Marina Minerals OÜ, kes elanike suure vastuseisu tõttu loobus hiljaaegu Raasiku valla Kulli külla Peningi-Lagedi maantee äärde kruusakarjääri tegemisest ja kruusavarude uurimisest, on esitanud keskkonnaametile uue uuringuloa taotluse. Ettevõte taotleb luba liiva uuringuks Kulli II uuringuruumis.
Taotletava ala pindala on 19,77 hektarit. See asub osaliselt Jõelähtme valla Saha külas Viimsi metskonna kinnistul, osaliselt Raasiku valla Kulli külas Lõvisüdame kinnistul, mis asub küla keskusest umbes paari kilomeetri kaugusel. Kinnistud kuuluvad riigile ning mõlema kinnistu sihtotstarve on maatulundusmaa, seal kasvab mets. Ligikaudu 100 meetrit kirdes asub Maardu lubjakivimaardla, 1,5 kilomeetrit idas Kostivere turbamaardla ja umbes 2 kilomeetrit lõuna suunas Peningi turbamaardla ja Kulli kruusamaardla.
Uuringu eesmärk on selgitada välja liivavarude levik ja kvaliteet ning kaevandamistingimused. Maavara hinnanguliseks mahuks on prognoositud ligikaudu 600 000 kuupmeetrit. Liivavarude esinemise korral soovib arendaja taotleda alale maavara kaevandamise keskkonnaluba.
Geoloogilise uuringu käigus antakse hinnang maavara kaevandamisele allpool põhjavee taset. Uuringu läbiviimiseks on planeeritud kasutada ekskavaatorit ning teha kaevandid. Kaevandid on kavas rajada kogu uuringuruumi pindalal umbes 150-200meetriste vahedega.
Planeeritud on rajada 20-25 kaevandit, vajadusel tehakse lisakaevandid. Juhul, kui kõrge veetaseme tõttu ei ole võimalik ekskavaatoriga rajatud kaevanditest saada piisavat geoloogilist infot, sest kaevandid vajuvad sissetungiva vee tõttu kinni, või kui kaevanditega ei ulatuta kasuliku kihi lamamini, planeeritakse puuraugud, et fikseerida tegelik kasuliku kihi paksus. Taotluses on maksimaalne puuraukude arv 25, sügavus kuni 8 meetrit.
Taotletav uuringuruum ei kattu looduskaitse ega Natura 2000 alaga. Uuringuruumi ida- ja lääneservad külgnevad või kattuvad vääriselupaigaga, vääriselupaigale uuringupunkte ei kavandata rajada. Maa-ameti geoloogilise baaskaardi alusel paikneb uuringuruum nõrgalt kaitstud põhjaveega alal.
Taotluses kinnitatakse, et geoloogiliste töödega ei kaasne olulist negatiivset keskkonnamõju. Ei kasutata keskkonda reostavaid materjale ega keskkonnaohtlikke aineid, uuringuga ei reostata ega võeta põhjavett ega tekitata normatiive ületavat müra või tolmu. Välitöödega ei häirita kohalikke elanikke, tööd toimuvad päevasel ajal. Uuringupunktide rajamisel ei toimu ohtlike ainete heidet vette, pinnasesse ega õhku. Samuti ei kaasne geoloogilise uuringuga olulist müra-, valguse-, soojuse-, kiirguse- ja lõhnareostust. Mõningal määral tekitavad uuringut läbi viivad masinad müra, mida võib võrrelda põllumajandusmasinate või karjäärides töötavate masinate müraga. Kinnitatakse ka, et uuringuga ei kaasne normist kõrgemat vibratsiooni.
Tööd tehakse pärast geoloogilise uuringu loa saamist 3 aasta jooksul. Puuraugud ja kaevandid likvideeritakse pärast proovide võtmist ja ümbrus korrastatakse uuringueelsesse seisukorda.
Keskkonnaamet küsis uuringuloa taotluse kohta Raasiku valla seisukohta, kas ja mis tingimustel ollakse liivavarude uurimisega Kulli küla Lõvisüdame kinnistul nõus. Valla keskkonnaspetsialist Johanna Sepmann sõnas, et vallavalitsus pole seda veel arutanud ning lõpliku otsuse peab tegema volikogu.
„Uuringuruum jääb Kulli küla elumajadest kaugele ega häiri ilmselt inimesi nii palju, kui kruusakarjäär, millele soovis Marina Minerals OÜ luba oma eelmises taotluses. Samas asub Kulli II kogu ulatuses rohevõrgustiku alal ning avaldab suuremat mõju loodusele. Uuringuruumi kavandatav teenindusala on metsamaa ja kõrval on Keskaru raba. Uuringuala vahetus laheduses on vääriselupaigad ning kaitsealuste linnuliikide leiukohad,“ ütles keskkonnaspetsialist.