealtvaatajad anda hääle oma lemmikule. Selgus, et publiku ja žürii arvamus oli sama – Raasiku valla parim meeslaulja on Jako Reinaste. Žürii andis välja ka kaks eriauhinda. Need said Rein Arusalu väga ilmeka esinemise ning Andrus Rähni kõige õigema lauluvaliku eest.
28-aastane Jako Reinaste on pärit ja elab ka praegu Kalesi külas. Ta töötab soojustehnikainsenerina, kuid on hobikorras pidevalt laulnud.
„Kooli-ajal mind Tombi poistekoori ei tahetud, öeldi, et mul on kähisev hääl nagu Ivo Linnal ning see ei kõlba kusagile. Sealt kõik alguse saigi,“ meenutas ta.
Praegu laulab Jako Reinaste Aruküla noortekooris ning Arhailise Meestelaulu Seltsis. Valla lauluvõistlusel osales ta teist korda, eelmisel korral küll taustalauljana. Ka tänavu teadis, et tuleb tausta laulma, kuid paar päeva enne võistlust selgus – vaja on osaleda.
„Närveerisin küll, aga minu laul oli selline, mida tuleb laulda valjusti. Sellel on ruumi laulu peale mõtlemiseks. Kui mõtled, mida laulad, tuleb see ka emotsiooniga välja,“ sõnas Jako Reinaste ning kiitis ettevõtmist: „See on nagu kodukootud laulufestival. Annab julgust igasuguseks esinemiseks, et suudaksid rahva ees häält väristamata kõnelda. Minu meelest olid kõik kõvad mehed, kes osalesid, sest osad ütlesid veel viimasel hetkel ei.“
Lauluvõistluse peakorraldaja Juhan Trump rääkis, et 2005. aastal lubas meestele – viie aasta pärast teeb uuesti, kuid Aruküla kultuuriseltsi tegevjuht Garina Toomingas soovis, et võistlus toimuks juba tänavu.
„Oli neid, kes keeldusid kohe, ning neid, kes algul olid nõus, kuid lõpuks ütlesid ei,“ rääkis ta.
Algul õpiti laule, kolmel viimasel laupäeval tehti proove koos bändiga. Laulud pakkusid mehed ise välja – koostöös õpetajatega valiti neist sobivaim: „Olen tulemusega rahul. Kas lauluvõistlust veel teeme, seda ma igaks juhuks enam ei luba.“